@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!


Banner


PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED (SAV) DOĞUM GÜNÜ 18 EKİM 2021

Dünya, 1915 Çanakkale Köprüsü İle Yakından İlgileniyor

Çanakkale Boğazı'nda Avrupa ve Asya kıtalarını ilk kez birbirine bağlayacak 1915 Çanakkale Köprüsü, inşasında kullanılan ileri teknoloji ve üstün teknik özellikleriyle Amerikan haftalık dergisi Engineering News-Record'un (ENR) kapak konusu oldu.

Tamamlandığında dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü unvanının sahibi olacak 1915 Çanakkale Köprüsü, inşasında kullanılan ileri teknolojiler ve üstün teknik özellikleriyle dünya basınının da sesini duyurdu. 

Dünya çapında bir mega proje olan 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu, inşaat sektörünün lider yayını Engineering News-Record (ENR) dergisinin 27 Eylül-4 Ekim 2021 tarihli yeni sayısında 10 sayfalık özel bir bölüm ile yer aldı.

Köprü hakkındaki kapsamlı haberi hazırlamak için derginin kıdemli editörü Aileen Cho, Los Angeles'tan Çanakkale'ye gelerek yetkililerden bilgi aldı ve proje sahalarını yerinde ziyaret etti.

Engineering News-Record'un editörü Aileen Cho'nun yazısından satır başları

.......... bir milletin uzun süredir devam eden bir hayaliydi. Bir gün bir asma köprü Türkiye'de Çanakkale Boğazı'nı geçip Avrupa ile Asya arasında başka bir bağlantı sağlayabilir mi? 

Bu 1994 yılındaydı. Neredeyse 30 yıl sonra, rüya rekor kıran bir şekilde gerçek oluyor. Hızla tamamlanmak üzere olan 1915Çanakkale Köprüsü, 2.023 metre ana açıklığa sahip olacak ve ana açıklığı 1.992 metre olan Japonya'nın Akashi Kaikyo Köprüsü'nün yanında yer alacak. Türkiye bayrağını yansıtan iki belirgin kırmızı-beyaz kule, 334 m yüksekliğe sahip olup, asma köprüler açısından dünyanın en uzunu. Ancak köprü rekor kırmaktan daha fazlasıdır. Türkiye'nin zorlu geçmişinin bir sembolü ve umut edilen barışçıl ve müreffeh geleceğine bir bağlantı. 

Köprünün adındaki 1915, Müttefik kuvvetlerin Türkiye'nin boğazlarını ele geçirmeye çalıştığı I. Dünya Savaşı'nın bir parçası olan Gelibolu seferinin yılını ifade ediyor. Yaklaşık 500.000 ölümle sonuçlandı, ancak savaş Avustralya ve Yeni Zelanda için ulusal kimliğin uyanmasına yol açtı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin Osmanlı İmparatorluğu'ndan çıkmasını sağladı. 

Gelibolu'daki savaştan bir asırdan fazla bir süre sonra Avustralyalılar, benzeri görülmemiş bir başarı için Türklerle çalıştı. Marr Contracting Pty Ltd. (“The Men from Marr's” olarak da anılır) 300 ton kaldırma kapasiteli iki vinci, Haziran 2020'de, son kule bloğu segmentini oluşturan son çeyrek panelini sadece 30 dakikada en yüksek konuma yerleştirmek için sağladı. 

DLSY yönetim kurulu üyesi Reşit Yıldız, bir zamanlar aynı topraklarda meydana gelen küresel çatışmalardan çok farklı olan küresel işbirliğinin sembolizmine dikkat çekiyor. Köprüde “Avustralyalılara ve İngilizlere karşı savaştık, ancak 100 yıl sonra birçok Avustralyalı ve İngiliz ile el ele çalışıyoruz” diyor. 

Köprü güvertesi, her 24 m'de 3 m genişliğinde çapraz kirişlerle birbirine bağlanan 9 m aralıklı iki sertleştirilmiş kapalı çelik kutu kirişten oluşur. Kutu kirişler arasındaki 9 m boşluk, çok kuvvetli rüzgarlarda güvertenin aerodinamik stabilitesini sağlar.

DLSY proje müdür yardımcısı Evans Paik, iki kule temeli için dev kesonların üretileceği kuru havuz üzerindeki çalışmaların 2017'de başladığını söylüyor. Avrupa yakasında kule sahalarından yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan kuru havuz, 21 m derinliğe kadar 1.328 kazık ve 16.000 m2 dolgu gerektirdi. Kesonlar 74 mx 83,3 m ve 16 m yüksekliğinde olup, yüzer ağırlıkları 54.800 tona kadar çıkmaktadır.

Kule temelleri, betonarme döşeme ve duvarlardan oluşan hücresel bir temel yapısı olarak tasarlanmıştır. Andersen, ana hücresel bölümler inşa edildikten sonra, kuru havuzun kontrollü su basması ile kesonların yüzdürüldüğünü ve daha derin sulara ıslak bir havuza taşındığını söylüyor.

Islak havuzda beton inşaat devam ederken, iki keson yapı artan ağırlığın altında daha derine battı. Beton işleri bittiğinde, kule ayaklarının desteklenmesi için her bir kesonun üzerine iki adet çift cidarlı 18 m çaplı çelik silindir yerleştirildi. Andersen, silindirlerin aynı zamanda kesonların kontrollü bir şekilde son konuma daldırılmasına da yardımcı olduğunu söylüyor. 

Türkiye'nin İstanbul Boğazı'nda iki asma köprü inşa etme tecrübesi ve Koreli firmaların uzmanlığı ile 22 ulustan geniş bir alt yüklenici ve tedarikçi kadrosu projeyi mümkün kıldı. 2020'de sahada alınan kapsamlı güvenlik önlemleriyle altı aylık bir pandemi karantinası karmaşık şeyler. Kablo kelepçeleri, kablo telleri, çelik levhalar vb. inşa etmek için hammadde sevkiyatları etkilendi. Ancak çoğu büyük malzeme alımı pandemi vurmadan önce yapıldı.  


Haber @erolkaranet

#ÇanakkaleBoğazı #Avrupa #Asya #1915ÇanakkaleKöprüsü #Amerikan #dergi #EngineeringNewsRecord #kapak #konu #asmaköprüs #Çanakkale  #dünyabasını #AileenCho #Europe #Asia #1915ÇanakkaleBridge #Bridge #OttomanEmpire #Australians #Gallipoli
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

İlginizi Çekebilir

Reklam