@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Gözünüzü Egzersiz Yaparak GençleştirinYüzyıllar boyunca insanlar, görme de dahil olmak üzere görme sorunları için “doğal” bir tedavi olarak göz egzersizleriniönerdiler. Göz egzersizlerinin görüşü iyileştirebileceğini gösteren çok az güvenilir bilimsel kanıt var. Bununla birlikte, egzersizler göz yorgunluğuna yardımcı olabilir ve gözlerinizin daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir
Miyopi (yakın görüşlülük), hipermetropi (uzak görüşlülük) veya astigmatizma gibi yaygın bir göz rahatsızlığınız varsa, muhtemelen göz egzersizlerinden fayda görmezsiniz. Yaşa bağlı makula dejenerasyonu , katarakt ve glokom gibi en yaygın göz hastalıkları olan kişiler de göz egzersizlerinden çok az fayda göreceklerdir.
Göz egzersizleri muhtemelen görüşünüzü iyileştirmeyecektir, ancak özellikle işinizde gözleriniz tahriş oluyorsa, göz rahatlığına yardımcı olabilirler.
Tüm gün bilgisayar başında çalışan kişilerde dijital göz yorgunluğu olarak bilinen bir durum yaygındır. Bu durum aşağıdakilere neden olabilir:
 • kuru gözler
 • göz yorgunluğu
 • bulanık görme
 • baş ağrısı
Birkaç basit göz egzersizi, dijital göz yorgunluğu semptomlarını iyileştirmenize yardımcı olabilir.
Neden gerginliği azaltan şu egzersizleri denemiyorsunuz?
İşte gözlerinizi rahatlatacak, göz yorgunluğu için birebir göz egzersizleri...


 • Elinize bir kalem alın. Kalemin ucunu gözlerinizin orasına doğru yaklaştırın ve sonrasında uzaklaştırın. bunu yaparken daima gözlerinizi kalemin ucuna odaklayın. Bu şekilde 10 tekrar yapın.
 • Kalemi bırakmıyorsunuz. Bu sefer kalemi 30 – 40 cm uzaklıkta tutun ve önce saat yönünde 10 tur, sonra tersine 10 tur daireler çizin. Gözünüzle kalemin ucunu takip edin. bunu yaparken başınızı oynatmayın.
 • Başınızı öne eğin ve çenenizi görmeye çalışın. Sonra sağ ve sol omzunuzu görmeye çalışın. Bunu yaparken başınızı oynatmayın.
 • Bir duvarın veya bir pencerenin önüne geçin. Köşelerde gözlerinizi hızlıca gezdirin. Sağdan sola, soldan sağa,çapraz, aşağıdan yukarıya, yukarıdan aşağıya ve aşağıdan yukarıya.
 • Omuzlarınızı gevşetin, boynunuzu dik tutun ve ileriye bakın. 3 saniye sonra solunuza bakın ve yavaşça gözlerinizi tavana doğru döndürün, gözlerinizi sağa doğru ve sonrada yere doğru döndürmeye devam edin. 5 kez saat yönünde çevirin, arkasından diğer yöne bir beş defa daha çevirin. Bu setleri 3 defa tekrarlayın. Daha da iyi sonuçlar almak için gözlerinizi döndürürken kapatın. Bu gözlerinizi kayganlaştırarak kaslardaki gerginliği azaltacaktır. 
 • Esnetme göz kaslarınızı daha güçlü hale getirmek için de kullanabilirsiniz. Hareketi yapmak için rahat bir sandalyeye oturun ve ileriye doğru bakın. Sonra boynunuzun pozisyonunu değiştirmeden, gözlerinizi yukarıya doğru hareket ettirin. Ardından gözleri aşağıya hareket ettirin. Bu egzersizi 10 kere tekrarlayın. Bittiğinde boynunuzu oynatmadan, düz tutarak bakabildiğiniz kadar sola bakın. Arkasından bakabildiğiniz kadar sağa bakın ve bunu 10 kez yapın. Bu göz esnetme egzersizini 4 defa tekrarlayın.
 • Gözlere Bastırma.. Rahat bir pozisyonda oturun ve gözlerinizi kapatıp derin bir nefes alın. İki göz kapağınızın üzerine de birer işaret parmağınızı koyun. 10 saniye kadar çok hafif bir basın uygulayın, 10 saniyenin sonunda 2 saniye kadar bırakın. Sonra tekrar nazikçe bastırın. Bunu 1 tekrar olarak sayın ve 10 tekrar daha yapın. Tahmin edebileceğiniz gibi bu egzersizi yaparken dikkatli olmanız çok önemli. Zira çok sert bastırırsanız, gözlerinize zarar verebilirsiniz.
 • Göz Kırpma.... Sürekli bilgisayara ya da cep telefonun ekranına bakmak, yeteri kadar sık göz kırpmayı unutmanıza neden olabilir. İşte bu yüzden gözlerinizi kızarır, ağrır ve tahriş olur. Fakat size göz kırpmayı unutmanızı söylemeyeceğim. Yorgun gözleri dinlendirmek için bunu yapmanın özel bir yolu var.
 • Yanlara Göz Atma... Oturarak, ayakta durarak ya da uzanarak rahat bir pozisyon bulun. Dümdüz karşıya bakın. Kafanızı ya da boynunuzu kıpırdatmadan, bakabildiğiniz kadar sola bakın. Gözlerinizi 3 saniye o pozisyonda tutun. Ardından ileri doğru 1 saniye bakın. Daha sonra gözlerinizi mümkün olduğu kadar sağa çevirin ve 3 saniye öyle kalın. Tüm bu seti 10 kere tekrar edin.
 • Sıçrama... Buradaki göreviniz, gözlerinizi mümkün olduğu kadar hızla yukarı-aşağı hareket ettirmektir. 10 kez yapın ve sonra 5 saniye ara verin. Bu seriyi 3 defa tekrarlayın.
 • Göz Masajı... Başınızı biraz geriye yatırın, ardından gözlerinizi kapatın. Sonra işaret ve orta parmaklarınızı iki göz kapağınızın da üzerine koyup dairesel hareketlerle oynatmaya başlayın. Sol gözünüzün üzerindeki parmakları saat yönünde, sağ gözünüzün üzerindeki parmakları da saat yönünün tam tersi yönde hareket ettirin. 10 tekrar yaptıktan sonra, her iki gözünüzde de masaj yönünü değiştirin.
 • Odak Noktasını Kaydırma...  Odaklanma sorunları yaşadıysanız o zaman bu egzersiz kesinlikle sizin için. Pencerenin önüne bir sandalye yerleştirin ve oturun. Sağ kolunuzu önünüze getirin ve baş parmağınızı kaldırın. İlk önce baş parmağınızın ucuna 2 saniye odaklanmalısınız. Sonra 2 saniye de pencereye odaklanın ama başınıza hareket ettirmeyin. Son olarak pencerede bir bina ya da ağaç gibi bir nesneye odaklanın, ardından dikkatinizi tekrar parmağınıza kaydırın. Bu seriyi 10 defa tekrar edin.
Göz sağlığı için ipuçlarıGözlerinizi sağlıklı tutmak için göz egzersizlerine ek olarak yapabileceğiniz birçok şey var.
 • Birkaç yılda bir kapsamlı bir dilate göz muayenesi yaptırın. Sorunları fark etmemiş olsanız bile bir sınava girin. Pek çok insan düzeltici gözlük camlarıyla daha iyi görebildiklerinin farkında bile değil. Ve birçok ciddi göz hastalığının belirgin semptomları yoktur.
 • Aile geçmişinizi bilin. Birçok göz hastalığı genetiktir.
 • Riskinizi bilin. Şeker hastalığınız veya ailede göz hastalığı geçmişiniz olduğu için göz problemleriniz için yüksek risk altındaysanız , altı ayda bir ila bir yılda bir göz doktorunuza görünün.
 • Güneş gözlüğü takmak. Hem UVA hem de UVB ışığını engelleyen polarize güneş gözlükleriyle gözlerinizi zararlı UV ışınlarından koruyun.
 • Sağlıklı ye. Sağlıklı yağlar ve antioksidanlarla dolu bir diyet, gözlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Ve evet, o havuçları ye! Göz sağlığı için önemli bir besin olan A vitamini için harika bir kaynaktır .
 • Gözlüğe veya kontakt lense ihtiyacınız varsa, bunları takın. Düzeltici lens takmak gözlerinizi zayıflatmaz.
 • Sigarayı bırakın ya da hiç başlamayın. Sigara, gözleriniz dahil tüm vücudunuz için kötüdür.
Şunları unutmayın

Göz egzersizlerinin insanların görüşünü iyileştirdiği iddiasını destekleyecek hiçbir bilim yok. Göz egzersizlerinin size yardımcı olmaması mümkündür, ancak zarar da veremezler. Gözlerinizin düzenli olarak bir göz doktoru tarafından kontrol edilmesi de önemlidir. Göze çarpan semptomlar başlamadan önce sorunları tespit edip tedavi edebilirler.
Radyasyon, yanlış gözlük kullanımı, yanlış ışık, kötü ve yetersiz beslenme gibi faktörler de göz sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir. Bunlar hücre yıkımını o kadar üst seviyeye çekerler ki hücre yenilenmesi yeterli düzeyde gerçekleşemez. Bunun sonucu olarak da gözlerde belli problemler oraya çıkacaktır.

Gözlerinize iyi bakmanız dileğiyle…

Derleme @erolkaranet - 27.09.2021
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.