@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Polis Müzesini Gezdiniz mi ?Polis Müzesi

Evinizden işyerinizden, nerede olursanız olun istediğiniz zaman sizlere müze gezisi..
Hem evinizde oturun hem de müzeleri gezerek yeni keşifler, yeni bilgiler edinin..
Bu kez sizlere Türk Polis tarihini gezip görebileceğiniz  sanal müzelerden Ankara Polis Müzesine götürmek istiyoruz. 

Polis müzesi bir tık uzağınızda buraya tıkla gez

Polis Müzesi profesyonel olarak ilk defa Kültür ve Turizm Bakanlığı onayı ile özel müze statüsünde 9 Nisan 2021 tarihinde açılmıştır.

Müzede, Sultan Abdülmecid döneminden günümüze kadar Emniyet Teşkilatı’nın geçirdiği safhalar, polisin toplumda asayişi sağlarken izlediği yollar, karşılaştığı olaylar, kullandığı araç ve gereçler sergilenmektedir.

6 bölümden oluşan müzenin A, B ve C sergi alanlarında Türk Polisinin tarihteki yerinin anlatıldığı bölümde tarihi kıyafetler, polis tarihi kronolojisi, Osmanlı polis teşkilatının yapılanması, Osmanlı karakol maketleri, kahraman polislerimiz, Türk edebiyatında polisiye romanlar, İlk parmak izi, İlk bisikletli süvari birliği kurulması ve silahlar sergilenmektedir. Ayrıca 56 adet tarihi ve güncel üniforma ile kıyafetlerin sergilendiği hiperrealistik silikon mankenler, canlandırmalar, aksesuarlar, maket dioramalar, belgesel nitelikli prodüksiyonlar, tarihi ve güncel polis motosikletleri, polis arabaları, polis helikopteri ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır.


D bölümünde kriminal ve bomba imha canlandırma alanları, polis köpeklerinin tanıtımı, trafik kuralları eğitim alanı, trafik kuralları oyunu, hediyelik eşya bölümü, polis kitaplığı ve sosyal alanlar yer almaktadır.
E bölümünde güncel polis ekipmanları, güncel polis kıyafetleri, Şehitlerimize ait eşyalar, Şehitler prodüksiyonu, Şehit künyeleri, 15 Temmuz alanı, tarihi dokümanlar, tarihi fotoğraflar ve yabancı devlet teşkilatlarından gelen hediyeler bulunmaktadır.

F bölümünde zırhlı polis araçları açık alanda sergilenmektedir.

Polis Müzesi  internet adresinden 7/24 ziyarete açıktır.

Polis Müzesi, Emniyet Genel Müdürlüğü Dikmen Ek Hizmet Binası yerleşkesi Sosyal Hizmetler ve Sağlık Daire Başkanlığı (Ayrancı Mah. Selimiye Cad. No:17 Çankaya/ANKARA) bünyesinde hizmet vermektedir.

Polis Müzesi, Pazar günleri hariç haftanın altı günü 10:00-17:00 saatleri arasında giriş ücreti alınmadan vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.

 Kaynak : Emniyet Genel Müdürlüğü

Derleme €rolkaranet - 02.10.2021

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.