@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!


Banner

Hostes Maaşı Velilere Yüklendi. Fiyatlar Tavan Yaptı6 Eylül Pazartesi günü 2021-2022 eğitim öğretim yılı başlayacak ve öğrenciler 1.5 yıllık zorunlu pandemi arasından sonra yüz yüze eğitimde ders başı yapacak. Her yıl olduğu gibi yasak olmasına rağmen velilerden alınan okul kayıt paraları, giyim ve kırtasiye malzemelerinin yanı sıra okul servis ücretleriyle birlikte servis ücretine hostes ücretlerinin eklenmesi de velilerin tepkisine neden oldu.

İstanbul’da UKOME tarafından belirlenen 1 km.ye kadar mesafede servis ücretleri 312 TL olarak belirlenmesine rağmen, servislerde zorunlu olarak bulunan hosteslerin parasının da velilerden alınması tepkilere neden oldu. 

İstanbul’da UKOME toplantısında servis ücretlerine yüzde 15 oranında zam yapılmıştı. Buna göre,  yeni tarifede servis ücretleri 0-1 kilometre 312 lira, 1-3 kilometre 348, 3-5 kilometre 370 lira ve 23-25 kilometre ise 748 lira olarak belirlendi. Öte yandan İstanbul Servis İşletmecileri Odasının tarifesine göre, servis aracında bulunacak hostesin maaşı da veliye yüklendi.

Ancak özellikle özel okul servisleri, “hostes bedeli” adı altında ekstra en az 100 TL gibi bir ücret isteyerek velilerin tepkisini de çekti.

Bir çok yerde de bu ücretin alınan servis ücretine göre değişiklik gösterdiği %35-40 oranlara varan bir ücret olarak veliden tahsil edilmeye başlandı.

İstanbul Umum Servis Aracı İşletmeleri Esnaf Odası "velilerimiz yüzde 35 artı bir ücret ödemek durumunda" dedi.

Öte yandan tüketici hakları dernekleri "“Servis elemanı okul öncesi eğitimde zorunlu, dolayısıyla hostes ücreti alamazlar. Sözleşme yapılırken Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği’ne göre hostes bulunduracağım diye taahhütte bulunuyorlar. Tarifenin dışında fiyat sunanlar meslek odasına şikâyet edilmeli.” demektedirler

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

Bilmeniz Gerekebilir