@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Kiralar Ödenmeyince Ev Sahipleri Önlem Almaya Başladı
Artan enflasyon yüzünden tüketim mallarındaki aşırı artışa güç yetiremeyenler ne yapacağını şaşırdı. İşverenler işçi çıkartmakta, işsizlik ülkemizde 4 Milyona ulaştı. Ev sahipleri mecbur oldukları TÜFE endeksine bağlı kira artışlarından memnun olmadığı için aldıkları kiradan memnun olmazken, kirayı ödemeyen yüzbinlerce kiracı da ev sahipleriyle husumetli olmaya başladı.

TÜFEDE GERÇEK ENFLASYON AÇIKLANMIYOR

Devlet tarafından açıklanan %15 oranındaki enflasyon gerçekte %45'lere ulaşırken devlet zoruyla kiraya TÜFE oranında zam yapmak zorunda kalan ev sahipleri artan nalburiye malzemeleri ve işçilik yüzünden evlerini bakımına harcadıkları paranın  kiralardan karşılamadığını iddia ederek daha yüksek miktarla kiracı almak için kiracı çıkartmaya başladı. 

ASGARİ ÜCRETLİ GEÇİNEMEZ OLDU

Ev bulmakta zorlanan kiracılar çıkmamakta direnirken, bir yandan da geçimin zorlaşması, gelirlerinin gıda, elektrik, gaz ve su faturalarını karşılayamaması, yaşam için gerekli diğer masraflara para bulamadıkları için bu kez de kira ödememeye başladı. Davalık olan ev sahibi - kiracı sayısında patlama yaşanırken kiracılar ev aramada güven ve ödeme konusunda sıkı bir kontrole tabi tutulmaya başladı

EV SAHİPLERİNDEN SIKI GÜVEN KONTROLÜ 

Bir çok ev sahibi kiracı adaylarına düne kadar ne iş yaptığı, memur mu özel sektör çalışanı mı olduğu, medeni hali, nereli olduğu, çocuk sayısı ve evcil hayvan besleyip beslemediğini sorarken şimdi de  neden eski evden çıktıklarını sormaya başladı. 

ÖNCE ESKİ EV SAHİPLERİ ARANIYOR

Hatta eski ev sahiplerinin telefonunu isteyip, orada ne kadar kiracı olarak bulunduğunu, komşularla ilişkisini, neden çıktığını vs  araştırmak istediğini söylemeye başladı.. Kiracılaırnın memur olmasını isteyen ev sahipleri, özel sektör çalışanlarının kredi notunu öğrenmek, çalıştıkları işyerinde ne kadar süre ile olduğunu dahi sormaya başladı.

KEFİL SAYISI ARTTI, MEMUR KEFİL TERCİHİ

Bunun yanı sıra kira sözleşmeleri yapılırken karı kocanın, bir kamu dairesinde çalışan birinin kefil olarak sözleşmeye imza atması dahi istenir oldu.

Haber @erolkaranet - 12.10.2021


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.