@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Haber Paylaşan Öğrenci Tazminat Kazandı
Anayasa Mahkemesi, Facebook'ta paylaştığı haberi nedeniyle üniversiteden uzaklaştırılan öğrenciyi haklı bularak, 5 bin lira manevi tazminat ödenmesine oybirliğiyle hükmetti.

Yüksek Mahkeme’nin kararı Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi A.B’un bireysel başvurusu üzerine alındı.

Şahıs, 10 Ekim 2016 günü Facebook'taki kişisel hesabında “Yıldız Teknik Üniversitesi’ni M. mi yönetiyor” başlıklı bir haberi yorumsuz paylaştı.

Üç gün sonra üniversite yönetimi disiplin soruşturması açtı ve bir hafta okuldan uzaklaştırma cezası verince öğrenci, idare mahkemesine dava açtı. Yaptığı paylaşımın, halen erişime açık, herhangi bir ceza ya da hukuk davasına konu olmayan bir haberin paylaşılmasından ibaret olduğunu savundu. İdare mahkemesi öğrenciyi haklı buldu.

İdare mahkemesine itiraz için rektörlük kararı istinafa götürdü. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 7. İdare Dava Dairesi rektörlüğün talebini kabul etti ve disiplin cezasında hukuka aykırılık görmediği sonucuna ulaştı.

Konuyu 2018 yılında Anayasa Mahkemesi’ne taşındı. Yüksek Mahkeme yaptığı incelemede "Eğitim hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna, Anayasa’nın 42. maddesinde güvence altına alınan eğitim hakkının ihlal edildiğine, Kararın bir örneğinin eğitim hakkının ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere İdare Mahkemesi’ne gönderilmesine, başvurucuya net 5 bin TL manevi tazminat ödenmesine, oybirliğiyle karar verdi.

Anayasa Mahkemesinin 14/9/2021 Tarihli ve 2018/20182 Başvuru Numaralı Kararı için tıklayınız

@erolkaranet - 24.11.2021
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.