@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Sabancı Merkez Camisi'nin SırlarıAdana'nın Reşatbey Semti'nde, Merkez Park'ın güneyinde ve Seyhan Nehri'nin batı kıyısında yer alan 1988 yılında temeli atılan ve 1998'de hizmete giren cami, açık ve kapalı alanlarda 28 bin kişinin aynı anda ibadet edebilmesi özelliğiyle dikkat çekiyor.

Genel görünüm itibariyle Sultan Ahmet Camisi'ne benzeyen Sabancı Merkez Camisi, plan ve iç dizayn olarak Selimiye Camisi'ni andırıyor.

Adana'nın en merkezi yerinde bulunan, kapalı ve açık alanlarıyla 20 bin kişinin  (açık alanın düzenlenmesiyle 28 bin kişi) aynı anda ibadet edebilmesine imkan sağlayan Sabancı Merkez Camisi'nin mimarisinde İslamiyet'te ve Kuran-ı Kerim'de yer alan bazı rakamlara ilişkin şifreler gizli. 

Mimar Necip Dinç tarafından projelendirilen ve hac yolundakilere hizmet vermesi amacıyla yapılan cami, 6 bin 600 metrekare kapalı alana sahip. 

32 metre çaplı ana kubbesi bulunan cami, 9 "fil ayağı" üzerine oturuyor. 

Türkiye'nin ve Ortadoğu'nun en büyük camisi olan Adana Sabancı Merkez Camisi'nin 5 kubbesi İslam'ın 5 şartını, 6 minaresi ise imanın 6 şartını temsil ediyor. 99'ar metre uzunluğundaki minareler Allah'ın 99 ismini, ana kubbedeki 40 pencere ise Hz. Muhammed'e ( Allah'ın selamı üzerine olsun) peygamberlik görevinin verildiği yaşı simgeliyor. 

Camide bulunan mimari öğeler ise İslamiyet ve Kuran-ı Kerim'de geçen rakamları temsil etmesi münasebetiyle ziyaretçilerin yoğun ilgisini görüyor. Camide bulunan 4 yarım kubbe, 4 halife ve mezhebi, 5 tam kubbe İslam'in 5 şartını, 6 minare ise imanın 6 şartını simgeliyor. 32 metre çaplı ana kubbe 32 farza, avluda bulunan 28 kubbe ise Kuran-ı Kerim'de adı geçen 28 peygambere karşılık geliyor.

Caminin temeli 13 Aralık 1988’de atılmıştır. 65 bin metrekarelik arsası Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye Diyanet Vakfı’na devredilmiş; halkın bağışları ile caminin yüzde 50’si tamamlanmıştır. Geri kalan kısım ise Hacı Sabancı ve onun ölümünden sonra Sabancı ailesi tarafından karşılanmış, bu nedenle başlangıçta Merkez Camii olması düşünülen adı Sabancı Merkez Camii halini almıştır.Derleme ve Fotoğraf / video @erolkaranet - 02.10.2010 

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.