@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Mahkeme Kararları Artık YayınlanacakAYM; Yargıtay ve Danıştay kararlarının kamuya açık olarak yayınlanmasının ardından Yerel ve Bölge Mahkemesi kararlarında yayınlanacağı bildirildi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi'ni (UYAP) yerinde incelemesinin ardından yaptığı açıklamada, kişisel verilerden arındırılarak tüm hukuk mahkemesi ve Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) kararlarının yayımlanabilmesi için çalışma yapıldığını da ifade etti.

Böylece mahkeme gerekçeli kararlarının kişisel verilerin temizlenmesi bürosunda anonimleştirilerek emsal karar arama sitesinde yayınlanmasına imkan tanındı.

Öte yandan, yapılan bir çalışma ile de iddianamenin şüpheli ve müştekiye, müşteki ve tanık hakkında çıkarılan zorla getirme kararının ise müşteki ve tanıklara dosyada kayıtlı cep telefonu numaralarına gönderilecek SMS ile bildirimi sağlandı.

UYAP'ta 464 maddeden oluşan güncellemeyle, kararı geç yazılan dosyaların performansının HSK Performans haritası üzerinden gösterilmesi de sağlandı.

Uyap Eylül 2021 olağan güncellemesi planlanan değişiklikler

 • UYAP Portal Sayfası, teknoloji ve tasarım yönünden bütünüyle yenilenmiş olup, artık modern tarayıcılarda (Microsoft, Edge, Firefox, Chrome vs.) çalışabilir hale getirilmiştir.
 • Danıştay Resmi İnternet Sitesi üzerinde “dosya sorgulama” ekranı tasarlanarak hizmete sunulmuştur.
 • Duruşma gününün iptal edilmesi durumunda dosyadaki vekillere Celse uygulaması ile akıllı cihazlardan bildirim gönderilmesi sağlanmıştır.
 • 7331 sayılı Kanun’un 12. Maddesiyle 5271 sayılı CMK’nın 94. Maddesine eklenen: “İfadesi alınmak amacıyla düzenlenen yakalama emri üzerine mesai saatleri dışında yakalanan ve belirlenen tarihte yargı mercii önünde hazır bulunmayı taahhüt eden kişinin serbest bırakılması, Cumhuriyet savcısı tarafından emredilebilir. Bu hüküm her yakalama emri için ancak bir kez uygulanabilir. Taahhüdünü yerine getirmeyen kişiye, yakalama emrinin düzenlendiği yer Cumhuriyet savcısı tarafından bin Türk lirası idari para cezası verilir.” düzenlemesi kapsamında gerekli işlemlerin yapılabilmesine yönelik çalışma tamamlanmıştır.
 • Tebligat Hazırlama ekranında MERNİS güncellemesi yapılmamış taraf var ise, o taraf için MERNİS güncelleme yapılmadan tebligat çıkarılmasının engellenmesi sağlanmıştır.
 • Kredi kartı ile POS cihazı kullanılarak harç ve masrafların tahsili için Vakıfbank ile yapılan çalışma tamamlanmıştır. (Hazine ve Maliye Bakanlığı ile harçların maliye hesaplarına devri için yürütülen çalışma devam etmektedir.)
 • Elektronik Satış Portalı ‘Favori Aramalar’ alanında "E-Posta Bildirimi" seçim alanı oluşturularak, seçim yapılması halinde arama kriterlerine uygun ilanların ihale katılımcısının sisteme kayıtlı olan mail adresine bildirim yapılması sağlanmıştır.
 • SEGBİS ve AGO Gün verilmesi ekranlarında hafta sonuna gün verilebilmesi sağlanmıştır.
 • Tanıklara çıkarılan duruşma davetiyelerinde ihtar kısmına QR Kod konulup, okutulduğunda https://magdurbilgi.adalet.gov.tr/287/Ben-Tanigim sitesine yönlendirilmesi sağlanmıştır. Böylece Mağdur Hakları Daire Başkanlığınca tanık davetiyelerindeki ihtar kısımlarının anlık olarak güncellenebilmesine imkan sağlanmıştır.
 • Arabuluculuk bürolarınca oluşturulan dosyalarda, genel uzmanlıkların ve özel uzmanlıkların ayrı şekilde puanlanması, özel uzmanlık seçilerek atanan dosyalar için arabulucuların genel uzmanlık puanında artış olmaması, arabulucu portal ve Arabuluculuk Daire Başkanlığı ekranlarındaki arabulucuların özel ve genel puanlarının ayrı şekilde görüntülenmesi sağlanmıştır.
 • KEP yazışmaları yapan birimlerin yanlış adrese KEP göndermelerine sebep olan hata giderilmiştir.
 • pdf ve tif belgelerinde, resim, yazı (ocr) seçeneği ile kopyala yapıştır işleminin yapılabilmesi sağlanmıştır.
 • Avukat portal ekranlarında editörde klasör seçerek seçilen evrakların toplu olarak imzalanması sağlanmıştır.

@erolkaranet - 14.09.2021

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.