@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Pastırma Yazı GünlerindeyizTürkiye'de "Pastırma yazı" Almanya'da "kocakarı yazı", İsveç'te "Azize Birgitta yazı ya da porsuk yazı", Amerika Birleşik Devletleri'nde "Hint yazı veya yerli yazı " (Indian summer) gibi adlar alan yeni bir döneme giriyoruz. Bu günler genellikle 10/11 Kasım günlerinde başlar.

Özellikle pastırmaların kurutulmak üzere yerlerini aldıkları bu dönemde oluşan sıcakların sebei, kutuplardan gelen alçak bir soğuk hava kütlesinin hareketsizleşerek sıcak bir yüksek basınç merkezi oluşturması sonucu ortaya çıkan bir dönem...

Pastırma yazı deyimi, pastırmanın bu dönemde hazrlanması sebebi ile verilmiştir. Gece ve gündüz arası sıcaklıkların birbirine yakin ve sıcak olması sebebi ile; pastırmanın en ideal şekilde kuruması bu dönemde olur. 

Tüm dünyada çeşitli adlarla bilinen pastırmanın yazının özelliklerine gelince;

  • Atmosfer sıcak olmasının yanı sıra puslu veya dumanlıdır, rüzgar yoktur, barometre yüksektedir ve geceler açık ve soğuktur.
  • Hareketli, serin, sığ bir kutupsal hava kütlesi derin, sıcak, durgun bir antisiklon (yüksek basınç) sistemine dönüşüyor, bu da gündüz ve gece arasında pus ve sıcaklıkta büyük dalgalanmalara neden olma etkisine sahip.
  • Oluşma zamanı önemlidir: Sıcak günleri soğukbir hava veya sert bir don olayı takip eder ve bu  aynı zamanda ilk kar yağışından önce olur..
  • Bu günler genellikle, 11 Kasım ile 20 Kasım arasında gerçekleşir. 
  • Bununla birlikte, tüm ihtişamıyla bulunduğu mevsimin özelliklerinin, yumuşak ve güler yüzlü bir sıcaklık, hafif güneybatı esintileri, güneşin olağan dışı parlaklığı, ayın aşırı parlaklığı, berrak, mavi olduğunu söyleyebiliriz. gökyüzü; bazen gri bir pus tarafından yarı gizlenmiş; karatavuğun kanadındaki lekeden daha kırmızı gün doğumları ve altın yapağılarla dolu gün batımları, ağaçlık vadiler zengin renklendirilmiş yaprakların ateşleriyle parlıyor, hala cansız uzuvlara yapışıyor ya da düştükleri yerde yatıyorlar…

Türkiye'de pastırma yapanların işine yarayan bu dönem Amerika yerlilerinin kış mevsimi başlamadan önce son bir erzak toplamak için bu günleri değerlendirir.. Kasım, kış gerçekten başını göstermeden önce son hasatını alma zamanıdır, bu nedenle bu süre zarfında kısa süreli sıcak hava dikkat çekici olmaktadır.

Derleme @erolkaranet - 03.11.2022

********
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.