@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Yabancı Uyruklu Suçlular Bulunamıyor. Şaşırtan AdreslerSon yıllarda sayılarında patlama göstererek ülkemize yerleşen yabancıların suç oranları da giderek artmaktadır. Suç işleyen yabancılar adreslerinde bulunamıyor.

Gün geçmiyor ki, bir yabancı uyruklunun suç işlediğine dair haber çıkmamış olsun. Bilhassa ikamet tezkeresi olmayan kimliği belirsiz yabancıların meydana getirdiği sayısız suç olayı kayıtlara geçiyor. Bunun yanı sıra, ikamet tezkereli olup ancak kesin adreslerinde bulunmayan yabancılar arasında da suç işleyenlere de mahkemelerin tebligat zorluğu çektiği görülüyor.

İlanen tebligatların çığ gibi yağdığı resmi ilanlarda adreslerinde bulunamayan yabancı uyrukluların sayıca çokluğu da dikkat çekicyor.

Ülkemize gelerek bir çok suç çeşidi ile gündeme yerleşen kayıtlı / kayıtsız mültecilerin huzur bozmaları giderek artarken, suç işleyen ancak tutuklanmayanlara verilen cezalar da havada kalıyor. Resmi Gazete yoluyla yapılan yapılan ilanen tebligatlarda büyük çoğunluğu mülteci olan kişilerin verdiği adreslerdeki tutarsızlıklar dikkat çekerken, bir çoğunun posta görevlileri yada zabıta güçleri tarafından yerlerinde bulunmadığı da ortaya çıktı.

Resmi gazete'de yayınlanan ve Kırgızistan uyruklu olan kaçakçılık suçu işlemiş şahsın verdiği İstanbul Fatih ilçesindeki Samatya semtinde bir apartmana ait adresin baştan yanlış olduğu dikkat çekiyor. Suçlu Kırgızistanlının mahkeme sunduğu adreste "Samatya Devlet Hastanesi Karşısındaki bina Daire 3 şeklinde olması, böyle bir adresin nasıl alındığının da merak konusu oldu.

Oysa Samatya semtinde İÜ Cerrahpaşa Hastanesi ile İstanbul Eğitim Araştırma Hastaneleri yer almaktadır. Bunlardan İstanbul Hastanesinin çift cephesi olup bir tarafında Abdurrahman Nafiz Gürman Caddesinin yanından geçen demir yolu diğer yanında da Etyemez Tekkesi Sokak üzerinde ise çok sayıda apartman yer almaktadır.

Suçlunun verdiği adresin zaten hatalı olduğu görülmesine rağmen yapılan tebligatın da yerini bulmaması doğal olarak karşılanırken bir çok mültecinin de işlediği suçlardan adreslerinde bulunamadığı için ceza almadığı görülmektedir.

Adres Doğruluğu Tespit Edilemez mi ?

Yabancı uyrukluların adreslerinin tespit edilememesi üzerine atılı suçlardan yedikleri cezaların ise gerçekleşmemesi demek olduğunu belirten hukuk çevreleri bir adresin doğru verilip verilmediğinin yıllardan beri mümkün olduğunu dile getirmektedirler. Türkiye Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü'nün uygulamaya koyduğu Yerleşim Yeri Sorgulaması ile adresin doğru olup olmadığı kolaylıkla bulunabiliyor , diyen hukukçular adli olaya karışıp ifadesi alınabilen herkesin doğru adres verip vermediği, o adreste kayıtlı olanların mernis sistemi üzerinden de teyit edilebileceğini belirtmektedirler.

Haber :  @erolkaranet  - 16.11.2021

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.