@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam

Türk Müziği İlkokulu Nedir, NerededirCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi açılışı yapılan, Türkiye'nin ilk Türk müziği ilkokulu olan Palet Türk Müziği İlkokulu merak edilince, sosyal medyada araştırılır oldu.

Tamamen Türk Müziği eğitim modelinin uygulandığı ilkokulun, konusunda uzman TRT sanatçılarıyla usta-çırak ilişkisinin başarıyla tamamlandığı bir eğitim kurumu olduğu belirtiliyor.

Okulda tam donanımlı bir konser salonu, tematik Türk müziği müzesi, ses kayıt stüdyosu, enstrüman yapım atölyesi, dijital ses arşivi, akustik avlu gibi müziğe ve sanata dair pek çok imkan bulunmaktadır.

Gerçek sanatçılar yetiştirmek için yola çıkmış olan Palet Türk Müziği İlkokulu, bu sanata yeteneği olan çocukları çatısı altında toplamak amacında bir özel kuruluş

Okulda Milli Eğitim Bakanlığı ilkokul müfredatının yanına özel hazırlanan müzik dersleri ilave edilerek çocuklara Türk Müziği enstrümanlarının yapımının ve icrasının eğitimi verilmektedir. 

24 kişilik kontenjanı ve farklı burs imkanlarıyla Türkiye'de ilk olan Türk Müziği İlkokulu, yetenek sınavıyla öğrenci seçecektir. 

Okul hakkında edinilen bilgilerde şunlar yer almaktadır

"Ud, kanun, keman, ney, tanbur, klâsik kemençe, kabak kemâne, mey, kaval, balaban, ritim sazlar (kudüm/ bendir/ daire), bağlama gibi enstrümanların yer aldığı meslek sazı dersleri, müziğin ilmi detaylarını bulacakları solfej- nazariyat, usûl (ritim) uygulama dersleri, ses eğitimi- repertuvar, oyunlu müzik tarihi, müzik edebiyatı gibi detayları içeren toplu meşk derslerimiz, çocuklar için klâsik (geleneksel) sanatlar dersi gibi sanat eğitimimiz için çok önemli olan dersler çocuklarımız için özel materyal ve teknikler ile yeniden yorumlanmaktadır.

Derslerimizin tümü birbirini tamamlar mahiyettedir. Entelektüel donanımlarının mesleki yetkinliklerine katkıda bulunması hedeflenerek dengeli bir ders dağılımı tasarlanmıştır. Unutulmuş pek çok geleneksel kaynak öğrencilerimiz için tekrar çalışılmış, üstatlarımızın yıllara varan tecrübeleriyle hazırladıkları henüz basılmamış ders notaları okulumuz için yeniden revize edilerek hizmetimize sunulmuştur.

Hiçbir yerde baskısı olmayan bu türden kıymetli eserler ilerleyen yıllarda “Palet” markasıyla yayın hayatına da kazandırılacak ve bir nevi çocuk-sanat literatürü de Palet çatısı altında geliştirilecektir. Bu bağlamda mesleki ders içeriklerimizin detayları şu şekildedir;

Meslek Sazı

Öğrencilerimizin seçecekleri enstrümanlarını teknik ve tarihi bağlamda bihakkın tanınmasına yönelik çalışmaların yapılmasının akabinde, metot ve meşk usûllerinin harmanlandığı bir çizgide mesleki enstrüman eğitimleri, konusunda uzman sanatçı hocaların riyasetinde birebir gerçekleştirilmektedir.

Usûl Uygulama

Beden perküsyonundan ritmik kodlama çalışmalarına, renklerle kudüm çalışmalarından ritimli oyunlara ve küçük usûllerin tatbikine kadar pek çok unsur bu derste yapılacaklar arasındadır. Ulaşılan noktada öğrenilen usûlleri temsil eden seviye şarkı, türkü ve ilâhileri bu derste tatbik edilecek diğer unsurlardandır.

Toplu Meşk

Türk Müziği’nin başta çocuklar için bestelenmiş eserlerinin tatbikinin yapılacağı derste ek olarak; dil becerilerini geliştirme çalışmaları (diksiyon & fonetik alanlarının zeminini teşkil edecek çalışmalar kastedilmektedir), ses ve nefes egzersizleri yapılmaktadır. Ayrıca anekdotlarla besteci hayatları, hikâyelerle müzik tarihi, ilâhi icralarıyla mânâ-müzik düzleminde tasavvûfî çalışmalar da bu dersin konuları arasındadır.

Solfej & Nazariyat

1. ve 2. sınıflarda öğrencilere temel teorik nota ve müzik bilgileri bu dersin kapsamı altında gösterilecek olup yine söz konusu ilk yıllarda renklerle nota eğitimi ve nota yerlerini teorik olarak tespit (bona) çalışmaları yaptırılacaktır. Bu aşamalarla temel nota bilgilerini edinen öğrencilerimiz 3. ve 4. sınıflarda solfej okuma çalışmalarına başlayacaktır. Yine söz konusu son yıllarda öğrencilerimize basit makamlar hakkında nazari bilgiler de aktarılacaktır. Solfej çalışmaları kanun sazı eşliğinde yapılmaktadır.

Çocuklar İçin Klâsik (Geleneksel) Sanatlar

Medeniyetimizde sanat bir bütündür. Mimariden edebiyata, hüsn-ü hat’tan minyatüre, resme, ebruya, tiyatroya, müziğe kadar tüm branşlar hakkında bihakkın bilgi birikimi olan bireyler gerçek anlamda sanatçı olurlar. Disiplinler arası bilgi aktarımını önemseyen eğitim anlayışımızla öğrencilerimiz için medeniyetimizin tüm detaylarına vâkıf olacakları bir ders planlanmıştır."

Türk Müziği İlkokulu Nerededir

Palet Türk Müziği İlkokulu Çamlıca Kampüsü Küçükçamlıca Mahallesi Deva Sokak. No:5 Üsküdar-İSTANBUL adresinde yer almaktadır

@erolkaranet - 06.11.2021

************

Türk Müziği İlkokulu Nedir, Nerededir

#TürkMüziği #İlkokul #Nedir #Nerededir #Meşk #eğitim #diksiyon #şarkı #türkü #ilâhi #çocuk #müzik
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

İlginizi Çekebilir

Reklam