@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Arçelik Fırın Alanlar Bin Pişman
Arçelik / Beko markasının başarı / memnuniyet grafiğini negatif yönde tepetaklajk gittiğini farkında mısınız. 
1953 yıllarında merhum Vehbi Koç / Lütfi Durak ortaklığının Sütlüce'de başlayan heyecanlı girişimi ileri ki tarihlerde Türk halkının evine giren Arçelik bu başarısını da bir dünya markası olarak Beko ile yurt dışında bulunan evlere girerek sürdürmüştü.
1960'lı yıllarda Arçelik soba, Buzdolabı, Çamaşır Makinesi artık halkın dilinde yer ediyordu.
Evimize ilk giren Arçelik buzdolabı, ardından çamaşır makinesi, süpürgesi ve bulaşık makinesi vs ve her ihtiyaç duyduğumuz cihazlarda dilimizde artık alışkanlık olan Arçelik / Beko markası sabitlenmişti.. Adreslerimiz Beko mağazası, Arçelik mağazası.. 
Yurt dışında bile ülkemizin  önemli markalarından biri olan Arçelik / Beko kullananları ya da satış mağazalarında görünce göğsümüz kabarırdı. Bizim markamız diye benimserdik. 
Sanki, bizim şahsi ürünümüz gibi mutlu olurduk. 
Türkiye ve dünyada kendini kanıtlayan dünya standartlarında ürünleri olarak tanıdığımız, bildiğimiz aileden olduğunu sandığımız, her an yanımızda olduğun kabullendiğimiz  hep sevdiğimiz Arçelik'ten son bir ürün aldık, geçenlerde.. Başka markalarda gözümüz yoktu. Başka markalara bakmıyorduk bile. Evlenene çocuklarımıza, yakınlarımıza Beko'dan / Arçelik'ten şaşmayın diyorduk. 
Ne var ki, hemen hemen yılların alışkanlığı olan bu markanın artık dünya standartlarından, kalitesinden saptığını duyardık da, yaşayacağımız aklıma gelmezdi. 
Hatta ürünlerin dayanıklı tüketim malı olmaktan çıkıp azami 10 yıl içinde çöp olacağı da çok duyulur oldu.
Dediklerine göre, ürün garanti süresi bitince bozulmaya başlaması için çip yerleştirdikleri dahi iddia edilir oldu.
Yaşayacağım varmış. Geçenlerde çok değil bir ay olmadı bir fırın aldık. Arçelik 8542 DG SC inox model..
Dedim ya, piyasada ne oluyor, ne bitiyor içine girmeden tam kavrayamıyormuşuz.
"Arçelik / Beko'dan uzak durun" diyenlere kulak tıkıyorduk.. "Yılların markası diyorduk. Servis ağı, müşteri ilgisi , tüketici dostunu nasıl kötülersin" diyerek dostlarımıza sitem ediyorduk.
Fırın da öyle oldu. Kulaklarımızı tıkadık, gözlerimizi kapadık. İnternetten sipariş verdik.
Evet, geçenlerde bir fırın aldık. 5030 TL diğerinde satılan fırının ilk yola çıkışı devamında, yetkili servise teslim olduğu gün arandık.
"Fırını size teslim edecektik ama nakliye esnasında kullanılmaz durumda olduğu için , size zamanında teslim edemiyoruz. Bir hafta içerisinde yenisini getireceğiz. Bu arada size gelen sms'leri dikkate almayın" dediler. "Sıkıntı yok, bekliyoruz" dedim. Rahattım. Mesajlar ne idi, derken yağmur gibi sms geldi.  O gün peşpeşe gelen SMS'lerde ürünün teslim için yola çıktığı vs gibi sözler vardı. 
Tabi, dikkate almadık. Çünkü, öyle söylediler.
Bir hafta sonra cumartesi günü yeni fırın eve teslim edildi. Fırın sanki tenekeden yapılmış gibi, hafif mi hafifti. Bu arada fırının teslimi ile ilgili, elemanların yola çıktığı, elemanların evimize geldiği, evimizde işlem tamamladıkları, fırın temizliğinde kullanmamız gereken temizleyici reklamına varana kadar  ardı ardına gelen SMS'ler ile..
Nihayet fırının montajı yapıldı, görevliler gitti. Bir de baktık ki, fırının doğalgaz bağlantısı yanlış yapılmış. Haber verdik.  Servis elemanı "Bir şey olmaz" dedi. Israr ettik. Kullanım kılavuzunda nasılsa öyle takılmasını istedik.İki gün sonra ki Pazartesi geldiler ve doğalgaz hortumunu olması gereken şekilde düzeltip gittiler. (Videodan izleyebilirsiniz )

Fırını kullanmamız üzerinden 10- 15 gün geçmedi ki, ocak bölümünde pas lekesine benzer sararmalar meydana geldi Siliyoruz, bir türlü kaybolmuyordu.

Ocak dibi sararmalar
Ocak çevresi sararmalar

Ocak çevresi sararmalar
 
Ocak tabla kenarları sararmalar

Bu arada 4 ocaklı olan fırının bir gözü vok ocaklı. Burayı da çok tedbirli kullanıyoruz. Korkuyoruz. Çünkü bu bölümde kuvvetli bir yanış olduğundan tablaya zarar verir korkusuyla fazla açmıyoruz.
Ocak gözleri çevresinde oluşmaya başlayan ve teneke yanmasına benzer bu görüntüleri görünce servise bilgi verdik. (7 kasım 2021)
Bu arada internetten aldığımız model ile ilgili şikayetler var mı diye baktığımız ne görelim, herkes aynı sorundan muzdarip. Kimi iade edememiş, bir kişi üst model ile takas edildiğini belirtmiş, kimileri tablayı değiştirdiklerini dile getirmiş. Anlayacağınız. kronik bir Arçelik fırın hatası piyasadaki ürünlerde bulunmaktadır... 
Konu ile ilgili fotoğraflar aşağıda. Daha fazlasna Şikayetvar.com sitesinden ulaşabilirsiniz 
8 Kasım 2021 Servis elemanı gelip gördü. "Fabrikasyon", "raporu sunacağız, size haber verilecek" dedi. 
Geldiler. Baktılar ve iki gün sonra arandık. Fırın üretim hatalı imiş iade alacaklarmış.
10 Kasım 2021 günü fırının iade alınıp, ücretimizin ödeneceğini bildirdiler. Arayan Eyüp servis elemanına" Biz Arçelikten başka ürün kullanmadık. Tercihimiz yine bu ürün olacak. Mağazadan alacağımız bu modellerde kronik bir sorun olduğunu, aldıklarımzda da bu sorunu yaşayacağımızı belirttik. Fotoğraflarda göreceğiniz gibi, aynı sorunu yaşayan bir müşterinin üst model verilerek telafi yoluna gidildiğinin düşüncesiyle,  ayıplı ürününün bizden alınıp, hurda olarak milli servete zarar olacağını, gönlümüzün elvermediğini düşünerek, Ve bir öneri de biz bulunalım diye düşündük., Personele, "garanti süresinin artı 4 yıl daha uzatılmasını, tablada yanık artınca garanti süresi içinde nasılsa değiştireceklerini belirttik. Ve ayıplı ürününün bizden alınıp, hurda olarak milli servete zarar olacağını, gönlümün elvermediğini belirterek en azıondan bir aspiratöründe hediye edilmesinin mümkün olup olmadığını ifade ettik.
Eyüp yetkili servisten arayan bayan merkezle görüşelim, size dönelim dedi.
Cevap gelmeyince 15 kasım 2021'de sonuç ne oldu, bildirimi gönderdim. 
16 Kasım 2021'de merkezden arandık. Telefon eden bayan iban numaramızı istedi. Ücret iadesi yapılacak dedi. Kendisine de aynı öneride bulunduk. Bize, garanti süresini uzatırız ancak aspiratör vermeyiz, dedi. Ben üst düzey yöneticilerle görüşüp, fikir almasında, önerimizin paylaşılmasını, olmuyorsa para iadesi yaparsınız dedik. Sizi arayacağız, diyerek kapattı. 
Yine bir kaç gün geçmişti. Alışveriş mağazasında kasada sıra beklerken arandım. Arayan bayan, para iadesinin yapılmayacağını, ürünü iade alınmayacağını, hiç bir hakkımız olmadığını söyleyince, "Nasıl olur. Mesafeli satış sözleşmesine göre iade hakkım olduğunu, süresi içerisinde ayıplı mal olarak tespit edildiğini, iade almazlarsa şikayet hakkımı kullanacağımı belirtince " "istediğin yere git, istediğin hakkını kullan, istediğin şikayetini yap"dedi. 
16 Kasım'da Twitter'dan iban numaramı gönderdim Aynı gün akşam 19:40'da arayan bir müşteri temsilcisi bayan, ben şikayetinizi dinlemek istiyorum, dedi. Anlattım. Önerimin makul olduğunu, öneri yapıldı diye bir müşterinin iade hakkının iptal edilemeyeceğini, bir yanlışlık olduğunu, yaşananları, "istediğim yere şikayet et sözünün bizi üzdüğünü, Arçelik firmsına yakışmadığını, köklü bir kuruluştan mahalle esnafı gibi bir tavrın asla düşünmediğimiz bir durum olduğunu, söylenenleri tek tek kaydederek yaklaşık 16 dakikalık bir konuşma yaptık. İade konsuudna haklı olduğumu ifade ederek yetkili birimlerle paylaşacağını söyledi. 
O gündür bugündür arayan soran yok.

****

Gelelim, ayıplı ürünün üretiminin devam etmesinin, pazarlanmasının, bunca şikayetin olmasına rağmen ürünün neden toplanmadığına.. Ya da Arçelik neden böyle yapıyor sorusuna bulamadığım cevap.

Bu konuda araştırma yaparken. bir tüketicinin aynı şikayet ile ilgili yazdığı yorumu sayfalarımıza alıyorum.

"Vok ocak gözünün tablaya çok yakın olması sebebiyle ısının geri tepmesi bu yüksek ısıya dayanamayan inoxsun son yüzey katmanında geri dönülemez hasara yol açtığı resim de çok açık bir şekilde ortadadır. 6 aylık süre içerisinde olan bu problem değişimi gerektirir. Burada asıl sorun 5 ayda 2 sefer kusma yapan inox malzemeyi ısrarla aynı kalitede olan malzeme ile değiştirme kararını veren sayın yetkililer Ben parasını ödeyerek garanti sürelerini 10 seneye çıkartım 1.5 milyara yakın tutan Arçelik lisanslı inox kimyasalları aldım. 2 ayda bir parça değişimi yapmak nasıl açıklanabilir. İyi niyetle fiyat farkını ödeyerek üst model fırın ile değiştirmek isteğim tarafınızdan olumlu sonuçlanmadı. Haklarımı sonuna kadar arayacağımı bilmenizi isterim."

Bu şikayette de olduğu gibi, Arçelik gerçekten piyasa itibarını, tüketici gözündeki değerinin giderek düşürüyor. Bugün sadece Türkiye'nin en popüler şikayet yazan sitesi olan "şikayetvar.com" sitesine baktığınızda 16156 şikayet olduğunu, bunlardan sadece 5430'un çözüldüğünü görüyoruz. Ancak, çözüldü gibi duran durumunda gerçekten çözüldüğünü sanmayın. Zira tüketicinin şikayetvar sitesinden sorusunun yayınlanmasının memnuniyet verici olarak kabul ettiğini, çözüme dair bir gelişmenin olmadığını da görüyoruz.( Örnek için tıklayınız ) Kısaca, bu çözüm oranının da gerçeği yansıtmadığını belirtmek isteriz. Yıldızlardan da Arçelik'in artık ürünlerinin arkasında durmadığını ayan beyan görebiliyoruz. 

Evet, Arçelik "eski dünya markası" olan, "tüketicinin dostu" imajından çıkarak bol çağrı elemanlı telefon aramalarıyla, olur olmaz attıkları mesajlarla söz de tüketicinin yanında olduklar izlenimi vermekte, asla tüketici lehine bir çaba sarf etmemeye başladı. Dinle ama çözme felsefesi ile hareket etmeye başladığı kanaati veren Arçelik ürünlerine ait şikayetlerde çığ gibi büyümeye başladı.

Bunu da hem yaşadığım deneyimden hem de Türkiye'nin en büyük şikayet portalı olan şikayetvar. com sitesindeki tüketici şikayetlerinin çokluğundan anlıyoruz. 

Öncelikle belirtmeliyim ki, Arçelik ayıplı,kusurlu, fabrikasyon hatalı ürünleri satmaya devam ediyor, kullanıcılara "bildiğin yere git" ya da "alırken dikkat etseydin" türü açıklamalar yapıyor. Vatandaşa, çözüm sunmayana, kusurlu oldukları belli olan ürünleri piyasadan geri toplamayan ve satışlarına devam eden Arçelik güven kaybetmeye başladı. Hemen hemen her gün şikayet sitelerinde tüketicilerin fotoğraflı ve haklı tepkileri çözümsüzlükle sonuçlanıyor. 

Benzer şikayetlerden birini yaşadığım fırının önce ücretini iade edecğiz diye bundan çark eden firma bugün bu parayı ödese şahsen kabul etmem.Çünkü ürünün beedelini geri alsamda aynı eşdeğerde bir ürüne ücret denk gelmemektedir. Para enflasyon karşısında değer kaybetmekte ve aynı ürün özelliklerinde bir başka ürün almayı karşılamamaktadır.

Uzayıp giden hakem heyetlerinden tüketici lehine karar çıksa da sadece ürün bedelinin ödenmesi tüketiciye yarar getirmemektedir. Sorun yaşadığım fırını ben Ekim ayı sonunda 4300 TL'ye almış iken  bugünkü bedeli  6669 TL.. 

Arçelikglobal sitesinden öğrendiğimize göre de Arçelik'in 2000 yılından sonra bir tarihinin olmadığı da ortaya çıkmaktadır. Yan, Arçelik Arçelik olmaktan vaz geçmiş gibi.(mi) 


Sonuç olarak, rahmetli Vehbi Koç yaşasaydı, yine böyle olur muydu bilinmiyor ama. En azından bu şirkete emek vermiş, mücadele etmiş, markanın varlığını korumaya çalışan birilerinin var olduğu ümidi ile Türkiye'nin markasını bu halde görmek istemediğimizi bir mağdur tüketici olarak belirtmek istiyorum ki, kabullenemiyoruz.
Aşağıda çalışanların duygusal ve sözde başarılı olduklarını sandıkları müşteriyi başından savma, yok sayma, çözdük oldu gibi asılsız raporlar vererek birilerini gözünü boyuyorsa çok kötü.. En azından "nereye istesen git" gibi sokak ağzı ile müşterinin haklı sorununa dahi cevap verebiliyorlarsa, buna da birileri göz yumuyorsa...
Artık Arçelik!ten başka marka aramak üzerimize vacip oldu.
Ne diyelim
BAŞIMIZ SAĞOLSUN. 

Erol Kara - 27.11.2021 

Arçelik 8542 DG SC inox model ile ilgili sadece ŞİKAYETVAR.COM sitesindeki bazı şikayetlerArçelik ile ilgili diğer şikayet sitelerine ulaşmak için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.
Ve Arçelik ile ilgili yapılmış bir şikayet videosu 


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.