@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Hasan Dağı Patlar mı ?Hasan Dağı patlar mı..? Volkanik hareketlerin hissedildiği dağın patlayıp patlamayacağı çevre halkının endişelenmesine neden oldu.
Deniz seviyesinden 3268 m yüksek olan tepesiyle sönmüş bir volkan olan Hasan Dağı,  Aksaray ve Niğde il sınırları içerisinde yer almaktadır. 1750 metresine kadar meşe ormanlarıyla kaplıdır. Büyük Hasan ve Küçük Hasan Dağı olmak üzere iki büyük krateri vardır. Melendiz dağının büyük kısmı, bu iki kraterden çıkan lavlardan meydana gelmiştir.
Uzmanlar, 2014 yılından beri hareketlilik tespit ettikleri Hasan Dağıı'nın en son patlamasının milattan önce 6200 yıllarında yaşandığını, bu patlamanın Çatal Höyükte yapılan arkeolojik kazılarda insanlar tarafından çizilmiş duvar resimlerinde kayıtlı olduğuna dikkati çekti.
Dağın zirvesine çıkan çıkanların gaz ve buhar çıkışlarına şahit olunan dağın aktiviteleri hakkında halihazırda, eldeki cihazlarla net cevap verilemeyeceğini belirten uzmanların volkanik bir hareketin tespiti konusunda net bir cevap veremeyecekleri basına yansımış durumda..
Hasan Dağı, Erciyes Dağı'ndan sonra İç Anadolu Bölgesi'nin en yüksek dağı olma özelliği taşıyor aynı zamanda. Özellikle ana volkan konisini oluşturan Büyük Hasan Dağı kuzeybatısındaki Aksaray Ovası batısındaki Obruk Platosu ve güneyindeki Bor Ovası düzlüklerinden aniden yükselerek kasvetli bir doğal abide görüntüsü sunmaktadır. Bu ana volkan konisinin doruğu tipik bir kraterden oluşmakta ve kraterin tabanında bir krater gölü bulunmaktadır.  Öte yandan arkeologlar Çatalhöyük’te, binlerce yıl önce yaşanan patlamanın resmedildiği bir duvar resmi de bulmuştu. Bu resim, volkanik patlamayı gösteren en eski duvar resmi olarak da biliniyor.
En son binlerce yıl önce patlama yaşanan ve ülkemizde ‘uyuyan dağ’ olarak bilinen dağlardan biri olan Hasan Dağı’nın eteklerinde geçtiğimiz yıl dumanlar yükselmiş ve yangın çıkmıştı. Köy sakinleri ise yangının neden çıktığının araştırılması istemişti. Bölgede yaşayan köylüler bu dağın tekrar faaliyete geçmesinden dolayı oldukça tedirgin olduklarını belirtiyor.

Hasan Dağı hakkında daha detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Derleme @erolkaranet - 21.11.2021
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.