@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam

İTO'daki Muhasebeci Olayı Gözleri Onlara DiktiBir muhasebe çalışanının İTO (İstanbul Ticaret Odası)'yu dolandırması olayı gündeme düşünce gözler muhasebecilere çevrildi.

Sözcü Gazetesi'nden Gamze Bal'ın haberine göre, İstanbul Ticaret Odası (İTO), 2006'dan beri bünyesinde çalışan bir muhasebe çalışanı tarafından milyonlarca lira dolandırılmasıyla sarsıldı. 

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, son meclis toplantısında konunun yargıya taşındığını, usulsüzlüğü yapan çalışanın iş akdine son verildiğini açıkladı. 

Konu, gündeme bomba gibi düşerken gözler muhasebecilere çevrilmiş oldu. Küçük esnaf bir yana şirketlerde kurulu olan muhasebe birimlerinde ahlaki değerlere sahip  olmayan çalışanlara  da rastlandığı bilinen gerçek.

Bilinen bir başka gerçek ise, sadece dürüst olanların muhasebeci olmayacağı, dürüst olmayanların da muhasebeci olabileceğinin unutulmaması gerektiğini belirten uzmanlar her firma sahibinin muhakkak çalışanlarını sık sık denetlemeleri, kendileri denetleyemiyorsa denetleme yapabilecek uzman şirketlerle çalışmaları gerektiğini ifade ettiler.

Bilinen bir nükte ile yazımıza devam edelim.

Bir firma muhasebeci alacakmış. İlan verir. Gelen her kişi nedense işe alınmaz. İşyeri yöneticileri iyice karamsarlığa düşmüşken bir müracaat daha alınır. Müracaata katılan kişi, orta yaşlarda, kel saçlı biri, Gözleri dört dönen cinsinden. Kısa bir mülakat sonrası can alıcı olan ancak çok basit bir soru gelir ve 2 kere 2 nin kaç ettiğine gelir.. Cevap da can alıcı olur. Ve müracaat eden kişi işe alınır. Zira sorulan soruya verilen cevap memnun edicidir. İki kere iki işveren ne istiyorsa o olur, cevabı ile sonuçlanır. 

Şaka bir yana, muhasebecinin iyisin,n vergi zamanı belli olduğuna dair kesin bir kanı olduğunu söylersek abartmış olmayız.

Bir muhasebeci, sadece fiş ve faturaları sisteme işleyen, giren çıkan hesaplaması yapan ve piyasada genellikle ön muhasebeci olarak bilinen hemen her kalem tutan kişilerin kısa sürede öğrenip, yaptıkları iş değildir. Bir muhasebeci aslında şirketin herşeyidir. Bir muhasebeci; işletmede oluşan, mali işlemleri, ekonomik işlemleri, ticari işlemleri ay ayrı inceler, kaydeder, sınıflandırır, ilgililere bilgiler verir, kendisine sunulan rakamları analiz eder, hukuk bilir, matematik bilir, istatistik bilir, ekonomiyle yakından ilgilidir. Yönetime, karar almalarında yardımcı olacak bilgileri raporlar halinde hazırlar. Bu şekilde baktığımızda muhasebecinin sadece bir defter tutucu olmadığı  çok açık ve net ortadadır.

Tüm işyeri sahipleri irili ufaklı, sermayesi bir kaç lira ya da trilyonlara sahip olanların tamamı vergiyi mümkün olduğunca çok ama çok az ödemek ya da hiç ödememek doğrultusundadır. Ve Asla Maliye ile sorun yaşamamak.

İyi bir muhasebecinin, vergi mevzuatını çok iyi bilmesi, yasal koşulları çok iyi değerlendirmesi tercih edilir.  İstisna ve indirimleri iyi kullanabilmelidir. Ve aslında bir muhasebeci iyi bir avukattan , iyi bir insan kaynaklarından, iyi bir üretim müdüründen, iyi bir idare amirinden, iyi bir genel müdürden daha yetenekli, akıllı ve firmanın herşeyi olarak görülebilmelidir.

Böylesi var mıdır. Biraz zor. Şansınıza ve liyakata önbem vermenize, bir de onu doyurmanıza bakar. Sizin oondan vazgeçmemeniz gibi, onunda sizden vazgeömemesi gerekir.

Bir de maskaralık, yalakalık yaparak şirin görünenleri göz boyayanları var ki, şirketlerin belalısı bunlardır. Okşanmaktan hoşlanan bir işyeri sahibi asla umduğunu bulamaz. Muhasebeciyi denetlemeyi düşünmezse, muhasebeci de bunun farkına varırsa "nasılsa bir gün kapının önüne konulacağım" düşüncesine girerse işyeri kasasını değil şahsi cebinin dolmasına bakar. 

Son  yıllarda  yaşanan  olumsuz  gelişmeler  toplumun  her  alanında  olduğu  gibi  muhasebe mesleğinde  de  etik  ve  güven  tartışmalarını  gündeme  getirmiştir. 

Bu arada, dürüst bir muhasebecinin de kabul görmediği bir gerçeği de vardır. Oysa, iyi, dürüst bir muhasebeci hem şirket, hem devlet hem kamupoyu gözünde mğükemmel olmak zorundadır.

Bir muhasebecinin etik kuralları bağımsızlık, tarafsızlık, dürüstlük, güvenirlilik, mesleki  özen  ve titizlik, reklam yasağı ve sır  saklama şeklinde belirlense de sonuç olarak şunları ifade edebiliriz.

Bağımsızlık,  sosyal  sorumluluk,  dürüstlük,  güvenilirlilik,  tarafsızlık,  sır  saklama,  meslek unvanı  ve  yeterlilik,  mesleki  özen  ve  titizlik,  meslek  ve  meslek  onuru  ile  bağdaşmayan  işler, ticari  faaliyette  bulunmama,  hizmet  akdi  ile  çalışmama,  şarta  bağlı  ücret,  reklam  yasağı  ve  en  az ücretin  karşısında  iş  kabul  etmeme  gibi  düzenlemeler  hem  ulusal  hem  de  uluslararası  alanda muhasebe  mesleğinde  etikle  ilgili  düzenlemelerdir. 

Derleme @erolkaranet - 11.11.2021

İTO'daki Muhasebeci Olayı Gözleri Onlara Dikti

#İTO #muhasebe #muhasebeci #malimüşavir #yolsuzluk #denetleme #müfettiş #etik #ahlak #vergi #personel #haber #gündem #dürüstlük #maliye #yönetici #güven #firma #kurum #kuruluş #şirket #karzarar #piyasa #uzman


Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

İlginizi Çekebilir

Reklam