@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Balat'ta Neler Oluyor.. 
İstanbul'un en eski semtlerinden olan Balat, Fener ve Cibali semtlerinde farklı uygulamalar, satışa çıkartılmış çok sayıda metruk binalar ve yıllar önce dile getirdiğimiz bir konunun hale sürdüğünü gösteren gizli faaliyetler.

Genellikle genç kuşağın cazibe merkezi gibi ilgisini çeken semtte bir yandan toplu yıkımlar bir yandan metruk binalara yapılan kaplamalar, biraz daha oturulabilir binalardaki boyama çalışmaları semt halkının endişelerine neden oluyor.

"İstanbulla Oynanıyor mu?" yazdığımız yazının üzerinden tam 13 yıl geçti. Fatih ilçesinin bu bölümünde oynanan oyunların aşama aşama ilerlediğini son yaptığımız gezide gördük.

Özetle, "Yeniden işgal edilmeye başlanılan İstanbul. Balat ve Fener yavaş yavaş elden çıkıyor. Kimseye hissettirilmeden. Fener Patrikhanesi ile Vatikan tarafından özellikle yapılandırılması ve kurtarılması istenen Fatihin bu mahalleler Türklerin elinden alınmaya başlandı. İlçe olmaktan çıkartılan Eminönü, sur içi İstanbul’un tek elden idare edilmesi, 1453 yılından beri yarımadada bulunan insanların kaçırılması bu planın bir parçasıdır. Onarılan eserlere bakın Bizans eserleridir. Neden Bizans eserleri bunu irdelemek lazımdır. Tarihi yarımada elden sinsi planlarla çıkartılıyor. Filistin gibi... Kudüs gibi..." dediğimiz Balat, Cibali, Fener ve Ayvansaray bu sinsi planın nasıl yürütüldüğünün gözümüze soksa da yapacak, edecek bir gayretimiz olamamaktadır.

Haliç  Kıyı  Düzenleme  Projesi  (1984-1992),  Fener  ve  Balat  Semtleri  Rehabilitasyon  Programı (1998-2005),  Fener,  Balat  ve  Ayvansaray  Kentsel  Yenileme  Projesi  (2004-2013)  bölgeyi  doğrudan  etkileyen  bu projeler hepsi ayrı bir oyunun bölümleridir.

Bugünlerde Ekrem İmamoğlu yönetiminde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesinin son zamanlar Bizans eserlerine yönelik çalışmaları sık sık duyulur oldu. Bunun yanı sıra  Miras adı altında sur tamirlerine başlandı. Haliç sahillerinde Bizans kalıntısı tonozlar restore edilirken "İBB Balat evlerini restore ediyor"  pankartları gelen geçenin ta gözüne kadar girmektedir.

Bununla beraber,anlaşılamayan bir başka uygulama ise Akparti'li Ergun Turan yönetimindeki Fatih Belediyesi bir müddetten beri cadde ve sokaklarda,meydan ve alanlarda cephe restorasyonu yapıyor.

Fatih belediyesinin boyadığı evlerin geleceği aslında karanlık. Yerli halkın çoğu terk ettiği için evlerin bir çoğu harabe görünümünde. 

Yakın zamanda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB), Balat Parkı'nda, Tur-i Sina Kilisesi'nin yanında itfaiye binası yapması, semt halkının tepkisiyle ötelenmesi de kafaları karıştıran bir başka girişimin soru işareti olarak hafızlarda kaldı.

Miras adı altında yapılan çalışmaların bir algı oluşturduğunu üzülerek belirtmek istiyoruz. Birileri sinsi sinsi İstanbul'u ele geçiriyor. Bunun yanı sıra Suriyelilerin, Afrikalıların varlığı, diğer yandan Vatikan'ın çabaları.. 

Yıllar önce yazdığımız o yazıda belirttiğimiz gibi 2008 yılında yazdığımız yazıda gelecekte 2. bir İstanbul Fethi olacak ama .. Amasını çok düşünmek lazım..

Filistin gibi. Kudüs gibi..

Erol Kara - @erolkaarnet - 26.10.2021

*********

Balat'ta Neler Oluyor..

#İstanbul #Balat #Fener #Cibali #metrukbina #unesco #Filistin #patrikhane #halk #vatandaş #ayvansaray #İBB #bizans #restorasyon #Balatevleri #Haliç #KentselYenileme #oyun #haber #gündem #Ekremİmamoğlu #yönetim #Belediye #Miras #TuriSinaKilisesi #ErgunTuran

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.