@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam

Hatırla, 5 Kasım'ı Hatırla... Nedir Bu 5 KasımV for Vendetta hastagı ile twitterda popüler olan kelimenin kaynağı aslında bir sinema filmi..

 "Hatırla, 5 Kasım'ı hatırla" repliği ile sosyal medyanın gündeminde. olan V For Vendetta filmi 2005 ABD - Almanya ortak yapımı olup  2006 yılında  ülkemizde gösterilen bir film.. 

54 milyon dolarlık bir bütçe ile çekilen ve Cinesite VFX teknisyenlerinin bütün hünerlerini ortaya koydukları filmin Senaryosu, Alan Moore ve David Lloyd'un aynı isimli DC patentli çizgi roman serisinden (1988) uyarlanarak trans kız kardeşler Lana (Larry) ve Lilly (Andy) Wachowski tarafından yazılan “V for Vendetta”, yönetmen koltuğunda James McTeigue'nin oturduğu distopik bir aksiyon...

V for Vendetta filmindeki "remember, remember the Fifth of November" repliği yani" Hatırla, 5 Kasım'ı hatırla" bugün yine popüler oldu.

V'nin Hatırla, "5 Kasım gecesini hatırla, Barut ihanetini ve komplosunu, Bu ihaneti unutmak için hiçbir sebep yok" dediği olay, her sene olduğu gibi bu sene de 5 Kasım'da gündeme geldi.

V FOR VENDETTA KONUSU NEDİR?

Geleceğin İngiltere'sinde geçen filmde terör olaylarında büyük kayıplar verdikten sonra kurtuluşu baskıcı bir yönetimde bulan İngiliz halkının uyanış öyküsü anlatılmaktadır.

"V for Vendetta" sadece "V" olarak bilinen maskeli bir adam tarafından bir ölüm-kalım durumundan kurtarılan yumuşak başlı genç kadın Evey'nin (NATALIE PORTMAN) hikayesini anlatıyor.

Son derece karmaşık biri olan V, aynı anda hem eğitimli, gösterişli, şefkatli ve entelektüel, hem de korkuyla sindirilmiş vatandaşlarına egemenliklerini geri vermeye azmetmiş olduğu için sert, intikam peşinde, yalnız, şiddete başvuran ve kan davası güden biridir.

V İngiltere halkını, hükümeti zehirleyen kokuşmuşluk ve acımasızlıktan kurtarmak amacıyla, seçilmiş liderlerinin diktatörlük anlayışını eleştirir ve vatandaşları kendisiyle Guy Fawkes günü olan 5 Kasım'da Parlamento'nun çevresinde buluşmaya davet eder.

Filmde bir yandan bir sene içinde halkın uyanışına, yönetimin gerildikçe baskıyı arttırmasına, özgürlük için gerekli temellerin atılmasına, dedektif Finch'in (Stephen Rea) V'nin ve despot rejimin sırlarını araştırmasına, diktatörlüğün doğuşu ve gelişmesine tanık olurken; diğer yandan Evey'in V'yi ve kendini tanıması, yönetimin kişisel yaşama saldırısı, özgürlüklerin korkulara kurban edilmesi anlatılmaktadır.

Filmin sonunda halk değişime hazırdır, diktatörü devirmek ve parlamentonun havaya uçmasını izlemek için suratlarındaki Fawkes maskelerine rağmen (ki o maskeleri tüm İngiliz halkına V yollamıştır), 4 Kasım geceyarısı parlamentoya doğru önlerindeki askerlerden oluşmuş barikatı aşarak yürürler.Aynı anda V intikamını diktatörden, Adam Sutler'den (John Hurt) alır; ölümcül yaralarla Evey'e döner birbirlerine aşklarını ilan ederler. V, Evey'in kollarında ölür. Dedektif Finch, patlayıcı dolu metro vagonuna konmuş V'nin cenazesine ve vagonları harekete geçirmek üzere olan Evey'e ulaşır.Silahını doğrultur ama Evey'in sözlerinden etkilenir ve silahını indirir. Film parlamento binasının havaya uçurulması ile sona erer.

Filmde V'nin yüzü hiç görülmez.

********

V for Vendetta neyi temsil ediyor?

V for Vendetta yorum ile ilgili görsel sonucu
Vendetta İngilizce kinle karışık nefret anlamına geliyor. Kimileri bizdeki 'kan davasına' karşılık getiriyor. Çizgi-roman ve filmdeki karakterin ismi Vendetta değil; V. İsim de 'Kan davasının K'sı' anlamında V for Vendetta.

V for Vendetta nasıl bir film?

V for Vendetta, Alan Moore'un çizgi romanından uyarlanan epik bir hikâyeden oluşuyor. Bilim kurgu ve aksiyon türündeki bu film bir isyanın, başkaldırının tiyatral sunumudur. Film aksiyon içerikli olmasına rağmen drama ve aşk sunumuyla da izleyicisine duygu dolu anlar yaşatıyor.

Film eleştirilerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz

Film eleştirisi 1 için tıklayınız

Film eleştirisi 2 için tıklayınız

Derlemedir

***********

#VforVendetta #popüler #sinemafilmi # "Hatırla #5Kasım #osyalmedya #gündem #Vendetta #film #AlanMoore #DavidLloyd #çizgiroman #transkız #Lana #Larry #Lilly #Andy #Wachowski #JamesMcTeigu #aksiyon #remember #FifthofNovember #haber #sondakika

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

İlginizi Çekebilir

Reklam