@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Herkes Gözlük Satar Gözlük Yapamaz.
Herkes gözlük satabilir. Her önüne gelen gözlükçülük yapabilir. İster dükkan şeklinde isterse kaldırım kenarında seyyar tezgahta ve istenirse pazarlarda gözlük satılabilir. 
Reçeteli gözlük işin uzmanı olanlar tarafından, optisyenler tarafından izinli yerlerde yapılır. Gözlük işinde iyi bir rant vardır. Halkın pek çoğu bilhassa reçeteli gözlüklerde resmen kazıklanır. 
Konumuz bu değil.Bir başka yazımızda buna yer vermiştik. 
Ne diyorduk, herkes gözlükçü olabilir ancak her gözlükçüyüm diyen gözlük camı kesemez. Her ne kadar bugün teknoloji ile cam kesim makineleri vs çıkmış olsa da gözlükte yapılan bir hatanın hiç fark etmeden gözleri bozmada etkili olduğunu söylemek isteriz.
İhtiyacı olsun olmasın birisine gözlük vermek herkesin değil er kişini işidir. Herkes gözlük yapamaz. 
Gözlük vermek bir sanattır. Göze zarar vermeyecek gözlük satmakta sanattır.
Beceriksizce verilen gözlük şaşılığı artırır, konverjansı ve uyumu bozar, gözlüğe bağımlı kılar, numarayı artırır, daha yüksek numara ile görmeye neden olur.
Bunları yazmamın nedeni, yıllardır gözlük kullanan, çevresinde gözlüklü insanların çok olduğu yerde yaşayan biri olarak, gözlükçülerin hatasından, kazıklamasından yeter derecede bıkmış biriyim.  
Gözlük alma aşamasının ilk basamağı, tabii ki göz doktorları.
Bilhassa devlet hastanelerinde, genelde çok lüks olan hastaneler hariç tüm özel dahil hastanelerde 3 - 5 dakikaya sığdırılan muayeneler neticesinde elimize tutuşturulan reçeteyle ikinci aşama olarak yaşadığımız gözlük maceramızdır.
Sırada bekleyen bir çok kişinin varlığı ile 5 dakikaya sığdırılan göz muayenesinde derdinizi tam anlatamazsınız.
Sizin şikayetiniz "görmüyorum" olsa da hemen cam deneyi başlar. Hangisi ile gördüğünüzü belirtirseniz, ona göre reçete verilir ve yollanırsınız.
Ne yazık ki, vakitsizlikten mi, adam sendecilikten mi göz sorununuzun hikayesi dinlenip, ayrıntılı tetkik, görmeme sorununun neden kaynaklandığı araştırılmaz. Görmeniz, bir ilaç ya da hastalıktan geçici bir süre olmuş olsa da doktor sizi dinlemez.
Şahit olduğum bir çok muayenede, buna ben de dahilim genelde gözdibi kontrolü yapılmaz.
Reçete elinize verilir ve "6 ay sonra gelin" uyarısı ile ayrılırsınız.
Her ay, yeni bir sorundur. Her 6 ay yeni bir reçetedir. Reçeteyi alır, doktordan ayrılır ve gözlükçüye gidersiniz.
Hemen hemen her hastanenin karşısında gözlükçü dükkanları görürsünüz.
İster birini, ister birkaçını dolaşın artık bir kurbansınız. Hele bir de ilk kez gözlük alacaksanız. hele bir de paralı olduğunu anlaşılırsa SGK hakkınızı öyle kötülerler ki, SGK adeta düşmanınız olur. En ucuz ve en kötü gözlükleri önünüze çöp döker gibi dökerler beğenmezsiniz. Beğenecek gibi olan yoktur.
Yine birazcık kaliteli, daha kaliteleri, en kaliteli gibi diğer gözlükler ve ne olduklarını tam anlayamadığınız camlar size sunu halinde gösterilir. Tane tane yumuşak yumuşak anlatılır.
Bu arayı geçmek istiyorum. Çok şey var, bu arada bir başka yazımda..
Paraya kıydınız, göz sağlığımıza değer verdiniz. Çerçeve ve camın da en iyisini aldınız. (Siz öyle sanın)
Bazen 1 saatte bazen bşr günde, iki günde,üç günde almanız için heyecanla beklersiniz.
Gözlüğü alırsınız.
İlk saatlerde yürüdüğünüz yol altınızdan kayar gibi.. Baktığınız yer uçar gibi. Klasiktir, yeni gözlük ya alışana kadar. derler..
Göz bu, hemen bir günde uyum sağlar. O dalgalanmalar geçer ama bir süre sonra ikide bir gözlüğünüzü burnunuza doğru kaldırır ya da aşağıya doğru indirirsiniz. Bir süre sonra gözleriniz yorulur. Bakmışsınız, baş ağrıları, gözlerinizin yaşarması, acımalar, yanmalar vs. 
Olsun. gözlük yeni ya alışırsınız
Ve bu süreç ne kadar sürer bilinmez ama işin özü ne , biliyor musunuz
Cam hatalı yapılmıştır.
Odak noktası hatalıdır.
Yamuk kesilmiştir.
Numarası reçetedekinden farklıdır. Belki çok küçük bir fark ama, siz bunu anlayamazsınız.
Gözünüzü suçlarsınız.
Doktoru suçlarsınız
Gözlükçü aklınıza gelmez.
Neticede gözlükçü.. 
Çok ta kibardır.
Attığı kazığı bile anladınız.
Ta ki yeni bir gözlük alana kadar.
Bir uzman doktorun bu konudaki sözlerini aktarıyorum.
"Doktorun verdiği reçeteye göre gözlük camı işleyen optik teknisyenleri, milimetrik bir kaymanın kalıcı göz rahatsızlıklarına sebep olacağını aklından hiç çıkarmamalı. Vatandaş da gözlüğünü alır almaz doktoruna mutlaka kontrol ettirmeli, camda hata olup olmadığını öğrenmeli. Aksi halde görme bozukluklarını giderme amaçlı tedavi, yerini başka rahatsızlıklara ve geri dönüşü mümkün olmayan sorunlara bırakıyor."

Derleme @erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.