@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


erolkaranet'e Hoş Geldiniz.

Reklam

Arabistan, Türkiye'den Umreci İçin Yeşil Işık Yaktıİki Kutsal Cami İşleri Genel Başkanlığı, kapasiteyi günlük 70.000'e çıkardıktan sonra umre hacılarını kabul etmek için tüm hazırlıkları tamamladığını açıkladı. Sayının 70 bine çıkartılması ile birlikte toplam hacı sayısının ayda 2,1 milyona yükseleceği belirtildi. 

Suudi Arabistan, Arjantin, Güney Afrika ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni seyahat yasağı uygulanan ülkeler listesinden çıkardı.
 Türk umreciler için de tercüme hizmeti çalışmalarına başlandı

Cumhurbaşkanlığının resmi sözcüsü Hani bin Hüsnü Haydar, tüm Umre hacılarının ve ibadet edenlerin ihtiyati tedbirlere ve yoğun sterilizasyona uyması gerektiğini söyledi.

Haidar, cumhurbaşkanlığının ayrıca umre hacılarına ve ibadet edenlere dağıtılacak olan Zemzem suyunun üretim kapasitesini günde 300.000 şişenin üzerine çıkardığını söyledi.

Haidar, cumhurbaşkanlığının hacılara ve ziyaretçilere İngilizce, Türkçe, Urduca, Farsça, Fransızca, Rusça, Malayca, Bengalce, Çince ve Hausa dillerinde tercüme hizmeti vereceğini de söyledi.

ÜÇ ÜLKEYE DAHA İZİN ÇIKTI

Açıklamaların ardından günlük umreci sayısının 120 bine çıkartılacağını belirten yetkililer, 13 ülkeye olan yasaklar içerisinde yer alan Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Afrika ve Arjantin'den yasağını da kaldırdığını açıkladı. 

Hali hazırda COVID-19 ve türevlerinde devam eden artışın yol açtığı seyahat yasağıyla karşı karşıya olan ülkeler Hindistan, Pakistan, Endonezya, Mısır, Türkiye, Brezilya, Etiyopya, Vietnam, Afganistan ve Lübnan.

Arabistan'ın Türkçe tercüme hizmeti vermesinin çalışmalar içerisinde yer almasını yorumlayanlar, Türkiye'den umreci kabul edebileceğini söyledi.

Edinilen bilgiye göre, Yurt dışından gelen umre hacılarının ise kendi ülkelerindeki yetkili makamlarca düzenlenmiş,  Suudi Arabistan tarafından onaylanmış aşı sertifikası almaları ve başvurularına eklemeleri gerekiyor.. Suudi Arabistan'ın kırmızı seyahat listesinde yer alan ülkelerden gelen hacılar, umre yapmadan önce krallığa vardıklarında kurumsal olarak karantinaya almaları gerekiyor.

Hac ve Umre Bakan Yardımcısı Dr. Abdul Fattah Süleyman Mashat, bakanlığın Umre'nin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak ve hacılar için güvenli ve erişilebilir bir ortam yaratmak için mekanizmalar geliştirmek için çeşitli yetkililerle koordinasyon içinde çalıştığını söyledi.

Hac ve Umre Bakanlığı, turist vizesi ile krallığa gelen yabancıların Eatmarna ve Tevekkalna başvurularındaki işlemleri tamamlayarak umre izni aldıktan sonra umre yapabileceklerini açıkladı.

Bakanlık, vize sahiplerinin de Eatmarna başvurusundaki kayıt işlemlerini tamamlayarak umre izni alabileceklerini söyledi.

Haber @erolkaranet - 13.09.2021
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginizi Çekebilir

Reklam