@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Sanal Marketler Yüzünden Sahtekarlara Gün Doğdu Online satışların artması ile gıda terörüne eklenen sahte ürünlerde cirit atmaya başladı. Vatandaşlara sahte deterjan, tarihi geçmiş ürünler kolaylıkla satılmaya başladı. Sahtekarlara vatandaşı dolandırmaları için kapıların ardına kadar açık olmasına sebep olan sanal marketlerde fahiş fiyatlı ürünlerinde varlığı göze çarpmaya başladı.

Aralarında Hepsiburada, Hepsiexpress, Trendyol, HızlGetir, HemenGetir, MigrosSanalMarket, A101Kapınızda, Yemeksepeti, İstegelsin, Marul , Carefour ve hergün bir yenisinin eklendiği sanal marketlerden hem indirim kuponlarıyla hem de rahat alışveriş tercihleri ile alışveriş etmek isteyen vatandaşları bekleyen tehlikenin önü alınamıyor.

Hamburger siparişinde gelenler

Sipariş veren vatandaşların istedikleri ürünleri ellerindeki tarihi geçmiş, bozulmuş, ambalajı yırtık ürünler gönderenlerin yanı sıra bilhassa temizlik ürünlerinde ün yapmış, tüketicinin güvenini kazanan Omo, Ariel, Cif vs ürünlerinde sahteleri kolaylıkla satılmaya devam etmektedir.

Eskiden sadece kendi depolarından kendileri satış yapan alışveriş siteleri popüler alışveriş siteleri üzerinden marketlerini açarak buradan vatandaşa ulaşabilmektedir. Normal market gibi satışa sundukları ürünlerin fotoğraflarını orijinallerden seçerek koyan firmalar, kendilerine gelen siparişlerde sahte, çürük, günü geçmiş, ambalajı bozulmuş, orijinal ürünle alakası olmayan ürünleri kolaylıkla satabilmektedir.

89 TL fiyata satılan Küflenmiş, Kurumuş Bir Sucuk Marka Olmuş Market Tarafından Gönderildi

Vatandaş, her ne kadar bu durumlarda sanal market müşteri hizmetlerini arasa da kendilerine verilen puan, ücret iadeleriyle bir şekilde çözüme kavuşturuldıuğunu sansa da, ileri ki alışverişlerde yine aynı sorunu yaşamaya devam etmektedir. Hile yapan firmaların platformdan çıkartılıp engellenmesi gerektiği konusunda düşünceleri paylaşan tüketicilerin bu talepleri nedense yerini bulmamaktadır. 

Bu arada bazı ürünlerin platform üzerinden satış yapan firmalarda astronomik denilen rakamlarla satılarak sanki ucuz oldukları kanaati verilerek piyasa fiyatının 5 -6 katı yükseğine satıldığı, satıcıların haksız kazanç temin ettiği de görülmektedir. Konuyu sanal market yetkilisine bildirmek isteyenler de sadece "şikayet edin" butonu üzerinden ulaşılması istenilmesi, yine bu firmaların aynı platformda at koşturmalarının önüne geçilmemesi danışıklı dövüş olarak zihinlere yerleşmektedir.

Diğer yandan bilhassa tartılı olarak talep edilen ürünlerde de fişlerde yazılı miktarla gelen miktar arasında farklılıklar olduğu, elemanın bilhassa paydos saatlerine denk gelen ya da yoğüun olunan saatlerde siparişleri hazırlarken tartıya gereken önemi vermemesi de eksik yada fazla gramajlı ürünlerin gelmesine neden olmaktadır. Çürük, ezik ürünlerin de konulduğu meyve sebze siparişlerinde, ürün sağlam olarak torbalansa da kuryelerin ellerinde gelene kadar ezilmeleri de ayrı bir sorun olarak çıkmaktadır. Zaman zaman bilhassa Şok market mağaza çalışanların sırtlarıyla taşıdıkları torbaların patlamış olması, ürünlerin ezik olması da yapılan şikayetler arasında yer almaktadır.

Sahte Deterjanlar Cirit Atıyor. Platformdan çıkartmıyorlar

Sahte ve bozuk ürünlerin varlığı halinde sanal market müşteri temsilcilerinin tüketicilerin şikayetlerine  öncelikle "paketi açmışsınız, ambalajı bozmuşsunuz, ürünü kısmen kullanmışsınız" tarzı cevaplar vererek iade olayının ötelemeye ya da tüketiciyi vaz geçirmeye çalışssa da ısrarlı olanlarçözümü tüketicilerin hakem heyetine müracaat ederek çözüm aramaktadırlar.

Sanal Marketler sayesinde tüketici mağduriyetlerinin ne olduğu konusunda  EN POPÜLER ŞİKAYET SİTESİ ÜZERİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Tüketiciler Ne Yapmalıdır

  • Tüketicilerin "gıda güvenilirliği" ile ilgili her türlü şikayet ve talebi, Türkiye'nin her yerinden ALO 174 ile çağrı merkezine bildirilmektedir.
  • İnternetten alışverişte tüketici şikayetlerini nereye bildirebilirim? diyorsanız yaşadığınız problem ile ilgili olarak; https://www.turkiye.gov.tr/tuketici-sikayeti-uygulamasi adresinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz 
  • İl ve İlçe Tüketici Hakem  Heyetleri
Derleme @erolkaranet - 26.08.2021

İlişik Haber : 

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.