@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

İstanbul'un Dijital Anahtarı Nedir, Ne Anlatıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hediye edilen İstanbul'un Dijital Anahtarındaki özellikler

  • Soldaki aşağı ve yukarı bakan çıkıntılar Anadolu ve Rumeli Hisarları
  • Anahtarın gövdesinde, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethi için özel olarak döktürdüğü Şahi Topu
Anahtarın gövdesinin alt ve üstünde
  • İstanbul köprülerin silueti 
  • Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin figürü 
  • Anahtarın gövdenin bitimi ile görülen kubbenin ise Kudüs’te yer alan Kubbet’üs Sahra
  • Baş kısmında tarihteki 16 büyük Türk Devleti’ni temsil eden 16 dişli çark
  • Anahtarın en sağında 2. Abdülhamid Han’ın tuğrası
  • Osmanlı Devlet Arması kesiti
    yer alıyor.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe resmi Twitter hesabından İstanbul'un Dijital Anahtarı hakkında açıklamalarda bulunarak "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a; Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) müjdesi, Fatih Sultan Mehmet Han'ın emaneti, şanlı tarihimizin ve kutlu medeniyetimizin gözbebeği İstanbul'umuzun NFT olarak tescillediğimiz "Dijital Anahtarı"nı teslim ettik" ifadelerini kullandı.
Kabaktepe sosyal medya üzerinden, "Ecdadımızın yürüdüğü yolu simgeleyen arması ve hedeflerini simgeleyen nişanı bu anahtara düğümlü. Tarihteki 16 büyük Türk devletinin adalet ve hakimiyet düsturu, Kubbet'üs Sahra'nın ufkumuza çizdiği ideal bu anahtara düğümlü. Bu anahtar; dünün, bugünün ve yarının şehri İstanbul'umuzun siluetini, Ayasofya'nın ezanlarla yükselen abidevi anlamını, Şahi topuyla fethin düğümünü çözen dehayı, hisarlarla onu muhafaza eden kudreti taşıyor... Bu anahtar inancın, aşkın, ufkun, mücadelenin ve nihayet tevekkülün sırrını, bir davanın kutlu yolculuğunu, geleceğin ihya ve inşasını taşıyor. Ve şevkimizi artıran sevdamızı, ulaşmak için durmadan, yılmadan çalışacağımız hedefimizi taşıyor. 2023 ilk durağımız. İstanbul'dan tüm dünyaya yükselecek gür sesi şimdiden işitiyoruz. Ve daha sonra 2024'te İstanbul'u hak ettiği yönetime kavuşturacağız. Sayın Cumhurbaşkanımız'a duruşumuzun, kararlılığımızın ve mücadelemizin bir nişanı olarak bu anahtarı hediye ediyoruz..." dedi.

NFT nedir?

Hem finans hem de sanat dünyasında popüler hale gelen NFT, ‘Non-Fungible Token’in kısaltması


NFT, herhangi bir dijital dosyanın benzersiz olduğunu onaylayan, blok zinciri adı verilen dijital defterde depolanan bir veri birimidir. Bir NFT, bir kriptografik belirteç gibi işlev görür, ancak Bitcoin gibi kripto para birimlerinin aksine, karşılıklı olarak birbirinin yerine geçemez, başka bir deyişle, değiştirilebilir değildir.NFT'ler, bir veri kümesinin benzersiz olduğunu doğrulayan bir dizi karakter olan kriptografik hash dizilim kayıtlarını, önceki kayıtlara dizdiğinde ve böylece tanımlanabilir veri blokları zinciri oluşturduğunda oluşturur. Bu kriptografik işlem süreci, NFT sahipliğini izlemek için kullanılan bir dijital imza sağlayarak her dijital dosyanın kimlik doğrulamasını sağlar.[6] Ancak, sanatın nerede saklandığı gibi ayrıntılara işaret eden veri bağlantıları ölebilir.[7] Ayrıca, bir NFT'nin sahipliği, belirtecin temsil ettiği her türlü dijital varlığa doğal olarak telif hakkı vermez.[8] Bir kişi, çalışmalarını temsil eden bir NFT'yi satabilirken, NFT'nin sahipliği değiştiğinde alıcı telif hakkı ayrıcalıkları almayacaktır ve bu nedenle asıl sahibin aynı çalışmanın daha fazla NFT'sini oluşturmasına izin verilir. Bu anlamda, bir NFT yalnızca telif hakkından ayrı bir sahiplik kanıtıdır

Fotoğraflar : AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe resmi Twitter hesabından alınmıştır

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.