@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

ÜrikAsit Nedir. Fazlası Eksiği Nelere Sebep Olur ?Ürik Asit (Uric acid) ; Yüksek kan ürik asit konsantrasyonları gut hastalığına neden olabilirve diyabet ve amonyum asit ürat böbrek taşlarının oluşumu dahil olmak üzere diğer tıbbi durumlarla ilişkilidir .Ürik asit kan testi, kanınızdaki normal atık ürün miktarını kontrol etmek için kullanılan tıbbi bir testtir. Serum ürat (SU) testi veya ürik asit seviyesi olarak da bilinir. Gut ve böbrek taşlarının tanı ve tedavisinde önemli bir test olabilir .

Neden ürik asit kan testi yaptırmanız gerekebileceğini anlamak için ürik asit hakkında bilgi edinmenizde fayda var. Ürik asit, vücudunuz DNA ve RNA'nızın bir bileşeni olan pürinleri parçaladığında oluşan atık bir üründür. Ayrıca çeşitli gıdalar yoluyla diyetiniz yoluyla pürinleri alırsınız. Purinlerin atık ürünü olan ürik asit, böbrekleriniz ve mide-bağırsak yolunuz yoluyla atılmalıdır.

Kanınızda biraz ürik asit olması tamamen normaldir, ancak daha yüksek seviyeler tıbbi sorunlara neden olabilir. Buna hiperürisemi denir ve bir dizi farklı altta yatan nedeni olabilir. Bunlardan bazıları böbrek hastalığı, belirli kan kanserleri, genetik metabolizma hataları, hipotiroidizm, sedef hastalığı, rabdomiyoliz, hemolitik anemi, bazı ilaçlar ve pürinden zengin bir diyettir . Çok sayıda hücre parçalanıyorsa (çok sayıda pürin üretiyorsa) veya pürinleri çıkarmakta sorun yaşıyorsanız bu bir sorun olabilir. Ancak altta yatan bir neden her zaman tespit edilemez

Hiperürisemi, eklemlerinizin içinde ürik asit kristallerinin oluşmasına neden olarak gut hastalığına neden olabilir. Yüksek ürik asit, böbrek taşlarına (ürik asitten oluşan tip) sahip olmanızı daha olası hale getirebilir.

Hiperürisemi ayrıca kronik böbrek hastalığı gelişme riskini artırabilir veya halihazırda mevcutsa daha da kötüleştirebilir. 

Çoğu durumda, teşhis gerektiren bir tür semptom veya sorununuz olmadıkça ürik asit kan testi yaptırmazsınız. Örneğin, ağrılı, kırmızı şiş bir ekleminiz varsa ve sağlık uzmanınız gut olup olmadığınızı araştırıyorsa bu teste ihtiyacınız olabilir. Veya sırt ağrısına, idrarınızda kana ve mide bulantısına neden olan böbrek taşlarınız varsa teste ihtiyacınız olabilir. Bu durumda, ürik asit kan testi, taşın en olası nedenini belirlemeye yardımcı olabilir.

Kanser için kemoterapi veya radyasyon tedavisi gören kişilerin de bazen ürik asit testine ihtiyacı vardır. Kanserin kendisi yüksek ürik asit seviyelerine neden olmaz, ancak bu tedaviler vücudunuzdaki birçok hücrenin ölümüne neden olabilir. Bu, ürik asitin kan seviyelerini artırabilir. Bu, büyük olasılıkla kan hücrelerini etkileyen kanserleri olan kişiler için bir sorundur, ancak herhangi bir kanser türünde olabilir. 

Kanser tedavinizin bir parçası olarak planlanmış bir ürik asit testi yaptırmak, klinisyeninizin ürik asidinizi takip etmesine yardımcı olur ve bu da tümör lizis sendromu adı verilen bir şeyin bir bileşeni olarak hiperürisemiden kaynaklanan sorunları önlemeye yardımcı olur. Hücrelerin hızlı yıkımı, böbreğe zarar veren ve çeşitli elektrolitlerle (kan ve vücut sıvılarındaki tuzlar) sorunlara yol açan çok yüksek ürik asit seviyelerine yol açar . Bu özel durumda, çok yüksek ürik asit seviyeleri yaşamı tehdit eden bir soruna işaret edebilir. 

Bu test basit bir kan alımı ile gerçekleştirilir ve önemli bir risk söz konusu değildir. 5  Bazı hafif ağrı veya kan çekilir nereye kanama olabilir. Bazen insanlar biraz sersemlemiş hissederler.

Bazı genetik durumlar gibi kanama riskinizi artıran herhangi bir durumunuz varsa klinisyeninize bildirin. Ayrıca varfarin gibi kanamayı artırabilecek herhangi bir ilaç kullandığınızdan emin olun.

Genellikle ürik asit testi yaptırmadan önce herhangi bir test hazırlığına gerek yoktur. Diğer bazı testlerle aynı zamanda yaptırıyorsanız, kanınızı aldırmadan önce oruç tutmanız gerekebilir.  vermeniz gereken herhangi hazırlıklar varsa klinik uzmanınıza sorun.

Flebotomistin üst kolunuzdaki bir damarı değerlendirmesi kolay olması için bol bir gömlek giymek isteyebilirsiniz. Test bir hastanede veya ayakta tedavi ortamında yapılabilir.

Testi gerçekleştirmek için bir sağlık uzmanının kan örneği alması gerekir. Birisi bölgeyi temizleyecek. Daha sonra, kullanılacak damarın üzerine, genellikle üst kolda bir turnike uygulanacaktır. Flebotomistiniz kullanmak için iyi bir damar bulurken yumruğunuzu sıkmanız istenebilir. İğne, kolunuzdaki bir damara yerleştirilecektir. Bu genellikle sadece bir veya iki an için acıtır ve toplamda tüm süreç sadece birkaç dakika sürer.

Numune analiz için derhal bir tıbbi laboratuvara gönderilir. Çoğu zaman normal aktivitelerinize hemen dönebileceksiniz. Kan alımından sonra başınız dönüyorsa, günün geri kalanına gitmeden önce bir süre oturmanız veya bir şeyler yiyip içmeniz gerekebilir. Kanınızın alındığı yerde biraz ağrı veya morarma olabilir. Testin sonuçları, bir veya iki gün içinde oldukça hızlı bir şekilde geri gelmelidir.

Sonuçlarınız, ürik asit seviyenizin çok yüksek olup olmadığını veya normal aralıkta olup olmadığını size söylemelidir. Kan ürik asit seviyeleri genellikle miligram/desilitre (mg/dL) olarak verilir.

Hiperürisemi, kan ürik asit konsantrasyonunun 6.8 mg/dL'den yüksek olması olarak tanımlanır. Düşük ürik asit seviyelerine sahip olmak genellikle bir problem değildir. 6.8 mg/dL'nin altındaki herhangi bir şey tipik olarak normal kabul edilir. 

Bu test sonucunun klinik durumunuzun geri kalanının sonuçlarıyla birlikte değerlendirilmesi önemlidir. Ürik asidi yüksek olan herkes gut, böbrek taşı veya böbrek hastalığı geliştirmez. Birçok insan herhangi bir sorun fark etmeden hiperürisemiye sahip olabilir.  senin normalin üzerine sadece biraz çok yüksek olup olmadığını hiperürisemi'li sorunlar yaşamaya daha olası olabilir.

Ürik asit seviyeniz bazen diğer hastalıklar için potansiyel bir gösterge olarak önemlidir. Örneğin, hiperürisemisi olan kişilerde kardiyovasküler hastalık, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı ve diyabet olma olasılığı daha yüksek olabilir.  Yani, bu test diğer tıbbi riskler hakkında bazı bilgiler verir.

Ürik asit seviyeleriniz yükselmişse, klinisyeninizin neler olup bittiğini değerlendirmek ve ürik asidin yükselmesine neyin neden olabileceğini görmek için başka testlere ihtiyacı olabilir. Örneğin, belirtilerinize ve diğer tıbbi sorunlarınıza bağlı olarak aşağıdakilerden bazılarına ihtiyacınız olabilir:

  • Ürik asit için idrar testi
  • Tam kan sayımı (CBC)
  • Komple metabolik panel
  • Lipit profili
  • Eklem röntgenleri (eklem şişmesini değerlendirmek için)
  • Eklem aspirasyonu (eklemde ürik asit kristalleri aramak için)
  • Böbrek ultrasonu (ürik asitten kaynaklanan böbrek taşlarından şüpheleniliyorsa) 2 

Klinik tablonuzun geri kalanıyla birlikte bu testlerin sonuçları, hangi tedaviye ihtiyacınız olabileceğini belirlemeye yardımcı olacaktır.

Genel tıbbi profilinize bağlı olarak, ürik asit testinizden sonra tedavi ve takip takibine ihtiyacınız olabilir veya olmayabilir. Yüksek ürik asit seviyeleri için tedavi görüyorsanız, seviyelerinizin yanıt verip vermediğini görmek için takip testlerine ihtiyacınız olabilir. Gerekirse, sağlayıcınız dozunuzu değiştirebilir veya başka bir ilaca geçebilir.

Bununla birlikte, hiperürisemili birçok kişinin tedaviye ihtiyacı yoktur. Hiperürisemi ile ilgili herhangi bir semptomunuz yoksa, siz ve klinisyeniniz basitçe izlemeyi seçebilirsiniz. Bunun bir istisnası, kanser tedavisi nedeniyle hiperürisemisi olan biri olabilir. Bu durumda, semptomlar yaşamıyor olsanız bile ürik asit seviyenizi düşürmek için tedaviye ihtiyacınız olabilir. 

Gut ve Hiperürisemi

Hiperürisemi ve gut hastalığınız varsa , ürat düşürücü tedavi olarak bilinen bir tür ilaç almanız gerekebilir . Allopurinol gibi bu ilaçlar kanınızdaki ürik asit miktarını azaltmaya yardımcı olur. Bunun eklemlerinizdeki ürik asit kristallerinin oluşumunu azalttığı düşünülmektedir. Bu da gelecekte gut atakları geçirme şansını azaltır. 

Gut hastalığı ve belirli risk faktörleri olan kişiler için Amerikan Romatoloji Akademisi, ürik asidinizi 6 mg/dL'nin altında bir seviyede tedavi etmenizi önerir. 6 Örneğin, yılda iki veya daha fazla gut atağı geçiriyorsanız veya kronik böbrek hastalığınız varsa bu düzeyi hedeflemeniz gerekebilir. Ancak durumunuz daha şiddetliyse daha düşük bir sayıyı hedeflemeniz gerekebilir.

Gut hastalığınız varsa, klinisyeninize mevcut ürik asit (serum ürat) ve ürik asit hedefinizi sormanız önemlidir. Son yıllarda kılavuzlar, klinisyenleri hastalarının ürik asit düzeylerini daha sıkı izlemeye teşvik etmiştir. 6 Ancak birçok insan ürik asit düzeylerini yeterince düşürmek için optimal tedavi görmez ve birçok insan ürik asit kan testi için hedef sayılarının ne olduğunu bilmez. 

Zorluklardan biri, dozunuzu zaman içinde kademeli olarak artırmanız gerekebilecek olmasıdır. Ayrıca, sizin için doğru dozu aldığınızdan emin olmak için bazı tekrarlanan kan testleri gerektirecektir. Ancak dozunuzu tam olarak almak için sağlık uzmanınızla yakın çalışırsanız, gelecekteki saldırı olasılığını azaltabilirsiniz. 

Böbrek Taşları ve Hiperürisemi

Böbrek taşı olan herkesin yüksek ürik asit sorunu yoktur. Ancak ürik asitten kaynaklanan belirli türde kronik böbrek taşı olan kişilerin de seviyelerini izlemeleri gerekebilir. Bu, ürik asit ve diğer maddeler için idrar testleri ile kan testleri gerektirebilir. Bazı durumlarda, gelecekteki taş riskini azaltmak için ayrıca ürat düşürücü tedaviler veya başka tedaviler almaları gerekebilir . 

Sonuç

Tıbbi test sonuçlarını yorumlamak kafa karıştırıcı olabilir, bu nedenle tüm sorularınızı sormaktan çekinmeyin. Her zaman olduğu gibi, sonuçlarınızı toplam sağlığınız bağlamında değerlendirmek için sağlık uzmanınızla birlikte çalışmayı unutmayın. Ürik asit seviyeniz, potansiyel tedavi stratejileri hakkında önemli bilgiler verebilecek bir testtir. Neyse ki, bazen bu testle tespit edilen hiperürisemi için iyi tedavilerimiz var.

Derleme @erolkaranet - 23.11.2021

************

Bu sayfa sadece bilgilendirmedir. Lütfen konu ile ilgili sayfadaki bilgilere göre herhangi bir eylemde bulunmayınız. Mutlak surette her türlü sağlık sorunlarınız için uzman doktorlarla görüşünüz.

ÜrikAsit Nedir. Fazlası Eksiği Nelere Sebep Olur ?

#ürikasit #Gut #böbrek #böbrektaşı #tedavi #sağlık #doktor #klinik #doktor #sırtağrısı #idrar #kantesti

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.