@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


İstanbulun Ortasında Arkeolojik Eser Mezarlığı
Sadece İstanbul'un ya da Türkiye'nin değil, dünyanın en popüler müzesi olan İstanbul Topkapı ve Arkeoloji Müzelerinin bulunduğu alan adeta kaderine terk edilmiş gibi duruyor


İstanbul Sultanahmet semtinde bulunan ve dünyaca da bilinen Topkapı Sarayı, Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi , Aya İrini Kilisesi ve Ayasofya Cami gibi çok sayıda turistik ve tarihsel yapının yer aldığı, binlerce ziyaretçinin bulunduğu alana gerekli titizlik gösterilmemesi şikayet konusu oluyor.


Saray ve çevresinin dışında mesire alanı olarak bilinen Gülhane parkının da bulunduğu alanın yan tarafında yer alan 
Gülhane Parkı’nın girişinden Topkapı Sarayı’na çıkan Osman Hamdi Bey Yokuşu’nun üzerinde bulunan yıllarca aynı yerde bakımdan uzak tutulan tarihi eserler adeta çöplük alanına dönmüş halde gelen geçenin dikkatini çekiyor.

Aynı sokakta bulunan yapının pencereleri bile çöplüğe dönmüşdurumda 

Başka ulusların elinde olsa her bir ayrı bir değer olarak muhafaza edilecek olan tarihi eserler nedenini bilinmeyene şekilde yıllarca aynı alanda teşhir edilmektedir. Müzeler içerisinde benzer eserlerin sıkı korunmaları,el değdirilmemeleri sağlanırken sokak üzerine atıl halde tutulan eserler sürekli tahrip edilmekte, hem insanlar tarafından hem de doğal etkenlerden dolayı kırılıp  dağılmakatdır.

Herhangi bir parkta bir bankın , bir çiçeğin korumasını sağlayanlar nedense Arkeoloji müzesinin hemen önünde ve yanında yer alan bu eserlerin adeta mezarlığa dönmesinegöz yummaktadırlar. 


Günlerce toplanmamış yaprakların adeta cirit attığı yerde bulunan lahit mezarlar, sütun parçaları, her biri bir sanat eseri olan sütun başlıkları, çeşme, şadırvan kalıntıları ve diğer arkeolojik eserler  darmadağınık vaziyette tahribata, çalınmaya, parçalanmaya teşvik edilircesinedurmaktadır.


Çevreye ve tarihe duyarlı olan vatandaşlar, utandıran bu manzara karşısında müzelerden milyarlarca para kazanan Kültür Bakanlığını, Müzelerden sorumlu Müzeler Müdürlüğünü ve de İstanbul Büyükşehir Belediyesinin duyarsızlığa işaret ederek "buraları bakımsız temizlikçi çalıştıracak burayı daha güzel, daha derli toplu bir hale getirecek çalışan bulamayacak kadar imkanlara sahip olup olmadıklarını, bu vurdumduymazlığın ayıbını nasıl taşıyorlar, o koltuklarda rahat rahat nasıl oturuyorlar. Hiç mi vicdan ve sorumluluk yok. Adeta pislik içerisinde. Adeta bir tarih eser mezarlığı olmuş burası.  Bu eserler yabancıların elinde olsa adamlar müze kurar, değer verir.  Ülke içim her biri bir değer olan tarihi eser zenginliğimiz böylesine telef edilemez. Sorumlular uyuyor mu" diye gördükleri manzara karşısında tepkilerini dile getirmektedirler.

Haber ve Foto @erolkaranet - 17.11.2021

İstanbulun Ortasında Arkeolojik Eser Mezarlığı

#İstanbul #Türkiye #dünya #müze #TopkapıSarayı #ArkeolojiMüzesi #Sultanahmet #AyasofyaCami #EskiŞarkEserleri #ÇiniliKöşk #AyaİriniKilisesi #turistik #tarihsel #Gülhaneparkı #OsmanHamdi #tarihieserler #çöplük #lahit #mezar #çeşme #şadırvan #arkeolojik #eserler #vicdan #sorumluluk @TCKulturTurizm @KulturTurizm176@muzeler_dairesi @kultur_istanbul @istanbulbld @TC_istanbul #tckulturturizm @MirasFatih @IbbMiras @FatihBelediye

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.