@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Gap Turu 2021 - Gaziantep - Kahramanmaraş - Tarsus - Adana İzlenimleri
24 Ağustos 2021 günü Kocaeli Gebze'den başlayan GAP (Güneydoğu Anadolu Turu) turunu anlatamaya devam ediyoruz. İlk yazımızda yazımızda sizlere Malatya, Elazığ da yaşadıklarımızı , ikinci bölümde Diyarbakır, Batman ve Midyat'ta yaşadıklarımızı dile getirmeye çalışmıştık. Üçüncü bölümde ise Mardin ve Şanlıurfa bulunmaktaydı.
Yönümüzü Gaziantep'e çevirdik. Günlerden 29 Ağustos ve sabah uyandığımız otelin adı Metgold Otel. Kalite ve ikramlarıyla güzel bir otel.. Gap turu oteller sayfamızdan detayları görebilirsiniz..
Otelde yaptığımız kahvaltı sonra kafileyle birlikte Gaziantep Kalesinin yan tarafından cadde boyu yürüdük. Daha sonra bir araya geleceğimiz Tahtavi Camiinden geçerek yol üzerinde bulunan dükkanların güne başlayışlarını gördük. Vakit erken olduğu için dükkanların çoğu açılmamıştı. Bir müddet ilerledikten sonra karşımıza çıkan türbenin Hazreti Yuşa peygambere (aleyhisselam) ve türbeye yıllarca bakan Pir Sefa Hazretlerinde duamızı yaptık.İçeriye giremedik. Zira türbe uzun zaman kapalıymış. Buradan ayrılıp Zincirli Bedesten'i gördük. 


Ardından Bakırcılar çarşısından geçerek serbest zaman verildiği için Tahmis Kahvesinde Menengeç kahvesi ile sabah keyfimizi yerine getirdik. İçtiğimiz kahvenin ardından alışveriş için tekrar Bakıcılar çarşısına döndük. Bir kaç parça bakır aldıktan sonra yöresel ürünler satan dükkanlara yöneldik. . Ve Gaziantep'e gelinir de baklava yenmez mi dedik ve 2019'de geldiğimizde uğradığımız Çelebioğulları Baklavacısında damağımıza bayram ettirdik. 
Öğlene kadar gezdiğimiz Gaziantep'te görmemiz gereken ancak gösterilmeyen bir çok yeri ziyaret ettikten sonra Tahtavi Camiinde kıldığımız namaz sonrası toplanıp otobüslere binerek Zeugma Mozaik Müzesine gittik. 
Gaziantep merkezi olarak da bilinene Şahinbey'de görülecek o kadar çok yer varken sadece yukarıdaki yerlerle yetindirildik. Bu arada Gaziantep'te merkezi ezan sisteminin varlığı, ezan sesi duymamaız, sabah namazı vaktinde camilerin kapalı oluşu bizlerin üzüntüsü oldu.
Ve yönümüz Kahramanmaraş'a çevrildi. KahramanMaraş'ta gezmeyeceğiz. Sadece oranın en meşhur tadı olan dondurmadan yiyerek geri döneceğiz. Ve en meşhur olduğu söylenen dondurmacı da damaklarımıza bir kez daha bayram ettirdik.


Yolculuğumuza Hatay'a giderek devam ettiriyoruz. Hatay'da daha önce kaldığımız Özcihan oteline geliyoruz. Yemek sonrası günün yorgunluğu ile yatıyoruz. Ertesi gün 30 Ağustos günü Hatay'ı gezeceğiz.
Sabah kahvaltısı sonrası ilk olarak Defne'deki Harbiye gezi alanına gidiyoruz. Bol su sesi,irili ufaklı şelalelerle dolu alanı gezdikten sonra tekrar otobüse binerek Hatay merkeze gidiyoruz. Hatay'ın eski evlerini, sokaklarını gördükten sonra ilk olarak Hatay Mozaik Müzesine gidiyoruz. Ardından Habibi  Neccar camini geziyoruz. Daha sonra Hatay çarşısında serbest dolaşım alıyoruz. Ve yöresel gıdalardan buradan da temin ediyoruz.
Hatay'dan ayrılarak Mersin'e gidiyoruz.
Mersin Tarsus'da Ashab-ı Kehf olarak bilinen yere gideceğiz derken, programda olmayan bir yöne geçiyoruz. Adana'ya gidiyoruz. 
Adana'da yemek yiyip , o arada Sabancı Camiinde ikindi namazımızı kılacağımızı öğreniyoruz.
Adana Yüreğir ilçesinde bulunan ve meşhur denilen Kaburgacı Yaşar'a gidiyoruz. 


Yemeklerimizi söylüyoruz. Kaburga kebabının çok tavsiye edilmesi ile bundan istiyoruz. Ancak meth edildiği kadar olmadığını söyleyelim. Zira aceleye getirilen kebabın pişmemiş olması yüzünden hemen hemen her sipariş veren çiğneme sıkıntısı çekti. Yiyemediler. Bu işten adana kebap, ciğer kebap ve köfte siparişi verenler karlı çıktı. Burada bir diğer tavsiye edeceğimiz içecekte şalgam suyu idi.Unutmadan, lokanta devasa.. Kalabalık hıncahınç dolu ve çalışan sayısı o kadar fazla idi ki anlatamam. Yoğunluğa rağmen çalışan genç garsonların kızlı erkekli güleryüzlü, sevecen, samimi, sıcak ilgileri bizi çok memnun etmişti. Yürekleri ve kendileri güzel garsonların tamamına buradan teşekkür ediyorum


Yemekten sonra Sabancı Camine gidiyoruz. İkindi namazımızı kılıyor ve kez Tarsus'a yöneliyoruz.
Tarsus'ta Ashab-ı Kehf'in mağarasını ziyaret ediyoruz.


Ve artık program tamamlanmış, dönüş yoluna yönelmiştik.
Gece boyu yapılan yolculuk 1 Eylül günü sabah 10.00 gibi evimize dönmemizle birlikte bitmiş oldu.

Gap turumuzla ilgili ayrıntılara, gittiğimiz yerlerde gördüklerimizi buraya tıklayarak daha detaylı olarak okuyabilirsiniz.

@erolkaranet - 29.09.2021 
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.