@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!


Banner


PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED (SAV) DOĞUM GÜNÜ 18 EKİM 2021

Yahudiler, Yine Ateşle Oynuyor..1948 yılından bu yana kutsalı Filistin topraklarında yapmadıkları kötülük kalmayan, peygamber katili işgalci ve faşist Yahudiler yıllardır amaçladıkları Mescid iAksa'yı kendilerine tapınak yapma amaçlarını dün iyiden iyiye dışa vurdu.

Tüm Müslümanların üçüncü büyük kutsal şehri olan Kudus'ü ve çevresiyle birlikte Müslümanlar başta olmak üzere Hristiyan halka da gün yüzü göstermeyen katil siyonistler ateşle oynamaya devam ediyor. 

Yahudi olmayan herkes için acımasız kararların çıktığı İsrail mahkemesi bu kez Yahudilerin Mescid-i Aksa’da sözde “sessizce” ibadet etmelerine olanak tanıyan bir karar çıkarttı. Kararın ardından fanatik Yahudiler ilk ibadetlerini gerçekleştirdi.

Yahudi yerleşimcilere yakınlığıyla bilinen “Arutz Sheva” gazetesinde yer alan habere göre, İsrail’in Kudüs’teki Sulh Mahkemesi, Yahudilerin Harem-i Şerif’te “sessizce yaptıkları ibadetin” suç sayılmayacağına hükmetti. Haberde, kararın bir ‘ilk’ olduğu belirtildi.

Mahkemenin, daha önce Harem-i Şerif’te ibadet ettiği gerekçesiyle hakkında uzaklaştırma kararı verilen Haham Aryeh Lippo’nun Aksa yasağının kaldırılmasına ve “Tapınak Tepesi” olarak isimlendirilen Mescid-i Aksa’da sessizce ibadet etmenin suç sayılmayacağına karar verdiği kaydedildi.

Mahkeme kararıyla, sadece Müslümanalrın ibadet hakkı bulunan ve "İsrail'in Doğu Kudüs dahil 1967'de işgal ettiği topraklarda yasal yargı yetkisini tanımayan uluslararası hukuk nezdinde yasal bir dayanağı olmayan" bu kararının uygulamaya sokulmaya çalışması tepkiyle karşılandı.

Filistin, Ürdün, ve Türkiye'nin tepki gösterdiği karar sonrası fanatik Yahudiler, Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyerek ilk sessiz ibadetlerini gerçekleştirdi. Mescid-i Aksa'nın güneybatısında bulunan El-Meğaribe Kapısı'ndan Aksa'ya giren fanatik Yahudiler, İsrail polisinin sıkı koruması altında ibadet etti.

SAVAŞ İLANI

Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, kararın Mescid-i Aksa’ya yönelik açık bir düşmanlık; Filistin halkına, Arap ve İslam ümmetine karşı da gerçek bir savaş ilanı olduğu aktarıldı. 

Kararın bölgede bir din savaşı için açık bir çağrı olduğuna işaret edilen açıklamada, bu kararla Mescid-i Aksa’yı mekansal olarak bölmek için başlangıç yapılmaya çalışıldığı hatırlatıldı. Açıklamada ayrıca kararın Mescid-i Aksa’nın tarihi ve hukuki statüsüne saldırı olduğuna işaret edildi.

Mescid-i Aksa, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994'te imzalanan barış antlaşması kapsamında Kudüs İslami Vakıflar idaresi altında bulunuyor.

TÜRK DIŞİŞLERİNDEN TEPKİ

Türk Dışişleri Bakanlığı, İsrail mahkemesinin, Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa'da "sessizce" ibadet etmelerine onay vermesini şiddetle kınadı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:


İsrail Mahkemesinin Yahudilerin Mescid-i Aksa’da İbadet Edebileceklerine İlişkin Aldığı Karar Hk.

İsrail’de bir mahkeme tarafından alınan Yahudilerin Mescid-i Aksa’da “sessizce” ibadet etme hakkı olduğunu iddia eden kararı şiddetle kınıyoruz.

Sözkonusu kararın Mescid-i Aksa'da statükoyu aşındırmaya çalışan fanatik çevreleri daha da cesaretlendirmesi ve yeni gerginliklere yol açması dikkate alınması gereken, endişe verici bir ihtimaldir.

Uluslararası toplumu bu yanlış, gayri hukuki ve tehlikeli karara ve Mescid-i Aksa’ya yönelik tüm provokasyonlara kuvvetle karşı çıkmaya çağırıyoruz.

Haber @erolkaranet 

#Kudüs #mescidaksa #siyonist #yahudi #aqsa #quds #mosque #jerusalem #wars #freequds #palestine #masjidalaqsa #FreePalestine #Jewish #TempleMount
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

İlginizi Çekebilir

Reklam