@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Eczacınız Muadil İlaç Verirse...
Hemen hemen hepimiz, doktorun verdiği bir ilacı almak için gittiğimizde eczacıdan "bir muadili var" sözünü duymuşuzdur.  Her ne kadar son yıllarda doktor tarafından verilen şifre ya da barkod üzerinde yazan bir numara ile eczane giderek, doktorun ne verdiğini o zaman öğrensekte, bazı eczacılar yine de "doktorun yazdığı ilaç yok, muadilinin veriyoruz " dediğini duyuyoruz.

"Muadil kelimesini duyduğumuzda "yok, aynısını istiyoruz " diyen yine bizleriz. Hatta hatta haberlere kadar yansıyan olaylardan öğrendiğimize göre de "muadil ilaç verdim "diyen eczacıların darp edildiklerini de öğreniyoruz.

Birçok kişinin en çok çekindiği konulardan biri olan eşdeğer ilaç ya da bir diğer ismi olan benzer ilacın yanlış ilaç olmadığını açıklamak istiyoruz.  

Konu hakkında düşüncelerine başvurduğumuz eczacılar “Orijinal ilaç, etkin madde açısından bilimsel olarak etkinlik, kalite ve güvenliğe sahip olduğu kanıtlanmış, dünyada ilk kez pazara sunulan ürünlerdir. Eşdeğer ya da benzer ilaç ise orijinal ilaçla aynı etkin maddeyi içeren aynı farmakolojik etkilere sahip ve aynı tedaviyi sağlayan üründür. Eşdeğer ilaç ve orijinal ilaç arasında terapötik açıdan hiçbir fark bulunmamaktadır. İlacın üretiminden satış ve sunumuna kadar hepsi aynı evrelerden geçmektedir. Eşdeğer ilaçların kullanılmasıyla hasta, orijinal ilaçlarla aynı etkin tedaviyi daha ucuza sağlamakta ve bu da kamu sağlık harcamalarında tasarruf açısından avantaj sağlamaktadır. Halkımızın eşdeğer ilaçların aynı etkin maddeye sahip olduğu ve tedavi etkinliği açısından hiçbir farklılığın olmadığını bilmesi ve bu konuda eczacılarına ve hekimlerine güvenmeleri büyük önem taşımaktadır” dedi.

Eczacılar Odaları tarafından da, "Eşdeğer ilaçların piyasadaki ilaçlar ile aynı etken maddeyi, aynı miktarda içeren, aynı farmasötik özelliklere sahip, hasta üzerinde aynı tedaviyi sağladığı yapılan biyoeşdeğerlilik çalışmaları ile kanıtlanmış ilaçlar olduğu" dile getirilerek konu hakkında zaman zaman yapılan basın açıklamalarında da şu bilgiler kamuoyu ile paylaşılmaktadır.

"Eşdeğer ilaç yanlış ilaç değildir. İlaçlar; kalite,etkililik ve güvenirliklerini ispat etmek suretiyle ilgili mevzuat kapsamından Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılmakta ve denetlenmektedir. Eşdeğer ilaçlar, orijinal ilaçlarla biyoeşdeğer olduğu Sağlık Bakanlığın yapmış olduğu bilimsel çalışmalarla ispatlanmış ve ruhsatlandırılmıştır. Eczacıların eşdeğer ilaç vermek yönünde yasal bir yetkileri bulunmaktadır. Yetkinin ötesinde, eczacılık mesleğinin gereklerinden biri olarak eczacı, hekimin hastasına reçete ettiği ilaçları, bilimsel bilgiye dayanarak, o ilacın o anda bulunmaması, hastanın ödeme gücü, sosyal güvenlik olanakları gibi koşulları dikkate alarak eşdeğer bir ilacı verebilir. Eşdeğer (Muadil) ilaca yanlış ilaç diyen hekimlerin hiçbir bilimsel ve hukuki dayanağı bulunmamaktadır. Aynı şekilde bunu beyan edenler o ilaca karşı bir haksız saldırı yapmış olmakta ve yasalar karşında suç işlemektedir. Bu tür davranışlardan bulunan hekimler eczacılarımızın mesleki bilgilerini küçümsediği gibi , hasta/hasta yakınları ile eczacı ciddi anlamda karşı karşıya getirmektedir. Eczacının mesleki hakkı olan famasötik eşdeğer ilaç verme hakkı etik dışı ile müdahaleye uğramaktadır."

Eşdeğer ilaç ne demektir
“Eşdeğer ilaç, orijinal ilaçlarla aynı etkin maddeyi, aynı miktarda içeren, aynı farmostatik özelliklere sahip, hasta üzerinde aynı tedaviyi sağladığı biyoeşdeğerlilik çalışmalarıyla kanıtlanmış ve orijinal ilaçların koruma süreleri bittikten sonra satışa sunulan ilaçlar. Yapılan bilimsel çalışmalarda biyoeşdeğer oldukları ispatlanmış olan ilaçların etkileri de birbiriyle aynı.”

Haber :@erolkaranet

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.