@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Firari Lale Anavatan'a Kaç Kez Döndü ?İstanbul Lalesi kaçıncı kez Anavatana döndü ? 

Bu soruyu neden sorduk.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi web sitesinde "İstanbul Lalesi ana vatanına döndü" başlıklı haberi görünce aklımıza bu soru geldi. Hatırladığım kadarı ile lale'nin anavatanına dönüşü hiç bitmiyordu.

Anavatanı olan ülkemizden , genellikle İstanbul lalesi dense de, Lale'nin Konya şehrimizde İstanbul'a geldiğini de biliyoruz. Ancak, bilmem kaç yıl önce Hollandalı kaçakçılar tarafından kaçırılan lale, her fırsatta Hollanda'dan tekrar ülkemize kaçıp geliyor.  

Bu kez haberi, bitmiş projelere "biz yaptık" diyerek yeniden açılışlar, törenler yapan günümüz İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun zaferi gibi lanse edilişinden şüphelenerek araştıralım dedik. Ve hafızlarımızda ve arşivlerimizdeki bilgiler sonucunda Lale'nin anavatanına bir çok kereler döndüğünü gördük.

Yıl 2009 ..Lale Ana vatanına Geri Dönüyor

Lale'nin son anavatana dönüş haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Hollanda İstanbul Başkonsolosu Arjen Uijterlinde ile Sarıyer’deki Emirgan Korusu’nda Hollanda’dan gönderilen İstanbul Lalesi’nin sembolik dikimini birlikte gerçekleştirdi. Sembolik dikim töreninde ilk konuşmayı gerçekleştiren Başkonsolos Uijterlinde "Bugün İstanbul Lalesi’nin evine dönüşünü kutluyoruz hep birlikte. Bu proje, bir önceki selefim olan eski Hollanda İstanbul Başkonsolosu Bart Van Bolhuis tarafından, 2020 yılında başlatılmış bir projeydi. Bugün de şansımıza hava çok güzel. Yüzyıllardır aslında var olan lale, yüzyıllar sonra tekrar evine dönmüş oldu. Ve aynı zamanda Türkiye-Hollanda arasındaki ilişkileri de temsil ediyor. "

Yıl 2014 ..Lale Ana vatanına Geri Dönüyor

Büyükelçi bir yalan söylüyor. İmamoğlu, öyle ya da böyle bu yalana alet ediliyor. Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla ilişkiler bu yalanı kamuoyu ile paylaşıyor.

Ve hatta haberdeki şu paragraf dikkat çekici

"Hollanda Krallığı İstanbul Başkonsolosu Arjen Uijterlinde tarafından 4 Kasım 2021 tarihinde İBB’ye hediye edilen 1.000 lale soğanı, Emirgan Korusu’nda İstanbul Meydanı’nda dikilecek. İstanbul Lalesi, 2022 Nisan ayında İstanbullularla buluşacak. İstanbul Lalesi’nin hikayesi, 16. yüzyılda Osmanlı bahçelerinde başladı. Bu özel laleyi ilk yetiştiren ve yaygınlaştıran, Kanuni Sultan Süleyman'ın Şeyhülislamı Ebu Suud Efendi’dir. Türkiye’de izi kaybolan lalenin, doğada var olduğu bilinmemektedir. Hollanda’da lale araştırmacıları, eski İstanbul lalesini bularak çoğalttı. İstanbul lalesi, yüzyıllar sonra yeniden anavatanı İstanbul'a getirildi."

Bilindiği gibi, 16. yy'da ilk kez bizim topraklarımızdan Hollanda'ya giden laleyi 18. yy'da Hollanda'dan ithal etmeye başlardık. Hollanda'ya süper denecek şekilde para kazandıran Lale'ler 2008 Yılından bu yana ülkemizde Konya başta olmak üzere bir çok şehirde yetiştirilmektedir. Özetle, Lale anavatanına yıllar önce döndü. İmamoğlu'nun Hollanda Büyükelçilerinin ayak oyunlarına gelmemesini temenni ederiz.

@erolkaranet

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.