@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Mahkumlar Çocuklar İçin ÇalışıyorKütahya Tavşanlı T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumundaki ahşap atölyesinde işyurtları faaliyetleri kapsamında eğitim alan hükümlüler, bir yandan meslek edinirken bir yandan da çocuklar için ahşap oyuncak üretiyor.

Hükümlü ve tutukluların meslek edinmelerini sağlamak, mevcut mesleklerini geliştirmek, rehabilite olmaları ve tahliyelerinden sonra topluma kazandırılmaları amacıyla faaliyet gösteren Adalet Bakanlığı, Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu bünyesindeki atölyelerde birçok alanda mesleki kurs ve eğitimler veriyor.

HÜKÜMLÜ VE TUTUKLULAR AHŞAP OYUNCAK USTASI OLDU

Tavşanlı T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumunda 2018 yılında İşyurtları Kurumu bünyesinde faaliyete geçirilen ahşap atölyesinde bulunan hükümlü ve tutuklular, ahşap oyuncak üretimine yönelik meslek ve sanat öğreniyor. Atölyede görevlendirilen 20 hükümlü ve tutuklu, ustalar tarafından verilen oyuncak üretimiyle ilgili eğitimin ardından ustalık belgelerini alıyor. Böylece meslek edindirilen hükümlü ile tutuklular, atölyede çocuk ve engellilere yönelik ahşap oyuncak üretimi yaparken, tahliyelerinden sonra da meslek sahibi olma imkanı buluyor.

BURADA İÇİMİZDEKİ SEVGİYİ, YAŞANTIYI, UMUDU RENGARENK OYUNCAKLARA YANSITIYORUZ

Ceza infaz kurumundaki atölyede çalışan hükümlülerden A.R. ceza infaz kurumuna girdikten sonra mesleki kurslara katılarak ahşap oyuncak ustası olduğunu kaydetti. Aldığı eğitimlerle kendi hayatına yol çizmeye çalıştığını anlatan hükümlü A.R., şunları söyledi:

“Ahşap atölyesine gelmeden önce hayata küsmüş, beklentisi olmayan, yaşamak istemeyen biri gibi hissediyordum. Ama iş yurtlarının açmış olduğu bu atölye ve ceza infaz kurumumuzun yapmış olduğu girişimler sayesinde kendimize geldik, hayatımıza renk kattık. Burada içimizdeki sevgiyi, yaşantıyı, umudu rengarenk oyuncaklara yansıtıyoruz. Oyuncakları üretmekten, küçük çocuklara, topluma kazandırmaktan çok mutluyum. Burası diğer hükümlüler için de umut. Özgüvenimi yükselten ve geleceğe umutla bakmamı sağlayan bir meslek grubuna girdiğimi düşünüyorum. Bize bu imkanı sağlayan İşyurtları Kurumuna, ceza infaz kurumu idaresine, devletimize ve atölye personeli şeflerimize teşekkür ediyorum. Bizim hayata daha olumlu, güzel ve umutla bakmayı öğrettiler.”

SAĞLIKLI VE GÜVENLİ OYUNCAKLAR TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDA SATIŞA SUNULUYOR

Birinci sınıf kayın ve çam ağaçlarından işlenerek yapılan oyuncakların üretiminde insan sağlığına zararı olmayan su bazlı boyalar kullanılıyor. Atölyede hükümlü ve tutuklular tarafından 30 çeşit oyuncak üretiliyor. Bu ürünler, Türkiye genelindeki İşyurtları Kurumu Satış Mağazaları başta olmak üzere özel sektör firmalarına da gönderiliyor.

Tavşanlı T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Ceyhun Çiftçi, ahşap oyuncak atölyesinde verilen eğitimlerle meslek edindirilen 20 hükümlünün çalıştığını söyledi. Çocuklar için güvenli ve sağlıklı oyuncaklar ürettiklerini belirten Kurum Müdürü Çiftçi, “Amacımız kurumumuzda barındırmakta olduğumuz tutuklu ve hükümlülere bir meslek öğretmek, dışarıya çıktığında suç işlemekten alıkoymak ve bir daha suç işlenmesini önlemek. Hükümlü ve tutuklular işyurtları atölyelerinde aldıkları belgelerle dışarıda çok daha kolay iş imkanı bulabiliyor” dedi.

HÜKÜMLÜLERİN HAYATINA DOKUNMAK BİZİ MUTLU EDİYOR

Oyuncak atölyesinde şef olarak görev yapan İnfaz ve Koruma Memuru İbrahim Bülbül ise, hükümlü ve tutukluların el işçiliği ile ürettiği oyuncakların tamamen doğal malzemelerde yapıldığını belirtti. Atölyede ham olarak dışarıdan gelen ağacı küçük parçalar halinde işleyerek oyuncaklar tasarladıklarını ifade eden Bülbül, “Ahşap oyuncak atölyemizde ilk etapta 5 hükümlü vardı, şu anda 20 hükümlü ve tutuklu çalışıyor. Hükümlü ve tutuklular, atölyemiz sayesinde sosyalleşip topluma kazandırılırken, kendisini geliştirerek dışarı çıkıyor. Atölye şefi olarak öğrenmiş olduğum tüm bilgileri burada çalışan hükümlülere elimden geldiğince öğretmeye çalışıyorum. Onların hayatına dokunmak beni çok mutlu ediyor, onları daha çok mutlu ediyor. Ellerinde bir meslek var, artık hayata daha umutla bakabiliyorlar.” şeklinde konuştu.

Kaynak : Adalet Bakanlığı

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.