@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

İdrarınızı Kontrol Ediyor musunuzİdrar, vücudun toksinleri ve istenmeyen maddeleri vücuttan uzaklaştırma yollarından biridir. Böbrekler, vücudun diğer bölgelerindeki atık ürünler ve bazı ilaçları içerebilecek diğer maddelerle birlikte kan dolaşımındaki fazla suyu çıkarmak için çalışır.
İdrar rengi gün boyunca değişebilir. Sabah uyandıktan sonraki ilk idrar genellikle en koyu ve en yoğun olanıdır, kişi gün boyunca sıvı içmeye başladıktan sonra idrar rengi açılır.

Hidrasyon Ölçmenin Bir Yolu Olarak İdrar

İdrar çoğunlukla sudur. Aslında, idrar tipik olarak yaklaşık yüzde 95 sudur, geri kalanı mineraller, ürik asit, vitaminler, enzimler ve idrara sarı rengini veren ürobilin adı verilen bir safra asididir. İdrar rengi, gün boyunca yeterince su alınıp alınmadığını belirlemenin güvenilir bir yoludur. Saman renginde veya neredeyse renksiz olan idrar yeterli hidrasyon anlamına gelirken, daha koyu sarı genellikle kişinin hafif derecede susuz kaldığı anlamına gelir. 

Normal İdrar Neye Benziyor

Normal idrar, genellikle "saman rengi" olarak adlandırılan hafif bir sarı renk tonu ile berraktır. Ne kadar sarı renk olduğu vücuttaki su miktarına göre değişir. İyi sıvı alan ve günde altı ila sekiz bardak su içen bir kişi tipik olarak açık sarı idrara sahiptir. Olması gerekenden daha az su içen bir kişinin idrarı daha koyu sarı olabilir. Vücut su tuttukça idrar daha sarı veya konsantre hale gelir.
Normal bir birey, gün boyunca ne kadar su içtiğine bağlı olarak banyoyu günde altı veya daha fazla kez kullanabilir. Daha fazla su alımı, genellikle banyoya daha fazla gezi anlamına gelir.
İdrar renginin değişmesinin birçok nedeni vardır veya idrara çıkma ile ilişkili koku tipik olandan farklı olabilir. İdrar rengindeki değişikliğin birçok nedeni yaygındır ve ciddi bir şeyin göstergesi değildir, ancak beklemediğiniz takdirde garip renkli idrar görmek şok edici olabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

İnsanlar idrarlarının nasıl göründüğü veya koktuğu konusunda endişelenmeye başladıklarında, tipik olarak idrar yolu enfeksiyonu veya İYE geçirebileceklerinden endişe duyarlar . İdrar yolu enfeksiyonu böbrekleri, üreterleri, mesaneyi veya üretrayı etkileyen bir enfeksiyondur. Tek bir yerde bulunabilir veya idrar yolunun birden fazla bölgesinde olabilir.
Enfeksiyon olmadan olağandışı görünümlü veya olağandışı kokulu idrara sahip olmak kesinlikle mümkündür. Ayrıca, idrarda bakteri bulunan ancak semptom göstermeyen idrar yolu enfeksiyonuna benzer bir duruma sahip olmak da mümkündür. Bu duruma asemptomatik bakteriüri denir. 
Bir idrar rengi ve idrar içerik ve bir enfeksiyon mevcut olduğu takdirde-birlikte bir idrar ile kültür belirlemek incelemek için kullanılan bir testtir.

Tipik idrar yolu enfeksiyonları aşağıdakilerden bir veya daha fazlasını içerir:

 • İdrar sıklığı: Tuvalete normalden daha sık gitme ihtiyacı
 • Kötü kokulu idrar: Bu tür enfeksiyonlarda bazen kötü bir koku bulunur.
 • Ağrılı idrara çıkma: İdrar yaparken ve bazen idrar yaptıktan sonra yanma, tahriş veya enfeksiyon varlığına işaret edebilir.
 • Tereddüt: İdrar yapmaya çalışırken idrar akışını başlatmada zorluk
 • Bulutlu idrar: Bir idrar yolu enfeksiyonu, idrarın berrak yerine bulanık görünmesine neden olabilir.
 • Mesane basıncı veya ağrısı: Bazı kişiler, enfeksiyon geçirdiklerinde göbek deliğinin birkaç santim altındaki mesaneden baskı veya ağrı hissederler.
 • Sırt ağrısı: Daha yaygın olarak böbrek enfeksiyonu olarak bilinen piyelonefrit, böbreklerin üzerindeki bölgede sırt ağrısına (sol taraf, sağ taraf veya her ikisi) neden olabilir.
 • Ateş: Bir idrar yolu enfeksiyonu sırasında yüksek bir sıcaklık yaygındır, ancak her zaman mevcut değildir. Bu, artan şiddeti gösterebilir.
 • Yorgunluk: Vücutta herhangi bir enfeksiyon olması ateşe neden olabilir.
 • Deliryum: Bazı insanlar, özellikle yaşlı yetişkinler, idrar yolu enfeksiyonu olduğunda düşünme yeteneklerinde ciddi ve ani değişiklikler yaşayabilir. Bu karışıklık, genellikle enfeksiyon etkili bir şekilde tedavi edildiğinde düzelir, ancak iyileşmesi günler alabilir.
 • Sepsis: Tedavi edilmeyen bir idrar yolu enfeksiyonu, sepsis adı verilen kana geçen daha ciddi bir sistemik enfeksiyona dönüşebilir. Bu aynı zamanda ürosepsis olarak da adlandırılır ve genellikle intravenöz tedavi ve tipik olarak hastaneye kaldırma yoluyla antibiyotik tedavisi gerektirir. 
Olağandışı İdrar Görünümü
 • Bulutlu idrar: İdrardaki tortu , tuvalete gitmeden çok önce idrarın tutulması, prostat sorunları, gonore gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya prostat büyümesi nedeniyle idrar bulanık olabilir. Enfeksiyon ayrıca beyaz veya kırmızı kan hücrelerinin ve irin varlığına neden olabilir ve bu da bulanıklaşmaya neden olabilir. 
 • Köpüklü idrar: Köpüklü veya kabarcıklı görünen idrar , tipik olarak çok güçlü bir idrar akışının sonucudur. Bu, idrar akışını veya hatta yüksek kan basıncını sağlamak için normalden daha fazla "itmek" anlamına gelebilir. Zamanla devam ederse, idrar tahlili testi yaptırmak isteyebilirsiniz. Köpüklü idrar, böbrek probleminin bir işareti olabilen idrarda yüksek proteinin bir işareti olabilir. 
 • İdrar kokusu: İdrarın koku yapmasının birçok nedeni vardır. Dehidrasyon, idrarı daha güçlü hale getirir ve bu da kokunun artmasına neden olabilir. Kuşkonmaz gibi bazı yiyecekler idrar kokusu yapabilir. İdrarın gözleme şurubu gibi kokmasına neden olan akçaağaç şurubu idrar hastalığı gibi olağandışı idrar kokusuna neden olabilecek durumlar da vardır. 6. Aşağıda bazı koşullar, özellikle idrar kokuları ile ilişkilidir:

Tatlı kokulu idrar diyabeti gösterebilir.

Küf kokulu idrar genellikle karaciğer hastalığının veya karaciğer yetmezliğinin sonucudur.

Kötü kokulu idrar genellikle idrar yolu enfeksiyonunun varlığı ile ilişkilidir.

Genel olarak, idrar kokusu, açıklama yapılmadan devam edip etmediği veya doğası gereği kötü olup olmadığı ile ilgili olmalıdır. Gıda kaynaklıysa veya dehidratasyona bağlıysa gün içinde su içtikçe geçmeli ve idrar normale dönmelidir.

Mavi veya yeşil idrar: Bu genellikle gıda boyasının varlığından kaynaklanır. Koyu mavi buzlanma gibi güçlü renkli yiyecekler, kuşkonmaz gibi idrar renginin değişmesine neden olabilir. Yeşil idrar ayrıca, porfiri adı verilen çok nadir bir durum olan psödomonas bakterilerinin veya tıbbi testler için kullanılan boyaların varlığını da gösterebilir.
Propofol, Tagamet, metilen mavisi, amitriptilin ve Indocin dahil olmak üzere bazı ilaçların yeşil-mavi idrar rengine neden olduğu bilinmektedir. Bu tipik olarak bir böbrek sorununun işareti değildir, ancak yine de bu ilaçları alan şüphelenmeyen hasta için endişe verici olabilir. 
Kalsiyum seviyelerini artıran ve mavi idrara neden olabilen nadir bir kalıtsal durum da vardır: genellikle "mavi bebek bezi sendromu" olarak bilinir.

Kehribar rengi veya kahverengi idrar: Koyu renkli idrarın en yaygın nedeni dehidrasyondur, dehidrasyon kötüleştikçe idrar koyulaşır, ancak bu renk böbrek hastalığı veya karaciğer hastalığının bir sonucu olabilir . Kas hasarından kaynaklanan bir durum olan rabdomiyoliz, genellikle "çay rengi" olarak adlandırılan idrarı koyulaştırabilir. 8 Bakla fava ve ravent ayrıca idrar karanlık neden olabilir. Karaciğer bilirubini kan dolaşımından uzaklaştırmak için işini yapamayacak kadar hasta olduğunda, böbrekler sürece yardımcı olabilir. Bilirubin tipik olarak vücuttan dışkıyla atılır ve dışkının kahverengi olmasının nedeni budur. Böbrekler bilirubinin vücuttan atılmasına yardımcı olduğunda, idrar da kahverenginin bir tonudur. 

Turuncu idrar: en yaygın nedeni turuncu idrar Pyridium adında bir ilaçtır. Reçetesiz formülasyonunda Azo olarak da bilinen Pyridium, idrar yolu enfeksiyonlarının semptomlarını azaltmak için kullanılır. 9 Havuç, diğer parlak turuncu gıdalar ve C vitamini ayrıca, turuncu idrar neden olabilir.

Pembe veya kırmızı idrar: Pembe idrar genellikle gıda alımından sorumlu tutulabilir. Özellikle pancarın pembeden kırmızıya değişen idrar çıkışına neden olduğu bilinmektedir. Böğürtlen ve ravent de bu etkiyi yaratabilir. Tüberküloz ilacı Rifampin ve bir dışkı yumuşatıcı olan sinameki de pembe veya kırmızı idrarla sonuçlanabilir.
İdrardaki kan, pembeden koyu kırmızıya değişen idrar renklerinde değişikliğe neden olabilir. Çok az miktarda kan idrarın rengini değiştirebilir, ancak idrardaki kan da idrar yolunda önemli bir sorunun işareti olabilir. Adet dönemi gibi idrarda neden kan bulunabileceğine dair net bir açıklama yoksa, Amerikan Üroloji Derneği'ne göre hematüri çalışması için bir ürolog ile tıbbi yardım alınmalıdır . 10

Parlak sarı idrar: B12 vitaminlerinin idrarda parlak veya vurgulayıcı sarı renge neden olduğu bilinmektedir ve beta karoten (havuç gibi gıdalarda bulunur) da bu sonuca neden olabilir. Bazen renk sarıdan daha turuncu olabilir.

Mor idrar: Mor idrar torbası sendromu adı verilen ve tahmin edebileceğiniz gibi, idrar drenajı ve toplanmasına yardımcı olması için tipik olarak Foley kateteri olan kişilerde görülen çok nadir bir durum vardır . İşin garibi, mor idrar ancak hastanın yüksek alkali idrarı ve yerinde bir kateteri olduğunda ortaya çıkar. İdrarın rengi aslında değişmez - sadece toplama torbasında mor görünür. Kateter ve toplama torbası değiştirilirse idrar tekrar normal rengine döner. 11

Çok nadir görülen bir durum olan porfiri de mor renge neden olabilir.

Beyaz idrar: Chyluria veya beyaz idrar, tipik olarak idrarla karışan lenfatik sıvıdan kaynaklanır. Ayrıca bir tür paraziter hastalık olan filaryal bir istiladan da kaynaklanabilir.

Siyah idrar: Macrobid, Flagyl ve Robaxin ilaçlarının hepsinin siyah idrara neden olduğu bilinmektedir. Tatlandırıcı/müshil sorbitol de siyah idrara neden olabilir. Bazı anemi türlerini tedavi etmek için kullanılan demir enjeksiyonları da idrarın siyah olmasına neden olabilir, ancak oral demir olmaz.
Alkaptonüri olarak da bilinen siyah idrar hastalığı, vücudun belirli amino asitleri işleyemediği nadir bir durumdur. 12

Floresan idrar:  olarak yetişkin , floresan etilen glikol (antifriz) zehirlenme işareti olan ve tipik olarak, sadece zehirlenme sonra birkaç saat sürer. Antifriz ile zehirlenmiş birinin idrarı, zehirlenmeden sonraki ilk dört saat içinde numune alınırsa siyah ışık altında mavi renkte yanar. 13 yılında çocuklar , bu işin garibi, tamamen sağlıklı çocuklarda bulunabilir ve genç hastalarda zehirlenmesi teşhisi için tek başına kullanılmamalıdır, antifriz zehirlenmesi düşündüren olabilir ama.

Son Söz ;
İdrar rengi, düzenli olarak yeterince su içip içmediğinizi belirlemeye çalışırken çok yardımcı olabilir. Sıcak veya soğuk, güneşli veya yağmurlu olsun, idrar renginde daha fazla sıvı ihtiyacı ortaya çıkacaktır. Saman renginden daha koyuysa, muhtemelen daha fazla su zamanıdır.
Çoğu zaman, endişe verici idrar renkleri, doğal veya yapay gıda renklerinin sonucudur ve tıbbi bir sorun değil, bir meraktır. Bununla birlikte, idrardaki değişiklikleri göz ardı etmeyin: bunlar, ele alınması gereken tıbbi bir sorunun işareti olabilir.

Derleme @erolkaranet - 24.11.2021

************

Bu sayfa sadece bilgilendirmedir. Lütfen konu ile ilgili sayfadaki bilgilere göre herhangi bir eylemde bulunmayınız. Mutlak surette her türlü sağlık sorunlarınız için uzman doktorlarla görüşünüz.

İdrar Renkleri Hastalıkların Habercisidir

#İdrar #vücut #Böbrek #ilaç #kandolaşımı #su #mineral #ürikasit #vitamin #enzim #ürobilin #safra #böbrektaşı #tedavi #sağlık #doktor #klinik #sırtağrısı #idrar #kantesti #renkliidrar #kokuluidrar #mesane #mikrop #enfeksiyon

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.