@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Artuklu Üniversitesi Medreseden Geçim Yolunu Buldu.. Bu yılın başlarına kadar ziyaretçilerine ücretsiz olarak ziyaret etme imkanı tanınan Mardin Kasımiye Medresesi Artuklu Üniversitesinin kazanç kapısı oldu.

Mardin Artuklu ilçesinde bulunan Selçuklulardan kalma yaklaşık 7 asırlık Kasmiye medresesi bugüne kadar bir çok el değiştirmiş, 2021 yılı başlarına kadar da Mardin Artuklu İlçe Müftülüğü'nce kullanılıyordu. Müftülüğün gereken şekilde sahip olamaması ve bir ailenin babadan oğula geçim kaynağı olarak bulunduğu ve temizliğini de üstlendiği medrese 2021 Şubat ayından itibaren Artuklu Üniversitesince uygulama alanı olarak kullanılmaya başlanmış.

Bakım yönünden herhangi bir faaliyetin göze çarpmadığı ve duvarlarında ve kapı girişlerin kırılmalarla yok olan eserde üniversite tarafından getirilmiş herhangi bir farklı çalışma olmadığı gibi, tek değişiklik bugüne kadar ücretsiz gezilen medresenin 3 TL gibi bir ücretle giriş imkanı sağlanmış olduğudur.. 

Üniversiteye kaynak olarak aktarıldığı görülen ücretlerin gelen tepkilere bağlı olarak ileri ki tarihlerde artacağı ya da kaldırılacağı belirtilirken ziyaretçiler "Üniversite girişi ücretli yapmış ama buraya halen hakim olmadığı ortada. Söylenene göre burası  okulun "Turizm Rehberliği Lisans ve Lisansüstü öğrencilerinin uygulama alanı olarak tahsis edilmiş.  Hal böyle olunca buranın daha bakımlı, temiz ve en azından bir rehberlik hizmeti ile donatılması gerekir. Bugüne kadar ücretsiz ziyaret edilen mekanın paraya çevrilmesi demek hizmetlerde göze görünür bir fark olması demektir. Öğrenciler madem uygulama yapacak alınan ücretin karşılığı olarak burada durup gelen ziyaretçilere medrese hakkında bilgi vererek kendilerini geliştirmelerinin sağlanması hem de ziyaretçilerin bilgi sahibi olmasını sağlamalarıdır." diyerek düşüncelerini dile getiriyor.


Artuklu üniversitesine kazanç kapısı olarak tahsis edilmiş olan medresede halen yıllardır bakımını yapan ailenin bireylerinin gelen kişilerden bahşiş adı altında rehberlik ücreti talepleri de bitirilmiş değil.  

Bu arada yapıda bilhassa kapılardaki kırılma ve aşınmaların arttığı da dikkat çekmektedir.

@erolkaranet - 08.09.2021

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.