@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Boza Bardağı Kaç Lira OlduHava soğuklarını vücudumuzda hissetmeye başladığımız bu günlerde aklımıza gelen içeceklerden biri de hiç şüphesiz BOZAdır.

Her zaman olduğu gibi, Boza hayranları geleneksel lezzeti tatmak için kış mevsiminin gelmesini büyük bir sabırsızlıkla beklerler..

Bilindiği gibi, sadece İstanbul’da değil ülke çapında dahi bilinen "boza" denince akla gelen ilk isim ve sadece boza içmek için gelinen tek ‘’bozacı’’ Vefa semtinde, Vefa Bozacısı....

Vefa Bozacısı, İstanbul Fatih ilçesinde bulunan Atatürk Bulvarı üzerinden Şehir Tiyatrosu'nu sağınıza alarak girdiğiniz  Cemal Yener Tosyalı caddesi ile Vefa Caddesinin köşesinde, asırlarca aynı dükkanda yer almaktadır.

Cam bardaklar yerine ondan daha küçük tek kullanımlık plastik bardaklar tezgahtaki yerini bu yılda  almış. Boza severlerin çokça yaptığı parmağını içeriye doğru uzatıp yalandıkları o görüntüde artık yoklara karışmış..

BOZANIN BARDAĞI 20 TL 

Boza fiyatında sürekli artış artık alışkanlık haline gelmiş. Eskiden her yıl artan boza fiyatları son yıllarda  ikişer üçer kez değişmeye başladı. Artık boza kaç lira oldu sorusuna doğru cevap vermemiz imkansız oldu. 

Pandemi dolayısıyla iki yıl önce başlatılan plastik bardak uygulaması bu yıl da var. Hem cam bardaklara göre daha az alan plastik bardaklarda satılan boza ve hem de katmerli zamlı fiyatlar.

Her şeye zam gelir de bozaya gelmez mi derseniz buyurun Vefa Bozacısı sizi bekliyor.

İşte 2022 sezon açılış fiyatları 

Bardak 20 TL

1 litre Boza  65 TL Kavanoz 

1,5 litre Boza 90 TL Kavanoz 

2,5 litre Boza 140 TL Kavanoz 

1,0 litre Boza 175 TL Cam Şişe

2,0 litre Boza 240  TL Cam Şişe

Aşağıda 2021 yılı ve 2022 yılı sezon açılışı fiyatlarını görüyorsunuz

Diğer yandan Vefa Bozacısının tam karşısında bulunan tarihi kuruyemişçiden alacağız leblebinin de cep yaktığını belirtelim. 

2022 yılı boza fiyatı

2021 yılı boza fiyatları

Boza demişken

Boza başak ürün olan darı irmiği, su ve şekerden mamul mayalı ve faydalı gıda bakterilerinin yaşadığı bir içecek olduğundan muhafaza şartları çok önemlidir. Bu nedenle hava alabilen, sağlıklı cam şişede satışa sunulmaktadır. Şişelenmesi sırasında fermantasyonu devam eden bozanın çok hızlı tüketilmesi gerekir.

Bünyesinde: B1-B2-B3-B6-B12 vitaminleri ile Laktikasit bulundurur. Gluten içermez.Çölyak hastaları kullanabilir. Bir bardak Boza 200 cc ve 86 K/cal dır. Protein miktarı %2.4, lif oranı % 6.8, yağ oranı ise % 0.2’dir.

Boza hazmettirici özelliğinin yanı sıra vitamin kaynağı olarak sporculara, sınava giren öğrencilere özellikle süt yapıcı özelliğinden dolayı hamile hanımlara tavsiye edilir. Ayrıca antimikrobiyel özelliğinden dolayı Kolera hastalığı tedavisinde boğaz enfeksiyonlarında ve bağırsak düzenleyici olarak son derece etkilidir.

Yetişkin bir insanın 2 bardak Boza ile günlük B vitamini ihtiyacını karşılayabilir. 2 bardak boza bir miktar leblebi ile bir öğünü geçirebilir obezitenin önüne geçmiş olabilirsiniz.

@erolkaranet -  18.11.2022

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.