@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Kültürel Mirasa Böyle mi Sahip Çıkılırİstanbul'un manevi sultanlarını kucaklayan ilçelerden biri Eyüp Sultan ise diğeri de Fatih ilçesidir. Ve İstanbul'un ta kendisi olan ilçede mezarlıkların bakımsızlığı, kültürel eserlere ne kadar önem verildiğini de göstermektedir.


İşte bunlardan biri de Sofular mahallesinde bulunan Bıçakçı Alaaddin Cami haziresi..2010 yılında bakma alındıktan sonra bir daha kimsenin elinin değmediği mezarlık talan yerine dönmüş halde, gelen geçenin vicdanlarını sızlatıyor. 

Günde en beş vakit camiye gelenlerin dahi artık alıştığı manzara, her biri bir tarihi kitabe özelliğinde olan mezar taşları parçalanmış halde bulunurken, definecilerin de iştahlarını kabartmaya yetiyor.

İstanbul'un göbeğinde olan ve Fatih ilçe belediyesinin sorumluluk alanında bulunan mezarlık tahrip olmasının yanı sıra otlardan görünmemesi, bir çok yerin ise çöplüğe dönmesi bile mahalle halkını rahatsız etmiyor olacak ki, hemen yanında bulunan caminin yanı sıra kız kuran kursu ve gençlik merkezine rağmen bir Allah'ın kulu tarafından "ölülere saygı, atalarımıza saygı" diyerek dahi kimsenin dikkatini çekmiyor.

Bıçakcı Alaaddin Cami'nin hemen alt katında bulunan Fatih Müftülüğü İskenderpaşa Kız Kuran Kursu,  ve Bıçakcı Alaaddin Cami Gençlik merkezinin yerleşkesi olan alanın bir yanında olan ve giriş kapısı bırakılmamış mezarlıkta, 1658 yılında vefat eden Süleymaniye şeyhi Mısrî Ömer Efendi ve 1650 yılında vefat eden şair ve devlet adamı Azmizâde Haletî Mustafa Efendi’nin yer aldığı biliniyor. 


Adını Fatihin hocalarından Molla Hüsrev adından alan sokak üzerinde  bulunan hazirede bu iki bilinen zatın dışında din adamları, şeyhler ve o dönemin ileri gelenlerinin mezarı bulunmaktadır.


Bunun yanı sıra tarihi bir kültür nişanesi olarak da mezarlıkta, mezar taşlarının arasında antik porfir sütundan dönüştürülmüş iki adet de sadaka taşı atıl halde yer almaktadır.

Haber ve Fotoğraflar @erolkaranet - 08.11.2021
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.