@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Avrat Otu Nedir Fayda ve Zararları
Bugünlerde adı ıspanak ile birlikte anılır olan "güzel avrat otu" ya da diğer bir isimler "dul avrat otu" merak edilen konuların başında gelmeye başladı. Bilhassa ıspanak toplanırken istemeden de olsa sebzenin içine karışan ve zehirlenmelerde yol açan bu bitkinin menşe nedir, neden yendiğinde insanlar zehirleniyor dul ya da güzel isim eki ile birlikte avrat otu denmesinin nedeni nedir, birlikte öğrenelim

Güzelavrat otu, patlıcangiller familyasına ait çok yıllık otsu bir bitkidir. 

"Atropin" maddesi bu bitkinin halüsinojenik özellikleri olan oldukça zehirli yemişleri boyunca olan yapraklarından elde edilir.

Tür, Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya'nın yerlisidir ve Kuzey Amerika'nın bazı kısımlarında da bulunur hale gelmiştir. Ülkemizde Karadeniz Bölgesi, Toroslar, Kırklareli, Bolu, Balıkesir, Adana ve Hatay gibi illerimizde yabani olarak yetişmekte olup, Güzel Avrat Otu, Dilber otu, İt üzümü, Ayı çileği (Trabzon), Kurt böğürtleni (Kastamonu), Yidin (Giresun), Siyah üzüm, Şeytan vişnesi/kirazı, Yabani tütün (Hamsiköy-Trabzon) gibi isimlerle anılmaktadır.​​

Güzelavrat otu çoğunlukla etli köke sahip bir yarı çalı olarak görülür. Bitki 1.5 metre, uzun oval yaprakları ise 18 cm uzunluğa kadar erişebilir. Çan şekilli çiçekleri hafif yeşil-soluk mor ve az kokuludur. Meyveleri olgunlaştıkça yeşilden parlak siyaha uzanan ve yaklaşık olarak 1 cm uzunluktaki yemişlerdir. Bu yemişler tatlıdır ve zehirli alkoloidler içermelerine rağmen taşıdıkları tohumlarla yayılmayı da sağlayan hayvanlar tarafından iştahlıca tüketilirler.

Yetiştiği alanlar çoğunlukla kireçten zengin topraklı, nemli ve loş yerlerdir. Adı olan "Bella-Donna" İtalyanca'dan köken alır ve "güzel kadın" anlamı gelmektedir.

Belladonna meyve suyu, tarihsel olarak İtalya'da kadınların göz bebeklerini büyütmek ve onlara çarpıcı bir görünüm kazandırmak için kullanıldı. Bu iyi bir fikir değildi çünkü belladonna zehirli bir bitki olduğu için zamanla göze de zarar vermekteydi. İlk çağlardan beri kadınların pupillerini midriyatik hale getirerek baştan çıkarıcı görünmesine yol açması nedeniyle göz damlası olarak kullandıkları tıp dergilerinde geçmektedir. Hatta Kleopatra’nın bile bu numarayı kullandığı söyleniyor. Ülkemizde de ilaç sektörü göz ilacı yapımında bu bitkiden faydalanmaktadır.

Öte yandan , 2010'dan beri FDA, homeopatik bebek diş çıkarma tabletlerini ve jellerini çökertiyor. Bu ürünler yanlış dozlarda belladonna içerebilir. Bu ürünleri alan bebeklerde nöbetler , solunum problemleri , yorgunluk, kabızlık , idrar yapma zorluğu ve ajitasyon gibi ciddi yan etkiler bildirilmiştir.
Yaygın olarak güvensiz olarak kabul edilmesine rağmen, belladonna ağızdan sakinleştirici, astım ve boğmacadaki bronş spazmlarını durdurmak ve soğuk algınlığı ve saman nezlesi ilacı olarak alınır. Ayrıca Parkinson hastalığı , kolik, iltihaplı bağırsak hastalığı , taşıt tutması ve ağrı kesici olarak kullanılır.

Belladonna eklem ağrısı , siyatik sinir boyunca ağrı ve genel sinir ağrısı için cilde sürülen merhemlerde kullanılır . Belladonna ayrıca zihinsel bozukluklar, kas hareketlerini kontrol edememe, aşırı terleme ve astım için sıvalarda (cilde uygulanan ilaç dolu gazlı bez) kullanılır..

Belladonna ayrıca hemoroid için fitil olarak kullanılır .

Bilerek ya da bilmeden bu otu yiyenlerin bir süre sonra baş dönmesi, bilinç değişikliği, ayağa kalkamama gibi şikayetlerle doktora müracaat ettiği bilinmektedir.

Dulavrat otunun faydaları nelerdir?
 • Yapılan çalışmalar, dulavrat otu detoksunun organ sağlığını iyileştirmeye destek verdiğini göstermektedir.
 • Kanın temizlenmesine yardımcı olur. Bu özelliği nedeniyle dulavrat otu, 17'nci yüzyıl Avrupa'sında uzmanlar tarafından zührevi hastalıklarda kullanılmıştır.
 • İltihap gidericidir ve vücuttaki serbest radikallerin gelişmesine engel olma özelliği bulunur.
 • Dulavrat otu, ayrıca cilt derisinin elastikiyetini korumasını sağlayarak, cildi güzelleştirir.
 • Dulavrat otu, inülin adı verilen çözünür ve prebiyotik bir lif içerir. İnülin, sindirimin iyileştirilmesine yardımcı olur ve doğal olarak kan şekeri seviyesini de düşürür.
 • Romatizma ve gut ağrılarını giderir. Uluslararası Romatizmal Hastalıklar Dergisi'nde yayımlanan bir çalışma, dulavrat otunun eklem rahatsızlığı olanlara iyi geldiğini göstermiştir.
 • İçeriğinde bulunan sülfürin maddesi nedeniyle sedef hastalığının tedavisinde kullanılır. Akneli ciltlere de iyi gelir.
 • İdrar söktürücüdür.
 • Saç çıkmasını hızlandırır. Kepeklenmeyi de azaltır.
 • Sindirimi kolaylaştırır.

Dulavrat otu nasıl kullanılır?

Hazırlaması kolay olan dulavrat otu çayı günde 1 veya 2 kez tüketilmelidir.

Malzemeler

-1 tatlı kaşığı dulavrat otu kurusu
-200 ml sıcak su

Hazırlanışı

-200 ml sıcak su içine 1 tatlı kaşığı dulavrat otunu atın ve bir cezve içinde 5 dakika kadar kaynatın.
-Daha sonra çayınızı birkaç dakika dinlendirin.
-Demlenen çayınızı süzgeç yardımıyla süzün. Daha sonra çayınızı tüketebilirsiniz.

Dulavrat otu yağı nasıl kullanılır?

Dulavrat otundan hazırlanan bitkisel yağ, saç bakımında sıkça kullanılır. Saçlara vitamin ve hacim katan dulavrat otu yağı kepeklenme, saç dökülmesi ve saç diplerinde kaşıntı gibi sorunlara da iyi gelir.

Bunlara dikkat!

Dulavrat otunun kanı sulandırma özelliği vardır ve bu nedenle kan sulandırıcı ilaç alırken tüketilmesi sakıncalıdır. Gebelik ve emzirme döneminde olan kadınların bu otu tüketmeden önce doktorlarından onay alması gerekir. Alerjik reaksiyonlara neden olabileceği için alerjisi olan kişiler bu otu tüketmemelidir. Dulavrat otunun bağırsakları harekete geçirme etkisi olduğundan dolayı ishal anlarında tercih edilmemelidir. Bitkilerden şifa sağlayabilmek için bilinçli bir şekilde tüketilmeleri gerekir. Bu nedenle dulavrat otunu denemeden önce mutlaka fitoterapi uzmanı bir hekime danışılması gerektiği unutulmamalıdır.

Zehirlenmenin İlk Belirtisi
 • Kendisi de çok ciddi zehirlemeye neden olabilen atropin maddesinin dozu, yani kullanılan miktarı çok önemlidir. Önemli tedavi edici etkilerine rağmen, yanlış dozda kullanıldığında veya atropin içeren bitkiler büyük oranda tüketildiğinde ölümcül zehirlenmelere yol açar. Zehirlenmelerde en spesifik belirti ani başlayan yakın görme bozukluğu ve gözbebeği büyümesidir.
 • Kuru-kızarmış deri, halüsinasyonlar, ajitasyon, ateş yüksekliği, havale, şuur değişikliği, bayılma, göğüs ağrısı, vücutta istemsiz hareketler, titreme gibi çeşitli belirtiler ortaya çıkar. Koma, solunum güçlüğü ve ölüme kadar giden ağır bir klinik tablodur. Zehirlenme vakalarında, şüpheli bitkinin hastaneye getirilmesi doğru teşhise katkı sağlayacaktır.
Derleme @erolkaranet

Dikkat.. yazı sadece bilgilendirme amacıyla yer almıştır.  Bu bitkiyi kendi başınıza kullandığınızda onulmaz sorunlara yol açabilir. Lütfen uzmanına danışmadan kullanmayınız

********

#ıspanak #güzelavratotu #dulavratotu #Atropin  #Avrupa #Afrika #Amerika #Karadeniz #Toroslar #Kırklareli #Bolu #Balıkesir #Adana #Hatay #Dilberotu #İtüzümü #Ayıçileği #Trabzon #Kurtböğürtleni #Kastamonu #Yidin #Giresun #Siyahüzüm #Şeytanvişnesi 
#şeytankirazı #Yabanitütün #Hamsiköy #Trabzon #zehir #BellaDonna #İtalya

********

Okurlarımızın Dikkatine...

Bazı ziyaretçilerimiz bu otu ülkemizde nerede bulabileceklerine dair sorular yöneltmektedir.
Yazdığımız konu bilgilendirme amaçlı olup, materyalin nerede bulunacağı hakkında araştırma yapmadığımız için bu konuda yardımcı olamıyoruz.
Olsa dahi bir firma adını vermekten imtina ederiz. 
Yine de size tavsiyemiz baharat satan işyerlerinde bilhassa İstanbul'da iseniz Eminönü'ndeki Mısır Çarşısı içerisinde ve çevresinde değilseniz ilinizdeki en çok çeşidi olan baharatçı dükkanlarını dolaşmanızı tavsiye ederiz. Bunun yanı sıra belladonna diye ararsanız bulamayabilirsiniz. Avrat otunun ülkemizde değişik isimlerde tanındığını yazımızda belirtmiştik. Bu isimlerle aramanızı da tavsiye ederiz.

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.