@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

KocaMustafapaşa'lıların Tren Hasreti BitiyorBir süre önce dile getirdiğimiz tarihi yarımadanın ulaşımında önemli bir yeri olan Kazlıçeşme - Sirkeci tren hattında nihayet çalışmalar başladı.

"Kocamustafapaşalılar İstasyonlarını Geri İstiyor " başlığı ile geçtiğimiz aylarda sayfalarımızda yer verdiğimiz, büyük bir yolcu potansiyeline sahip olan ancak Marmaray projesi nedeniyle atıl kalan Sirkeci - Kazlıçeşme arasındaki tren hattında Fatih ilçe Belediyesi tarafından çalışmalar başlatıldı.

En fazla yolcu akışının olduğu Yenikapı, Kocamustafapaşa ve Bakırköy istasyonlarının yolcularını yıllarca taşıyan meşhur Sirkeci - Halkalı Banliyo hattı Marmaray projesi nedeniyle iptal edilmiş,kullanılamaz hale getirilmişti. Ancak, semt sakinlerinden gelen tepkiyle ytekrar canlandırılacağı söylenen hattın bir türlü faaliyete geçirilmemesi tepkilere neden oluyordu.

Marmaray hattının devreye girmesiyle terk edilen istasyon için vaadlerin gerçekleşmesini isteyen semt sakinlerinin "çözüm" beklentisi Fatih ilçe Belediyesinden geldi.


Kazlıçeşme - Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Projesi’nde ilk çalışmalar başlatıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Fatih Belediyesi ile birlikte hayata geçirdiği ve Sirkeci - Cankurtaran - Kumkapı - Yenikapı - Cerrahpaşa - Kocamustafapaşa - Yedikule - Kazlıçeşme olmak üzere 8 istasyonun da Fatih sınırlarında yer aldığı projede ray sökümü başladı.

Proje kapsamında 74 bin metrekarelik yeşil alan, 7,5 kilometrelik bisiklet yolu, 6,5 kilometrelik yaya yolu, 10.120 metrekarelik meydan ve rekreasyon alanları ve 6 bin metrekarelik de kapalı sosyal ve kültürel alanlar yapılaca olan projenin başlatılması, vatandaşlar tarafından sevinçle karşılandı. 

İstasyonların, 2023 yılının ilk çeyreğinde Kazlıçeşme – Sirkeci kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Odaklı Dönüşüm Projesi'ni tamamlamış olacağı belirtildi.

@erolkaranet - 26.10.2021
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.