@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Reklam


Boza Bardağı Kaç Lira OlduHava soğuklarını vücudumuzda hissetmeye başladığımız bu günlerde aklımıza gelen içeceklerden biri de hiç şüphesiz BOZAdır.

Her zaman olduğu gibi, Boza hayranları geleneksel lezzeti tatmak için kış mevsiminin gelmesini büyük bir sabırsızlıkla beklerler..

Bilindiği gibi, sadece İstanbul’da değil ülke çapında dahi bilinen "boza" denince akla gelen ilk isim ve sadece boza içmek için gelinen tek ‘’bozacı’’ Vefa semtinde, Vefa Bozacısı....

Vefa Bozacısı, İstanbul Fatih ilçesinde bulunan Atatürk Bulvarı üzerinden Şehir Tiyatrosu'nu sağınıza alarak girdiğiniz  Cemal Yener Tosyalı caddesi ile Vefa Caddesinin köşesinde, asırlarca aynı dükkanda yer almaktadır.

Cam bardaklar yerine ondan daha küçük tek kullanımlık plastik bardaklar tezgahta ki yerini bu yılda  almış. Yani alıştığımız cam bardakta boza içme keyfi de Pandemi dolayısıyla bu yıl da yok. Hatta bozaseverlerin çokca yaptığı parmağını içeriye doğru uzatıp yalandıkları o görüntüde artık yoklara karışmış..

BOZANIN BARDAĞI 7 TL 

Fiyatları son bir kaç yıldır aynı yerde sayan bozanın yeni sezon fiyatın da zamlardan nasibini almış. Hem bardaklar küçülmüş hem de her bardak geçen yıl 6 TL iken bu yıl 7 TL'den satılır olmuş. 

Litre fiyatı da 20 TL'den 25 TL ye yükselmiş..

Litre ile almak isterseniz almak isterseniz işte 2021 fiyatları

1,5 litre Boza 35 TL Kavanoz 

2,5 litre Boza 55 TL Kavanoz 

1,0 litre Boza 40 TL Cam Şişe

2,0 litre Boza 65  TL Cam Şişe

Boza demişken

Boza başak ürün olan darı irmiği, su ve şekerden mamul mayalı ve faydalı gıda bakterilerinin yaşadığı bir içecek olduğundan muhafaza şartları çok önemlidir. Bu nedenle hava alabilen, sağlıklı cam şişede satışa sunulmaktadır. Şişelenmesi sırasında fermantasyonu devam eden bozanın çok hızlı tüketilmesi gerekir.

Bünyesinde: B1-B2-B3-B6-B12 vitaminleri ile Laktikasit bulundurur. Gluten içermez.Çölyak hastaları kullanabilir. Bir bardak Boza 200 cc ve 86 K/cal dır. Protein miktarı %2.4, lif oranı % 6.8, yağ oranı ise % 0.2’dir.

Boza hazmettirici özelliğinin yanı sıra vitamin kaynağı olarak sporculara, sınava giren öğrencilere özellikle süt yapıcı özelliğinden dolayı hamile hanımlara tavsiye edilir. Ayrıca antimikrobiyel özelliğinden dolayı Kolera hastalığı tedavisinde boğaz enfeksiyonlarında ve bağırsak düzenleyici olarak son derece etkilidir.

Yetişkin bir insanın 2 bardak Boza ile günlük B vitamini ihtiyacını karşılayabilir. 2 bardak boza bir miktar leblebi ile bir öğünü geçirebilir obezitenin önüne geçmiş olabilirsiniz.

Haber : erolkaranet -  18.10.2021

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam