@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

E-Tebligat Adreslerini Aktif Etmeyen Avukatlar Var

7201 sayılı Tebligat Kanunu’nun 7/a maddesi gereğince, Barolara kayıtlı avukatlara tebligatın elektronik yolla yapılması zorunlu olmasına rağmen halen e-tebligat adresi aktif olmayan avukatların olduğu belirtildi.

Edinilen bilgilere göre, halihazırda kanuni düzenleme ile zorunlu olmasına rağmen avukatların büyük çoğunluğunun e-Tebligat adreslerini aktif etmemesi ve kullanmaması yüzünden bir çok avukatın alınan kararlardan haberi olmadığı, bunun da hak kaybına neden olduğu belirtildi.

Bir adliye çalışanından edinilen bilgilere göre e-Tebligat adreslerini aktif etmeyen binlerce avukat olduğu belirtiliyor. Baroların tüm üyelerine bu konuda yaptırım getirmeleri gerektiği belirtilirken alınan kararların kendilerine tebliğ edilememesi yüzünden bir çok davalı ya da davacının, alacaklı ya da borçlunun hak kaybına uğradıkları dile getirildi.

Kullanım zorunluluğu olan e-tebligat adreslerinin aktif edilmesi, PTT'nin avukatlardan tebligat kabul etmemesi için PTT'nin uyarılması gerektiği belirtiliyor

Öte yandan, Yargıtay'ın da bu konuda bir çok kararı olduğu dile getirildi

Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, avukatlara tebligatların elektronik yolla yapılmasının zorunlu olduğuna dikkat çekti. Kararda; avukatlara posta ile yapılan tebligatların yok hükmünde olduğu belirtildi.

Karar örneği için tıklayınız (https://www.erolkara.net/2020/04/avukatlara-posta-yolu-ile-tebligat-yok.html)
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.