@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Gap Turu 2021 - Diyarbakır - Batman - Midyat İzlenimleri

24 Ağustos 2021 günü Kocaeli Gebze'den başlayan GAP (Güneydoğu Anadolu Turu) turunu anlatamaya devam ediyoruz. Bir önceki yazımızda sizlere Malatya, Elazığ da yaşadıklarımızı dile getirmeye çalışmıştık

Diyarbakır'a 25 Ağustos akşamı varmış ve yaklaşık 25 -26 saatlik yol yorgunluğu ile yemekten sonra derin bir uykuya dalarak bir sonraki güne hazırlandık

26 Ağustos 2021'de Diyarbakır'da kaldığımız Malabadi otelde kahvaltımızı yaptıktan sonra Diyarbakır Sur Mahallesi bölgesindeki gezimize başladık. Otobüslerle Sur Mahallesinden 10 ayaklı köprünün bulunduğu yere geçtik. Dicle nehrinin ve çevresindeki güzelliği fotoğrafladıktan ve oradaki güzel havayı soluduktan sonra bu kez Diyarbakır surlarının girişine yöneldik. Buradan yaya olarak Dağkapı mahallesi içerisinde yürüyerek önce Dört ayaklı minareyi, Ulu cami'yi, Cahit Sıtkı Tarancı'nın evine geçtik. Daha önce ücretsiz olan ev bu kez 10 TL ile girilir hale getirilmiş. 

Aslında görmeseniz de olur diyeceğim bina şaire ait eşyalar şiir örnekleri var ama bir Diyarbakır evi nasıldır diye merak ederseniz gezin önerisinde bulunurum. Ancak para vermeden aynı özellikle sahip hemen yanındaki "Hasretin Prangalar Eskittim" şiirleriyle ünlenmiş olan Ozan Ahmet Arif'in binasını gezseniz daha fazla etkileneceğinizi ümit ediyorum. 


Alelacele gezdiğimiz bu yerlerin en sonunda programda olmasına rağmen gidilmekten söz edilmeyen "sahabe kabirlerinin bulunduğu yere gidelim" ısrarımızla otobüse bineceğimiz alanda yer alan ve iki sahabenin yattığı yer gösterildi. Surların restorasyonu neticesinde çevresi kapanmış bulunan bu iki sahabenin kim olduğunu öğrenemeden yaptığımız dua ile araca bindik. Oysa burada gezilecek, görülecek daha bir çok sahabe kabri, yine programda olmasına rağmen Diyarbakır müzesini görmeden ve Hasan Paşa Hanı'nı içine giremeden kapısının önünden geçerek tamamladığımız turumuz Diyarbakır'da bitti. Batman'a doğru yola çıktık.


Silvan üzerinden Batman'a yani Veysel Karani hazretlerinin makamının bulunduğu yere geldik. Ziyaretimiz ardından hemen yanında bulunan çarşımsı yerde bulunan lokantaya girdik. Öğle yemeğimizi yemek için kimi büryan kimi de normal yemeklere yöneldi. Siirt'e gelmişken Büryan yiyenlerin yorumlarını alamadım ancak yemeklerin sıcak bir ünde yağlı olmasının yansıra pek iyi geldiğini söyleyemem. Ancak Büryan yiyecekseniz hiç tavsiye etmem zira İstanbul'da Fatih ilçesindeki kadınlar Pazarından daha kaliteli olanı yiyebilirsiniz. 
Burada yaptığımız ziyarette bir duygu fırtınasına girdiğimi, kabir ziyaretinden önce nefessiz kaldığımı, heyecanımı, kabirdeki ruh haletimin karmaşıklığıını daha sonra anlatacağımı ifade etmek istiyorum.
Batman Veysel Karani hazretlerinin bu mekanından istemedne ayrıldığımı da belirtebilirim. Bambaşka bir atmosfer, bambaşka bir yerdi burası.. Gidip görün. Ancak sadece bu kadar. Batman gelişmemiş bir şehir.. Buradan Midyat'a geçiyoruz. Yol boyu tuz tarlaları , evet tuz tarlaları görüyoruz. Dere kenarlarında serilmiş tuzlar bir tarla görünümünde. Yol kenarlarında da tuz torbaları müşteri bekliyor.
Ve aynı gün öğleden sonra Midyat'a doğru giderken Hasankeyf'e uğruyoruz. Batmakta olan bir ilçenin yeni yapılanmasını ve göletten çıkartılan Zeynel Abidin Bey türbesini görüyoruz. 


Burası hakkında detaylı bilgileri ayrıca yayınlayacağım. Yalnız modern bir şehir görünümünde olan villa tarzı yapılanmaları görünce Devletimizin Hasankeyf halkını ne kadar önemsediği de ortada idi.


Ve Midyat'tayız..
Elimizde bulunan programa göre burada geceleyecek. Bu arada da Midya'ta hem gün içinde hem de bir sonraki gün kahvaltı edecektik. Yani, hayalimizde doya doya Midyat'ta kalmak vardı. Lakin olmadı, söylendiğine göre Midyat'ta kalacağımız otel pandemi nedeniyle karantinaya alınmış. Kapatılmıştı. Burada sadece Midyat kültür evini gezebildik. Midyat kültür evi bir çok dizi filme dekor olarak kullanılmış bir yer. Tabii, sadece burayı gezmeye gelmemiştik. Ancak, başka bir yer göremedik..


Midyat'ta gezeceğimiz yerler arasında Mor Gabriel Manastırı, Midyat Konuk ( Kültür) Evi , Midyat Ulu Camii (banisinin adına ithafen Cevatpaşa Camii) ... Sadece namaz kılmak için camiyi mecburen girdiğimiz için görmüş olduk. Bunun dışında Mor Gabriel'e rehberimizin kiliselere ve papazlara karşı kişisel düşünceleri yüzünden gidemedik. Midyat Gelüşke hanı'na neden gitmiyoruz sorumuza da rehberimiz öyle bir yer yok. Midyat'ta sadece geldiğimiz Midyat Kültür evi var diyerek bizi yalanlamasıyla gitmedik. Ancak Midyat Geküşke Hanı'nı bilmeyen ya da bilmezlikten gelen rehber Ali Yonga nerede alışveriş edeceğimizi, etmek zorunda kalacağımız yerleri çok iyi biliyordu. Bu arada aklıma gelmişken, kıymetli rehberimiz yol boyunca nereye gidersek gidelim kafile dışında hiç kimseyle görüşmemize tahammül edemiyor. Tepki gösteriyor. "Benden başkasına soru sormayın" tavır ve uyarıları ile psikolojik bir rahatsızlık yaşadığını gösteriyordu. Aslında Midyat'ta gezilecek çok yer var ama.. 

Mardin'e Gidiyoruz.
Akşam saatlerinde Mardin'e geldik. Geceyi geçireceğimiz Artuklu Otel hakkında Gap Turu otelleri sayfamızda bilgi var. Ertesi sabah Mardin'i gezeceğiz..

@erolkaranet - 2021

Gap turumuzla ilgili ayrıntılara, gittiğimiz yerlerde gördüklerimizi buraya tıklayarak daha detaylı olarak okuyabilirsiniz.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.