@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamKKTC, Kandil Dolayısıyla Pazartesi Günü Resmi Tatil Yapacak
İslam dünyasının önemli gün ve gecelerinden olan Mevlid Kandili Türkiye'de olduğu gibi yavru vatan  KKTC'de de pazar günü idrak ediliyor..

KKTC'de, Mevlit Kandili nedeniyle tüm devlet kurum ve kuruluşlarının yanı sıra Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullar 18 Ekim Pazartesi günü tatil yapacak

KKTC, Din İşleri Dairesi’nden yapılan açıklamada, 17 Ekim Pazar akşamı Mevlid Kandili münasebetiyle Haspolat Hala Sultan Camiinde Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ünsal'ın da katılımlarıyla Mevlid Kandili Programı icra edileceği belirtildi. Yatsı Namazını müteakiben Sakal-ı Şerif ziyareti yer alacak

Mevlid Kandili dolayısıyla, KKTC'de, 18 Ekim Pazartesi günü tüm devlet kurum ve kuruluşları tatil yapacak

KKTC'de Mevlit Kandili dolayısıyla her yıl ülkede resmi kurumlar ve okullarda tatil uygulaması devam ediyor. Kandillerin resmi tatil olması 1960 öncesi sömürge döneminde Rumların dini tatil günleri ile denkliği sağlanması amacı ile İngilizlerin kandilleri tatil kabul etmesine dayanıyor.

Ancak uygulama KKTC'nin kuruluş yılından itibaren güncelliğini koruyarak günümüzde de devam ediyor. Özellikle özel sektör çalışanlarının tepki gösterdiği uygulama devlet kurumlarında çalışanlar tarafından memnuniyetle karşılanıyor.

Halk arasındaki söylentilere göre Mevlit Kandili'nde tatil olmasının gerekçesi; geceyi ibadetle geçirenlerin ertesi gün yorgun bir şekilde işe başlamasını engellemek.

Mevlit Kandili'nin resmi tatil günü kapsamından çıkarılması için 2013 yılında dönemin Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer yasa değişikliği teklif etmişti. Bozer'in sunduğu gerekçeler arasında "Genç devletin daha çok çalışarak verimliliğinin artırılması" ve "Mevlit Kandili'nin genelde İslam ülkelerinde resmi tatil olmaması" vardı. Tasarı oy çokluğuyla reddedilmişti.

Kıbrıs Cumhuriyeti kurulurken Türk tarafı ile Rum tarafının resmi tatil günlerini dengelemek amacıyla, resmi tatil ilan edilmişti.

Resmi tatil olması her yıl tartışma konusu haline geliyor. Geçtiğimiz yıllarda kaldırılacağı gündeme gelmişti. Fakat, Kıbrıs Cumhuriyet'inden kaynaklanan haklardan biri olduğu gerekçesiyle kaldırılmadı. 

TÜRKİYE HARİÇ, BİRÇOK MÜSLÜMAN ÜLKEDE TATİL

Bahreyn, Burkino Faso, Cezayir, Cibuti, Endonezya, Fas, Fildişi Sahili, Gine, Gambia, Irak, İran, Kamerun, Kuveyt, Mısır, Moritanya, Nijer, Pakistan, Senegal, Tunus, Ürdün, KKTC gibi Müslüman ülkelerde de bir ya da iki gün Hz. Muhammed'in doğum günü münasebeti ile resmi tatil yapılmaktadır.

Hz. İsa'nın doğduğu gün olarak kabul edilen yılbaşı, Türkiye'de resmi tatil ilan edilirken ve kutlanırken, Mevlid Kandili ise resmi tatil ilan edilmedi.

Haber @erolkaranet

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam