@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Glokomla Daha İyi Yaşamak için 5 İpucuDünya çapında glokom teşhisi konan 60 milyon insandan biriyseniz , özellikle erken teşhis edildiğinde ilerlemesini yavaşlatmak veya önlemek için adımlar atabileceğinizi bilmek önemlidir.

Oftalmologlar yani göz hastalıkları uzmanları,  bazı hastalarda glokomun geri dönüşü olmayan körlüğe yol açabileceğini, yaşam tarzı değişikliklerinin ve ilaçların etkisini azaltabileceğini açıklıyor. Glokomla daha iyi yaşamak için kendi başınıza ve başkalarının yardımıyla yapabileceğiniz bu ipuçlarını paylaşıyorlar.

1 - İlaçları Alırken Zamanında Almayı Asla Unutmayın

Glokomunuzu yönetmek için gün boyunca çeşitli göz damlaları almanız gerekebilir. Uygun dozu zamanında almak için bu zamanlamalara uyun.

İlaçların alım zamanı ile ilgili olarak, unutmamak için, gün boyunca hatırlatıcılar için cep telefonunuz, saatiniz, bilgisayarınız veya tabletiniz gibi yakınınızda tuttuğunuz cihazlarda alarmlar ve uyarılar ayarlayın. İlaçlarınız ve dozlarınızla ilgili herhangi bir sorununuz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun.Uzmanlar, "İlaca sıkı sıkıya bağlılık, glokomlu bir hastanın görüşlerinin kötüleşmesini önlemek için yapabileceği en önemli şeydir" diyor.

2 - Düşmelerden ve Kazalardan Kaçının

Bazı hastalarda glokom, yan görme kaybı nedeniyle düşme ve kaza riskini artırabilir. Evinizde sınırları net bir şekilde işaretlemeniz önemlidir. Kapı aralıkları, çekmeceler, tezgahlar ve masa kenarları gibi alanlar parlak veya zıt renkli bant veya boya ile tanımlanabilir. Yaygın olarak kullanılan mutfak eşyalarını ve aletleri kolayca erişilebilecekleri yerlerde düzenleyin.

Tarama adı verilen bir teknik kullandığınızdan emin olun. Tarama, yürümeden önce tüm görüş alanınızı kaplamak için başınızı soldan sağa ve yukarıdan aşağıya hareket ettirerek çevrenize dikkatli bir şekilde bakmayı içerir. Bu, yolculuk boyunca gözden kaçabilecek adımlar ve diğer nesneler gibi şeyleri belirlemeye yardımcı olabilir.

3 - Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı Sürdürmek

Egzersiz, vücudun geri kalanının yanı sıra göz sağlığını da iyileştirebilir. Haftada birkaç kez egzersiz yapmak çok faydalı olabilir, ancak egzersiz rutininiz hakkında doktorunuza danışın. Doktorlar, "Çalışmak harika olsa da, kafanızın kalbinizin altında olmasını gerektiren yoga pozisyonları veya çok ağır ağırlıklar kaldırma gibi egzersizlerden kaçınmak isteyebilirsiniz" diyor. "Bunlar, glokomun kötüleşmesi için önemli bir risk faktörü olan artan göz basıncı ile ilişkilidir."

4 - Okumaya devam et

Az gören kişiler okumayı zor bulabilir, ancak yardımcı olabilecek araçlar vardır. Elde taşınan büyüteçler, kitaplardaki etiketleri veya metinleri geliştirir. Sesli kitaplar, okumak zorunda kalmadan kitapların keyfini çıkarmanızı sağlar. Çevrimiçi ses okuyucuları, internette gezinmek için aynı şeyi yapar. Çoğu web tarayıcısı, okumayı kolaylaştırmak için bilgisayarınızdaki veya tabletinizdeki yazı tipi boyutunun ve kontrastın ayarlanmasına izin verir. 

5 - Doktorlarınızı Dinleyin, Kontrolleri Unutmayın

Ulaşım ve diğer destek araçları için arkadaşlarınızdan ve ailenizden yardım isteyin. Bir destek ekibi, ilaç yönetimi ve sağlıklı alışkanlıklar da dahil olmak üzere yukarıdaki ipuçlarının çoğuna yardımcı olabilir.
En önemlisi, düzenli kontrollerle glokom doktorunuzla iletişim halinde kalın ve durumunuzun durumu hakkında onları güncel tutun. Gerektiğinde tedavi planınızı en iyi şekilde yönetmenize yardımcı olabilirler veya rehabilitasyon için az görme uzmanı gibi diğer göz bakım ekiplerini dahil edebilirler.

Unutmayın, "Glokom genellikle çok yönetilebilir bir hastalıktır" "Hastaların büyük çoğunluğu, doktorouyla iyi bir takipte bulunurlarsa ve tavsiyelerine uyarlarsa glokomdan kör olmazlar." 

Bunun dışında uzmanların önerdiği bir kaç konuyu da hatırlatmak isteriz.

Yukarıda sayılanlar dışında ;

  • Sigara ve benzeri tütün ürünlerini kullanmayalım.
  • Deniz ürünlerini ve omega 3 zengin balıkları bol tüketelim, yeşil yapraklı sebzeler önemli.
  • Kahveyi çok fazla içmeyelim: Kafein tüketimimizi kontrol altında tutalım.
  • Kol tansiyonumuzun çok düşmediğinden emin olalım: Düşük kol tansiyonu göze gidecek kanı azaltacaktır.
  • Gözlerimiz güneşten koruyalım: Güneş gözlüğü kullanmayı ihmal etmeyelim.
  • Gözlerimizi kuvvetli kaşımayalım: Göze bastırmak göz tansiyonunu yükseltecektir.

Derleme @erolkaranet

**********

Glokomla Daha İyi Yaşamak için 5 İpucu

#glokom #glakom #göz #gözhastalığı #sağlık #ilaç #gözdamlası #doktor #oftalmolog #oftalmolji #gözuzmanı #uzmandoktor #uzman #kahve #sigara #güneşgözlüğü #koruma #göztansiyonu #tansiyon #darbe

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.