@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Kastamonu Taşköprü'nün 400 Yıllık Konağı Otel Oldu.Kastamonu ilimizin en eski yerleşim ilçelerinden biri olan  tarihi Taşköprü’de eski yerleşim yerlerinden bugüne kadar ayakta kalabilmeyi başarmış pek çok tarihi konak mevcuttur. Hemen hemen hepsi zarar görmüş, restore edilmesi gereken ve şahsa ait özel konaklardır. Şahsa ait olmayan tarihi konaklar Kültür Baklanlığı, Valilik, Kaymakamlık ve Taşköprü Belediyesi tarafından restore edilmektedir. 


Tarihi konaklardan bazılarının tek yapı olduğu bazılarının ise bitişik düzende iki yapıdan oluştuğu gözlenmektedir. Avlu sisteminin olmadığı konaklar en fazla iki kattan oluşmaktadır. Mimarilerinde cumbanın kullanıldığı konaklar uzun dar pencereli olarak tasarlanmıştır. Tarihi Taşköprü İlçesi’ndeki tarihsel nitelikli sivil mimari yapıların pek çoğunda arka bahçe bulunmaktadır. Eski zamanlardan beri var olan bu arka bahçelerde ev sahipleri tarafından küçük çaplı ekim-dikim yapılmaktadır. 

Kastamonu Taşköprü'de 400 yıldır ayakta durmayı başaran devasa bir konak olan Delibeyoğlu Konağı'da bunlardan biridir. Konak, son yapılan restorasyon çalışmasından sonra otel olarak turizme kazandırıldı.

Taşköprü’de bulunan ve ilçenin en büyük konağı olma unvanına sahip Tarihi Delibeyoğlu Konağı son sahiplerinin bir kültür mirası olarak gelecek nesillere aktarılabilmesi için Taşköprü Kaymakamlığına hibe etmesinden sonra 2010 yılından bu yana restore edilmeyi bekliyordu.

Tarihi Delibeyoğlu Konağı’nın 2010 yıl önce restoresinin tamamlanmasına rağmen projesindeki değişiklik nedeniyle bazı eksikliklerin yer alması yüzünden hiç bir girişimci tarafından cazip görülmüyordu.

2012 yılında yaklaşık 400 bin TL’ye restore edilmesine rağmen 2021 yılına kadar ilçe turizmine kazandırılamayan Delibeyoğlu Konağı’nın hali ilçe sakinlerinin tepkisine yol açıyordu.

Yıllarca restorasyonu tamamlanarak butik otel veya restoran olarak açılması için uzun zamandır beklenen konak, işletime açılması için defalarca ihaleye çıkarıldı. Konağın açılabilmesi için ek 300 bin lira tadilat masrafının olması ihaleye girecek kişiler için de büyük dezavantaj olarak görülüyordu.

Konak üzerinde, yaklaşık 7 yıldır restore edilme amacıyla çalışılan çeşitli proje ve planlar hazırlanmış olsa da çözüme kavuşacak bir yapılanmaya girilemiyordu.

2020 yılında Valilik kararıyla restore edilmesine karar verilen Delibeyoğlu Konağı eksikleri tamamlanarak Restoran, Kafe ve Butik Otel olarak işletilmek üzere  Temmuz 2021 yılında ihaleye çıkartıldı.

Bugün turizme kazandırılarak 10 yıl süre ile giriş ve 2. kat restoran, 3. katın butik otel olarak  misafir ağırlamaya başlayan konak'ın yeni sahibi Öz Annem Lokantası ismiyle ihale alan işletme oldu

Delibeyoğulları ve Delibey konağı ile ilgili sitemizdeki diğer yayınlara buraya tıklayarak ulaşabilirsinizYazı ve Fotoğraflar erolkaranet - 21.11.2021
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.