@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam

Göz Damlaları Kalp Krizi Yapar mı?



Hasta olduğumuz zaman tedavi amaçlı ve doktor kontrollü aldığımız her ilacın aslında bir yeriiyileştirken vücudun bir başka yerine zarar verdiğini artık hemen hemen herkes biliyor. İlaca başlayan bir insan belli süreler sonrasında ilaçaların yan etkisi ile adeta tam bir hastakolik oluyor. Tabiri yerinde ise, hastaneye elini veren kolunu alamıyor.

İşte, aylardan beri aklıma takılan bir sorun beni bu araştırmaya itti. Açık kalp ameliyatı olduğum tarihten bu yana 3 yıl gibi bir zaman geçmiş olsa da sürekli aklımı kemiren düşüncenin temelinde kullanıldığım göz damlasının yattığını öğrendiğim bir kaç ay oldu. Ve ilacın bende oluşturduğu kalp krizi, arkasından olduğum ilk anjiyo ve iki sene geçmeden apar topar yatırıldığım beceriksiz doktorlar elinde olduğum ve ölümün eşiğinden dönmeme sebep olan bypass ameliyatının nedenni idi, derken sonunda buldum. 

Kalp krizine ve kalp ameliyatına neden olan ilaç içerisinde TİMOLOL ADLI madde olan göz damlalarıydı. 

Kullandığım Azaga isimli göz ilacıyla ilgili olarak yazılmış bir yazıda "Bir ml süspansiyon 10 mg brinzolamid ve 5 mg timolol (timolol maleat olarak) içerir." diye yazılı olduğunu devamında ise "Kardiyovasküler hastalıkları (örn. koroner kalp hastalığı, Prinzmetal angina ve kalp yetmezliği) ve hipotansiyonu olan hastalarda, beta blokerlerle tedavi kritik olarak değerlendirilmeli ve diğer aktif maddelerle tedavi düşünülmelidir. Kardiyovasküler hastalıkları olan hastalar, bu hastalıkların kötüleşme belirtileri ve advers reaksiyonlar açısından izlenmelidir." denildiğini okudum. (Bakınız )

Kardiolog Prof. Dr. Hüseyin Oflaz sosyal medyada paylaştığı bir yazısında bu konuda adeta olayı deşifre edebilecek yazıyı kaleme aldığında kanaatim daha da arttı. Kalp krizini başlatan, kalbimde hiçbir sorun yokken, damarların tıkanmış, "sen KOAH olmuşsun" gibi aptalca teşhis koyan işin özünde hastaneye döner sermayeye katkı olsun diye operasyon doktorlarında becerisksizlikleri üst üste gelince bypass yapılmasına sebep olan glokom için verilen göz damlalarından başkası değildi.

Oflaz "Göz damlası deyip geçme.." başlıklı yazısında şunları belirtiyor.

6 ay kadar öncede bu konuyu yazmıştım
Şimdi yeni bir vaka üzerinden yazayım dedim
73 yaşında kadın hasta. 6-7 yıldır takip ediyorum. 
Koronerlerinde ciddi olmayan darlıklar var ve obez. Hasta normalde valsartan ve doksazosin alıyor iken tansiyonu regüle ve nabız 60-70/dk arası.
En son 3 ay önce gördüm ve durumu iyi idi. 
son 2 aydır baş dönmesi olmaya ve nabzım 45/dk düşmeye başladı demeye başladı ve gerçektende holterde uyanıkken dahi 45-60 arası nabız değerleri var ve 2.3 sn de pause var.
Hiçbir sebep yok gibi ve galiba HASTA SİNÜS SENDROMU DEDİK ve pacemaker gerekebileceğini söyledik ama biraz daha takip ve net bir presenkop ya da senkop ve av ileri blok ya da 3 sn üstü pause olursa kesin takacağız pili dedik
Hasta 1 hafta önce pnömoni nedeniyle yattığı hastanede ziyaret ettim ve yine konu nabız düşmesinden açıldı ve ritm holter planladık. 1 saat konuştuk. 
TAM KAPIDAN ÇIKARKEN BİR DE BAKTIM PENCERE KENARINDA BİR DAMLA DURUYOR VE BU NE DEDİM. GÖZ TANSİYONUM VAR VE ONUN DAMLASI DEDİ. Hasta bu göz damlasını son 2 aydır kullanmaya başlamış.  ve nabız düşme şikayetleride bu ilaçtan sonra başlamış.
Varmısın içinde TİMOLOL olsun dedim ve baktım ki göz damlasının içinde TİMOLOL var. ve hemen büyük ihtimalle sebebi bulduk dedim ve hemen göz dr arayıp bu damlayı kestirip başka bir damla yazdırdık ve nabzı şu an 55-60 larda...
Evet hasta bana telefonda son 2 aydır nabız düşmem var dediğinde ve sonraki görüşmelerimizde net bir sebep bulamadığımızı söylemiştim ve kullandığı ilaçları sorarken göz damlasını sormamıştım ve eksik yaptım bir işi...
Evet bizlere hasta takibi sırasında anemnez almayı öğreten ve hasta dosyası doldururken öz geçmiş, soy geçmiş, ilaç ve alışkanlıklarını sorduran ve tam bir fizik muayene yaptıran hocalarıma bir kez daha teşekkür ettim.
Vakadan çıkarılacak ders...
Anemnez tam alınmalıydı. Yani ben nabız düşmesi başladığı dönemde bunu tetikleyecek hayatınıza yeni bir ilaç girdimi diye sormalıydım. İstanbul dışında olan hasta aslında en az 2 kardiologa daha acil nedenlerle gitmişti ve onlarda sormamıştı. Aslında ilaçları sorduğumda göz damlasını ne ben ne de hasta ağızdan alınmadığı için tam önemsemedik ve not etmedik.
Hasta size bir semptom ya da bulgudan bahsettiğinde veya yatan hastada bir bulgu varsa mutlaka aldığı tüm ilaçlara bakılmalı ve geri dönüşümlü sebep ve hastalığın sebebi basit gördüğünüz bir ilaç olabilir.

**Mesela yatan hastalarda kullanılan antiepileptiklerden FENİTOİNİN CİDDİ SİNÜS BRADİKARDİSİ yaptığını yazmıştık
Bulantı ve iştahsızlık ve kilo kaybı olan birisinde tümör düşünülüp PET/gastroskkopi ve kolonoskopi yapılan ama sorulsaydı ilaçların arasında duran DİGOKSİNİN ENTOKS yaptığı görülecekti
Brufen vb ciddi meningial irritasyon ve baş ağrısı yaptığını bilmeli
ACE-inhşibitörleri ve öksürük
Amliodipin ve ayakta ödem yaptığı
Statinleri kas ağrısı yaptığı
diltizem ve verapamilin kabızlık yaptığı
Lasix ve tiyazidlerin GUT vb ile ayak başparmağı ve diz ekleminde GUT artriti yaptığını
Diüretiklerin çoğunun hipopotasemi yapıp halsizlik ve yorgunluk ve baş dönemsi yaptığını
Aldacton (spironolaktonun) tek taraflı ağrılı jinekomasti yaptığını
Amliodipinin diş eti hiperplazisi yaptığını
Amiodaron (cordaron) çarpıntı yaparsa hipertroidi aklına gelmemiz gerektiğini
Nitratların migren gibi baş ağrısı yaptığını
Ticagrelor (BRİLİNTA) hastada göğüs de baskı hissi ve hava açlığı yaparak kalp krizi veya astım bronşiale benzeri tablo yaptığını
Digoksin alanlarda yemeklerden tiksinme ve iştahsızlığın ilk belirti olduğunu
Artık bazı yazılarda görüldüğü gibi tiyazidlerden bazılarının cilt kanserlerini arttırabileceğini (yeni yazılar)
PSÖDOEFEDRİNLERİN çarpıntı ve koronerde spazm vb iskemiyi arttırarak aritmi/akut mi ve hipertansif krizlere yol açabileceğini yazmıştık
Yani bir çok ilaçta olası yan etkileri daha önce yazmıştık
Tüm branşlar kendi yazdıkları ilaçlarda olası yan etkileri bilmeli ve bunlar olursa bana ya da gittiği doktora söylemelisin demeliyiz. 
Aksi durumda diğer doktorun gözünden kaçabilir veya o konuda bilgiisi olmayabilir ve günümüzde teknisyenleştiğimiz için gel sana bir pil ya da şu şu cihazdan takalım diyenden geçilmez....ve hastayı kurtaralım derken başka bir riske atıyoruz. stressi çabası
Bu hastada timolol görülmese idi belkide pacemaker takılacaktı ve invazif bir girişim ve uzun dönemde infeksiyon riski var... Devlete maliyetide var
İşte Burada da TİMOLOL yan etkisini bilmeliyiz ve timolololü yazan göz dr arkadaşımız da hastayı baş dönmen olursa veya nabzın düşerse bu ilaçta yapmış olabilir diye hastayı . uyramalıyız ve bizlerde her olası belirti ve bulguda  mutlaka anemnezde şikayetlerle ilaç kullanımı veya fiizik muayene ve laboratuvar arasın da bir ilişki kurmalıyız
Göz damlası veya cilde sürülen bir melhem ya da inhaler yada rektal suppozituar dahi olsa sistemi dolaşıma katılır ilaç ve sonrada olası yan etkiler görülebileceğini unutmamalı...

Hastaların kalp krizlerine sebep olan TIMOLOL adlı etken maddesinin yer aldığı ilaçlardan bazıları şöyle;

CUSIMOLOL %0.5 5 ML GOZ DAMLASI
NYOLOL %0.1 5 ML STERIL OFT JEL
TIMABAK %0.25 5 ML GOZ DAMLASI
TIMABAK %0.50 5 ML GOZ DAMLASI
TIMOCOMOD % 0.5 10 ML GOZ DAMLASI
TIMOLOL-POS %0.5 5 ML GOZ DAMLASI
TIMOPTIC %0.25 5 ML GOZ DAMLASI
TIMOPTIC %0.5 5 ML GOZ DAMLASI
TIMOPTIC-XE %0.50 2.5 ML GOZ DAMLASI
TIMOSOL %0.25 5 ML GOZ DAMLASI
TIMOSOL %0.5 5 ML DAMLASI
COSOPT SINE PRESERVATIVE FREE EYE DROPS 60X0,2ML
DUOTRAV 2,5 ML STERIL OFTALMIK COZ
GANFORT GOZ DAMLASI 3ML
AZARGA 10 mg/ml + 5 mg/ml GOZ DAMLASI

Diğer bir araştırma yazısında TIMOLOL için "Timolol, glokom tedavisinde kullanılan non-selektif β-adrenerjik blokerdir. Konjonktivadan absorbe olarak bradikardi, kalp yetmezliği ve bronkospazm gibi sistemik yan etkilere yol açabilir" denilirken maddenin astımlılar için de tehlikeli olduğu belirtilmektedir. Timolol Göz  Damlasına  Bağlı  Kardiyak  Arrest adlı makalede "Timolol, akut  glokom  krizinde  göz  içi basıncını düşürmek için  kullanılan  β1  ve  β2  reseptörlere  etkili non-selektif  β-adrenerjik blokerdir.  Pupil  çapını değiştirmeden  ve  görme bulanıklığı  yapmadan  göz içi basıncını  düşürür.  Konjonktivadan  absorbe  olarak sistemik  dolaşıma karıştığı için  β-blokajın  sistemik yan etkilerine  neden olur1.  Bu  durum  astım  anamnezi olan  glokom  hastalarında  ciddi  astım  ataklarının görülmesini kolaylaştırır" denilmektedir. 

Derleme @erolkaranet - 19..11.2021

Dikkat : Bu bir bilgilendirme yazısıdır. İlaçlarla ilgili olarak şüphe duyanların uzman doktorlarla görüşmesinde fayda vardır. Doktorlarınıza danışmadan ASLA ve ASLA ilaç kullanımını bırakmayınız.

**********

#GözDamlaları #KalpKrizi #göz #sağlık #haber #tehlike #ilaç #hastane #kalameliyatı #astım #timolol #damla #kardiyoloji #koah #anjiyo #bypass #koroner #gözsağlığı #ilaç #haber #gündem #fako #glokom #tansiyon 

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam



Reklam

İlginizi Çekebilir

Reklam