@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Habib-i Neccar Camindeki İki BilinmeyenAnadolu’daki ilk cami olarak bilinen etrafı medrese odaları ile çevrili, avlusunda 19.yüzyıl eseri bir şadırvan bulunan Habib-i Neccar Camii’nin kuezydoğusunda ‘Havariler’ kısmının giriş kısmının yanındaki duvardaki boşlukta ne olduğu merak konusu oldu. 

Hatay'lı bazı vatandaşlar, burada halihazırda çözülemeyen arapça bir kitabe olduğunu dile getirirken, kimisi de burada ne olduğunu hatırlamıyor. 

Antakya. Şehir merkezinde yer alan simge yapılardan biri olan Habib-i Neccar Cami. Anadolu’da yapılan ilk cami olara bilinmektedir. Adını Yasin-i şerif süresinde isim verilmeden anlatılan kıssadaki marangozdan aldığı belirtilir. 

Günümüz Müslümanları ile gayrimüslim olarak zikredilen Yahudiler ve Hristiyanlar tarafından kutsal olan simge yapılardan Habib-i Neccar Cami içerisinde , Habib-i neccar dışında üç mübarek insanın ( Bunların Hz.Yahya, Hz.Yunus ve Hz. Şem’un Safa peygamberler (aleyhisselam) olduğu söylenir)  kabirleri yer almaktadır.

Habib-i Neccar Cami - Antakya - Hatay

Özellikle inanç turizmi için gelen turist gruplarının ziyaret ettiği yerlerden biri olan türbe alanının girişi, “Yuhanna (Yahya) ve Pavlus (Yunus) Hazretleri” tabelası yer alıyor.. Girişin hemen yanında bulunan boşluktaki ‘bakımsız’ görselin ne olduğu konusunda farklı bilgiler dile getirilince, bu alan merak konusu oldu. "Taş duvara kazınan bu yazıları ne okuyabilen var ne de okuyup da anlayabilen" diye merakımızı giderecek kimseye rastlayamadık

Bir ikinci bilinmeyen ise. Habibi Neccar Cami avlusunun orta yerinde bulunan sütun. Üzerinde herhangi bir yazı vs olmayan sütun nedir, neden dikilmiştir araştırmalarımızda da sonucuna varamadığımız ikinci bilinmeyen sır gibi idi.

Ortada duran sütun kimine göre eskitip birgüneşsaatikimibe göre, ilk yapılan kilise ya da caminin kalıntısı . Doğru ortada yok.

Erol Kara  - Gap Turu - 04.12.2021 

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.