@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Sosyal Medya Trollerine Mahkemeden Ters KöşeSahte isim yani 'mahlas' kullanarak sosyal medyada toplumu tahrik eden ve tazminat yoluyla ceplerini dolduran fenomenlere mahkemelerden kötü haber geldi. 

Yargı bu tür davaların yüzde 90'ını 'gerçek dışı kimlik' sebebiyle reddediyor.

TGRTHaber'in haberine göre, Sosyal medyada mahlas kullanarak toplumun siyasi ve dini hassasiyetlerini tahrik ederek tazminat yoluyla ceplerini dolduran fenomenlere mahkemeden kötü haber geldi. 

“Tahrik et - dava aç - tazminat kazan” sistemini özellikle mahlas kullanarak gelir kapısı haline getiren kişiler mahkemeden eli boş olarak dönüyor. Mahlas kullanarak tahrik söylemlerinde bulunan kişilere açılan davaların yüzde 90’ını mahkeme ‘kovuşturmaya yer yok” kararıyla geri çeviriyor. Bu karara gerekçe olarak ise kişinin asıl kimliğini saklaması ve durumu suiistimal etmeye yönelik hareket etmesi gösteriliyor.

Haberin ayrıntısında, bazı şahıs ve şirketler tarafından Instagram, Facebook, Twitter ve TikTok gibi sosyal medya mecralarını gelir kapısı haline dönüştürmekte olduğu belirtildi.. Mahlas ile yapılan paylaşımlarda o kişiye yapılan hakaret suçu, mahkeme nezdinde ‘kovuşturmaya gerek duyulmamaktadır’ kararı ile sonuçlanıyor” denildi.

Haber : 09.11.2021

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.