@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam

İstanbul Müftülüğü İçin 31 Yıldır Giydiği Akademik Cübbeyi Çıkardıİstanbul Müftülüğüne atanan Prof. Dr. Safi Arpaguş Kimdir

1992 yılından bu yana, Marmara Üniversitesi Temel İslam Bilimleri Tasavvuf Bölümü öğretim görevlisi olan  Prof.Dr. Safi Arpaguş, 1967 yılında Amasya - Gümüşhacıköy'de doğdu. 1985 yılında Gümüşhacıköy İmam-Hatip Lisesi’nden, 1990 yılında da M.Ü. İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 1992 yılında M.Ü. İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim dalında araştırma görevlisi oldu.
1994 yılında “Aziz Mahmud Hüdâyî’nin Nasâyıh ve Mevâiz İsimli Eseri” adlı çalışmasıyla yüksek lisansını; 2001 yılında “Mevlânâ’nın Dîni Anlatım Metodu” isimli tez ile de doktorasını tamamladı. 2002-2003 yılları arasında İngiltere’de, 2010 yılında Suriye’de bulundu. 2008 yılında Doçent, 2014 yılında Profesör oldu. 

Yayınlanmış çalışmalarından bazıları şu şekildedir:

Mevlânâ ve İslâm, -Algı ve Anlatım-; Mevlevîlik’te Manevî Eğitim; Aziz Mahmud Hüdâyi, Sohbetler; Ahmed Avni Konuk, Mesnevî-i Şerif Şerhi, -Heyet-, I-XIII; İsmail Rüsûhî Ankaravî, Minhâcü’l-Fukarâ.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı atama kararı, 16 Ekim 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. Arpaguş bu tarihten itibaren İstanbul Müftüsü olarak çalışmaktadır.


Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

İlginizi Çekebilir

Reklam