@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Somuncubaba'da Şüphe ve Tepki Uyandıran YasakMalatya Darende ilçesinde bulunan Somuncu Baba türbesi zaman içinde yenilenen çalışmalar ve yapılan tanıtımlarla giderek artan bir ziyaretçi katılımına sahne olmaktadır. Yakından uzaktan binlerce kişinin merak ederek geldiği, dualar ettiği mekanda kurum ve kuruluşların desteği ile çok büyük düzenlemeler yapılmış, bulunduğu konum itibarıyla da egzotik bir ortam oluşmuş. 

Bununla  birlikte her türbe çevresinde olduğu gibi burada da lokantalar, sergiler, irili ufaklı bakımlı bakımsız dükkanlar yer etse de külliyenin bakım ve temizliğine diyecek yoktu. Hatta tuvalet ve şadırvan olması gereken Müslümana yakışan şekilde idi. Tertemiz, bakımlı ve özenle teşrifat yapılmış. Fotoğraftaki gibi25 Ağustos 2021 günü 15 saatlik uzun bir yolculuk sonrası Malatya Darende ilçesindeki Somuncubaba türbesine sabah erken saatte ulaşmıştık. Yollarda ve külliyenin içinde kimseler yoktu. Bakımlı tuvaletinden sonra şadırvanda aldığımız abdest sonrası öncelikle güneş doğmadan hemen önce sabah namazımızı cami içerisinde eda ettik. Ve günlerce beklediğimiz heyecan ve merak içinde türbeye yöneldik. Ve bu gizemli, otantik, dört dörtlük bir düzenlemenin içerisinde yakışmayan o sesi duyana kadar her şeyin güzel olduğunu söyleyebilirdik.
"Yassak" diyen ses bir güvenlik görevlisinin. Sert, uyaran ve engelleyen tutumu ve hatta ortama yakışmayan agresif davranışı.. Güzelim ortamı germeye yetti..
"Telefonla çekim yapılmaz. telefonları kapatın"
Telefon kapattırmak, bir iki kare resim çekilmesine engellemek iş değildir. Zira türbeye gelenlerin içinde hiç kimsede koca koca kameralar, spot lambaları, film çekim setleri yoktu. Herkeste bulunan bir cep telefonu..
"Yasak hemşerim, telefon yasak."
Malatya Darende ilçesinde dağlar arasında yer alan, toplu taşıma aracının gelmediği, Özel aracı olmayanın gelmekte zorlanacağı bu mevkide tozlu topraklı yolu aşıp farklı bir yere girdiğinizde verilen emek için dua ederek yürüdük. Bir iki güvenlik görevlisiyle selamlaşma ardından "hoş geldiniz" yaklaşımı, yol göstericiliği gönülleri okşuyordu. Ne var ki, her yerde olduğu gibi nerede olduğunu kavrayamamış, ne için görev verildiğini idrak edememiş, ne oldum delisi olanların varlığı gibi burada da biri, bir güvenlik görevlisinin varlığı rahatsız edici idi. İzandan, saygıdan, gelenin niçin geldiğinden bihaber ve de inisiyatiften uzak "yassah hemşerim" tarzı seslendirmenin belki de anlamsız bulduğumuz bir yasak tabelasının gözümüze sokulması da hiç hoş olmuyordu.
Burayı ziyarete niyetlendiğimiz günden beri sosyal medyadan, youtube'dan, belgesellerden izlediğimiz SomuncuBaba türbe ve külliyesi hakkında video, fotoğraf bolluğu olmasına rağmen "madem geldik, bir iki hatıramız olsun.. Dosta düşmana, çoluk çocuğumuza hatta torunlarımıza vardığımızı, ziyaretimizi gösteren bir belge olur" düşüncesi ile cep telefonu ile bir iki kare alma eylemimiz üzerine engelemeye çalışan görevliye "ne olur, bir iki kare alsak" dediğimizde bizi "provakatörlük" yapmakla suçlaması neyle ifade edilir. Fotoğraf çekimimizi engelleyen güvenlik görevlisi ruh haletimizi yerle bir etmişti.
Kendince haklı olabilirdi.


Külliye yönetiminin almış olduğu ve hatta tabela yaparak "Lütfen fotoğraf ve video çekimi yapmayınız" yasağının uygulanmasını ve buna teşebbüs edenleri engellemeyi kendine amaç edinmiş  görevlinin tutumunu çirkin davranış olarak nitelesek de, kafasına sokması gereken ilk düşüncenin türbeye gelenlerin aslında Somuncubaba'nın ziyaretçisi, misafiri olduğunu kabullenmesi gerekirdi. "Misafirin kalbi kırılmaz" kuralını bellemiş olması gerekirdi.
Kilometrelerce öteden gelen bir kimsenin amacı o sarp dağları, arasından akan suları, sonradan yeşillendirilmiş alanı görmek için değil belki bir sıkıntısına çare arayan, "bir dua ederiz de bu zatın yüzü suyu hürmetine" umduğuna nail olmanın amacıyla gelen biçare kulun gelişi muhakkak ki Somuncubaba'nın varlığına olan inancıdır. Kısaca, oraya gelen her kişi o velinin varlığı için gelmektedir. Onun misafiridir. Gelene iyi davranılması, incitilmemesi, kırılmaması gerekendir. 
Bir insan evine gelen kötü kişi de olsa iyi davranır. Onu kırmamaya çalışır. Ama anlamsız ve şüphe uyandıran bir yasak kararını alanlar herhalde böyle bir olaya sebep olunacağını düşünmemiştir. 
Fotoğraf ve video yasağını anlamamız da mümkün değildi. Neden derseniz. Onlarca geziye çıkmış, sayısı türbe, kabir, müze hatta başta Resullulah aleyhisselam'ın kabri şerifleriyle birlikte çok sayıda peygamber kabri ziyareti etmiş ve bir ki müze dışında bu tür yasağa denk gelmemiş biri olarak şaşırmadım değil. Bir yasak neden getirilir.

Peygamber (as) kabirlerinde fotoğraf çekim yasağı yok iken bir velinin türbesindeki resim yasağı anlamsız gelmiyor mu ?

Bir yerin fotoğrafının çekilmesinin yasak olma nedenlerinden biri genellikle o yerin kamuya açık olmaması, askeri bölge gibi yerlere ilişkindir. Bununla ilgili yasal düzenleme 2565 Sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanununda belirtilmiştir. . Bunun dışında  ticari amaçla foto ve video çekimi yapılması haliyle ücrete tabi olup, gerekli izin alındıktan sonra çekilebilir. Ancak kendi cep telefonu ile ziyarete gelmiş amatör amaçlı, sadece hatıra olsun diye bir kimsenin çekeceği bir iki fotoğraf veya bir kaç dakikalık video çekimi neden yasak olur, anlaşılır gibi değildir. Böyle bir yasak kamuya açık bir alanda yapılırsa şüphe oluşur. Mesela, Somuncubaba türbesi ve benzeri yerlerde herkes hatıra bazında çekim yapma engeliyle de karşılaşıyorsa o zaman orada bir bit yeniği aramak lazımdır. Ve soru da bu.. Somuncubaba türbesinde yapılan bir çekimde göze batacak, rahatsız edecek, açığa çıkmaması gereken bir durum mu söz konusudur. şüphesi ister istemez hasıl oluyor. Bu biz de oluştu ve bunu sosyal medya sayfası üzerinden ilgilisine sorduk. Verilen cevap da tatmin edici değildi.


Verilen cevaba baktığınızda "yoğunluktan gelen misafirlerinin huzurunun bozulmaması"  düşüncesinde şunu görüyoruz ki, gerçekten kalabalık olsa kimse buna yeltenmez belki kapı önünde belki içeri girmeden huzur bozmamak için dualar edilir, gidilir. Ne var ki gittiğimiz saatte ve türbeye girdiğim anda ben ve güvenlik görevlisi dışında hiç kimsenin olmadığını özellikle belirtirim. Rahatsız edilecek ya da huzur bozulacak bir durum söz konusu değildi. Daha sonra beraber yolculuk ettiğimiz kişilerin de bu anlamsız yasağa tepki gösterdiğini "onca uzaktan gel, bir resim çekmemek olur mu, Bu neyin yasağı " sözleri de havada uçuştu. 
Yine verilen cevapta "misafirlerimizin talepleri halinde istediği bölümün fotoğraflarını ücretsiz göndeririz" sözü de mantıklı değil. Zira yukarı da da belirttim. İnternette sayısız video ve fotoğrafa ulaşmak mümkün. Sizden neden istensin. Önemli olan içinde şahsımın olduğu bir görüntü. İçinde ben olmasam, ziyaret edenin kendisi olmasa o fotoğrafın ne anlamı olur. İşgüzarlık yerine insanlara imkan tanımamak, türbenin gerçek sahibi olanın misafirine yasak koymak, incitmek, o zatın sayesinde rant elde edenlerin haddi olmaması gerekir.

Belki de bu kararı alanlar türbeye gelenlerin ruhlarını anlamayacak durumdadır.

Dileriz bu yanlıştan dönülür.. Somuncubaba'nın misafirlerine huzurlu bir ziyaret etme imkanı verilier.

*****

Aslında gezimizin bir durağı olan Somuncubaba türbesinden farklı bir şekilde bahsetmek isterdim ancak ziyaretimiz sırasında yaşadığımız bu elim olay üzerine burası hakkında bilgi almak isteyenlere aşağıdaki linkleri vermekle yetinmiş oldum. Affola..

Diğer bir yazımda Somuncuba adlı veli kişi burada bulunmadığını detaylarıyla yazdım. 

Somuncu baba külliyesi hakkında bilgi için tıklayınız

Somuncu baba külliyesi hakkında bilgi için tıklayınız

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesini 3d Sanal Tur sistemi ile gezebilirsiniz.

@erolkaranet - 03.09.2021


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.