@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


erolkaranet'e Hoş Geldiniz.

Reklam

2022'de Kamuda Neler OlacakKamuda 2022 yılı içerisinde bir çok değişiklikler yapılması bekleniyor. Adeta deprem etkisi oluşturacak olan değişiklikler fısıltı gazetesi yoluyla ya da sosyal medyada satır aralarında paylaşılmaya başlandı.

Kamuda maaşlar değişecek. Fazla çalışma kavramı, döner sermaye girdileri, ikramiyeler, ek girdiler, yan ödemeler, mevkiler, makamlar, atamalar vs... hepsi değişiyor. 
2022 yılında kamu personel rejiminde çok önemli değişiklikler yapılacak. Bilinen doğrular yanlış olacak. Yeni kavramlar, yeni düzenler gelecek..2023'te gerçekleşmesi beklenecek olan ve bir ihtimal Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi koz olarak kullanılacak 3600 ek gösterge değişimin kıvılcımı olacak.
EYT'liler hakkında olumlu bir gelişmenin beklenmediği 2022'de sözleşmelileri çok büyük müjdeler bekliyor. "Sözleşmeliler, kadrolularla aynı hakka sahip olacak" diyen Cumhurbaşkanı bunu ilk önce MEB personeli için uygulamaya koyacak. Sonra sağlık sektöründe yapıcı ve iyileştirici düzenlemeler yapılacak. MEB kadrolarında yeni unvanlar, görevde yükselme kriterleri vs değişecek. Maaşlarda yıllanmış çalışanın durumuna gire değişkenlik gösterecek.
Sırasında Adalet Bakanlığı çalışanları yer alacak. Bilhassa Hakim, Savcı dışında Ceza İnfaz memurları açısından da değişiklier bekleniyor.
Bu arada Sayıştay'ın uyarıları ile Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere bir çok kurumun liyakata bağlı alımlar yapması için kriterlerin değişmesi bekleniyor. 2022 ve 2021 Seçimeleri arasında personel alım sayısının geçmişten daha fazla olması beklemiyor. Yani, kamuda alımlar artacak gibi.. Bu alımın bir kısmının sözleşmelilerin ve ücretli çalışanların tercih edilmesiyle olması, kamu alımında bir sürpriz alım çeşidinin de öngörüldüğü dile getirilen fiskoslar arasında..
Yıllardır 3600 ile umutlandırılan Emniyet Teşkilatı personelinin Jandarma ile aynı statüye kavuşması heyecanla bekleniyor. Bununla, maaşları ve çalışma saatleri düzelecek olan polisin beklemediği bir durum ise şark hizmetlerinin sayısındaki artış tedirgin edici. Sürekli rotasyona uğraması beklenen polisin görev süresince rn az 4 kez tayin olması bekleniyor. Bu durum eski polisler için şok etkisi oluştursa da, yasanın mesleğe yeni alacak personele uygulanmasının daha doğru olacağı dnı düşünenler var. Bunu diyenler, en azından yeni polisler bu şartları bilerek çalışacak, diye düşünüyor.
2022’de yürürlüğe girmesi öngörülen ve eşitlik ve adalet ilkesi gözetilerek belirlenmeye çalışılan düzenleme ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı ile birlikte teknik çalışmalar yürütülüyor. dneiliyor.
Yerel yönetim personel alımı, görevde yükselme, sözleşmelinin kadroya geçmesi 2023 yılına dayanıyor. 2022'nin ikinci yarısından sonra sürprizler daha farklı boyutta artacağa benziyor.
657 sayılı Kanunda da değişiklikler bekleniyor. Bir ihtimal beklemiyoruz, denilse se tüm çalışanalrın SGK'daki 4A geçmesi de olası gözle bakılıyor. Yani, "devlet memuruyum artık beni kimse kovamaz, işsiz kalmam" sözü tarih olabilir.
2022 yılında Kamuda çalışan Kadrolu personel 2.985.454, Sözleşmeli personel 531.084, Sürekli işçi  1.193.365, Geçici işçi 59.409 ve diğer çalışanlar 106.891 olmak üzere toplam kişi sayısı 4.876.203 (Sayıştay Verileri) görülmektedir.

Derleme @erolkaranet - 08.12.2021

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginizi Çekebilir

Reklam