@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Sahabelerin Gölgesinde Herkese Çorba Çay Bedava
Zaman zaman yaptığımız sahabe ziyaretlerimizin sonunda yolumuz üç büyük sahabenin kabirlerinin bulunduğu Eyüp Sultan ilçe sınırları içerisinde bulunan sur dibine düştü. 

Nice fetihlere sahne olmuş, ve her taşında, her milletten insanın kanının izlerini taşıyan surlar artık ayakta durmaz hale gelse de, yine de dik durmaya çalışıyor. Ve her surun dibinde ümmetin peygamberi Hazreti Muhammed aleyhisselamın fetih müjdesine erebilmek için savaşan nice yiğitlerin de naaşları yer almaktadır. Onlarca sahabe , surun yanı başında birer gül gibi hesap gününü beklerken bir yandan onların torunları olan bizler en azından ziyaret edip, dua etmeye çalışıyoruz.

İşte bir yanda sevgili peygamber efendimizin kıymetli süt kardeşi Ebu Şeybe el-Hudrî el-Ensarî ve hemen yanında Hz. Hamdullah el-Ensarî  ve bahçenin diğer yanında Hz. Ka‘b ( Allah onlardan razı olsun) hazretlerinin bulunduğu yerdeyiz. ( Editörün notu : Burada (Hz. Ahmed el-Ensarî, Hz. Muhammed el-Ensarî hazretlerinin kabirlerinin de olması gerekirken bu sahabelerin izlerine rastlayamadık )


Ziyaretimizi sürdürürken az ileride ahşap bir kulübe, hemen yanında tahtan eğreti olarak yapılmış bir sundurma ve önünde kaynayan çay demliğini gördük. Ve kulübenin üzerinde ise "çorba ikramımızdır" yazılı bir afiş.


Çorba ikramım gün boyu yapıldığını, gelen geçen her isteyen, ayırt edilmeksizin herkese yapıldığını öğreniyoruz. Çay da öyle.. Hayır sahiplerinin gelip katkıda bulunduğu yer hakkında merakımız giderek artıyor.
Saçlarını hayatın salvoları arasında kırlaşmış yüzünde yılların yorgunluğu ve yalnızlığını her haliyle belirten bir ağabeyimiz "çorba verelim "mi" diye soruyor. Kırmıyoruz. İkramı kabul ediyoruz. Bir yandan bu çorbada hakkımız var mı yok mu diye merak ediyoruz. "Kimlere yapılmışsa onlar için ayırsanız "sözümüze," gelen her misafirimize" diyor. Ve sıcak çorbayı uzatıyor.


Çevrede bir kaç kişi daha çorbayı kaşıklıyor, kimi çay içiyor. Çevreye bakıyorum. Hz. Kab hazretlerinin adını taşıyan camin hemen gölgesinde, kıymetli sahabelerin huzurunda yapılan bir Allah rızası için ikram..

Çorbanın tadına diyecek yok. nefis olduğu kadar, tadı damağımızda.
Nedir, ne değildir diye merak ediyoruz. Kulübenin üzerindeki yazıları okuyoruz.
Önce, bir ayetin meali ilişiyor gözümüze..
"Onlar, namazı dosdoğru kılarlar. Ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler." 
Ayeti Kerime Enfal süresi üçüncü ayet.
İnfak edenlerin kimler olduğunu, olacağını yazıyor.


Ve diğer yanda, kocaman "Çorba İkramımızdır " yazısının hemen üstündeki yazı dikkatimi çekiyor.
Koli bantlarıyla tutturulmuş, pek de ciddi durmayan bir yazı.. Ancak,içeriği çok ciddi. 
Sizi infaka davet ediyor.
Ben de çorba dağıttırmak,çorba ikramına katkıda bulunmak istiyorum, diyen olursa onlara ne yapacaklarını, ne getirmeleri gerektiğini ve kime sormaları gerektiğini yazıyor.

"Eyüp Sultan Müftülüğü Hz.Kaab Cami Rehabilitasyon Merkezi
1 günlük çorba yaptırmak isteyen vatandaşlarımız 10 kg mercimek, 1 kg tereyağı, 1 kg sıcıyağı, 100 adet çorba kasesi, 100 adet kaşık, 1 adet tüp ve baharatlar
Emin Kır - 0532 6575066" 


"Eyüp Sultan Müftülüğü", "Rehabilitasyon Merkezi" ve "Emin Kır" adı..
Yazımız için araştırıyoruz.
Emin Kır, Hz. Kaab Cami İmamı. Ancak faaliyetleriyle, yardımseverliliği ile, açtığı gönül sofralarıyla imamdan öte bir imam..
Eyüpsultan Müftülüğü’ne bağlı Hazreti Kab Caminin 15 yıllık imam hatibi, 1965 Trabzon Araklılı... Emin Kır “İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır” düsturuyla mühim hizmetlerde bulunuyor.
İmamlık vazifesinin dışında üstlendiği şu çalışmalara bakar mısınız
Bağımsız Minik Yaşam Köyü Projesi, Alkol, uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile mücadele, sosyal yardımlar; yemek, sıcak çorba ve çay ikramları, duş imkânı, askıda fatura, iş ve işçi bulma, aileler arası sulh...
Evet, Diyanet camiasında 150 bini aşkın cami memuru var. Emin Kır gibilerin nesli azalıyor. Zira ATM tutkunu diyanet çalışanları, “Kıldır beşi al maaşı” zihniyetinin fakir düşünceli mihrap çalışanları bir yanda ve koca yürekli imam hatiplerden Emin Kır'ı tanımanın mutluluğu diğer yanda..
Emin Kır hocayı, Eyüp belediyesi tarafından çekilen bir videodan Dinliyoruz..


Bu arada, bize çorba ikram eden kişinin de Elektrik Teknikeri Nihat Ulusoy olduğunu öğreniyoruz. O'nun hikayesi de bir başka..
Gidip dinlemenizi, ibret almanızı, haliniz müsaitse ikramlara, yardımlara,katkıda bulunmanızı rica ediyoruz.
Sahabelerin gölgesinde büyük bir insanlık var, orada..


Yazı ve Fotoğraflar @erolkaranet - 24.10.2021

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.