@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Beyazıt Seferleri Geri VerilsinGeçtiğimiz hafta UKOME kararı  ile Laleli'de yaklaşık 87 sokak ve caddeyi araç trafiğine kapatan İstanbul Büyükşehir Belediyesine tepkiler dinmek bilmiyor.
İstanbul’un tarihi ve turistik semtlerinden olan Laleli ve çevresinde toplam 87 cadde ve sokağı araç trafiğe kapatan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 16 Ağustos'tan itibaren otobüs seferlerini de kaldırmıştı. Kaldırılan hatların yolcuları ise ne yapacaklarını şaşırmış durumda, alınan karara tepki göstermeye başladı.
Daha önce Laleli, Fakülte ve Beyazıt meydanına kadar otobüslerle giden vatandaşlar şimdi 3 kmlik yolu yaya olarak gitmek ya da tramvaya ekstra ücret vererek ulaşmak zorunda kalıyor.
Bu arada Havalimanına sefer yapan otobüsler de Aksaray'dan yolcu almaya başladı.
Ordu Caddesi ile çevresindeki sokaklar, 16 Ağustos 2021 Pazartesi gününden itibaren yayalaştırıldı. Bölge 10.00-21.00 saatleri arasında yeni bir yayalaştırma projesiyle araç trafiğe kapatıldı. Araç trafiğe kapatılan semtin en merkezi yeri olan ve Kapalıçarşı'nın önünde bulunan perona gelen otobüsler yasakla birlikte Aksaray'dan ring yaparak dönmek zorunda kaldılar. Beyazıt ya da Çemberlitaş yönüne gelecek olan vatandaşlar yasaklar yüzünden Aksaray'da inmek zorunda kalıyorlar. Aksaray'dan 2 -3 km lik yolu yürümek ya da ekstra ücret vererek tramvaya binmek zorunda kalan vatandaşlar böylece ne yapacağını şaşırdı. 
İETT yaptığı açıklamada "Değerli yolcularımız, 26.11.2020 tarihli UKOME kararıyla Beyazıt bölgesi araç trafiğine kapatılıyor. Bu nedenle; 36, 38, 97, 32A, 35A, 36ES, 38Z, 90B, 91E, 92B, 92K, 93C, 94A ve 97G hatlarımız, 16 Ağustos Pazartesi itibarıyla Ordu Caddesi’ne girmeyecek, Aksaray’dan ring olarak hizmet verecektir." dese de vatandaşın mağduriyetini görmezlikten gelmiş oldu.

Düne kadar tek biletle Beyazıt meydanına kadar gelen vatandaşlar şimdi tramvaya binerek tam akbil kullananlar 2,88, öğrenci 0,86, öğretmen ve 60 yaş vatandaşlar da 1,73 TL ekstra para ödeme zorunda kalacaklar. Böylece İBB Başkanı İmamoğlu vatandaşın kesesine de darbe vurmuş oldu.
Bu arada, ekim ayında açılacak olan üniversitelere ve çevrede bulunan orta dereceli okullara gidecek olan öğrenciler de ek bir maliyetle daha fazla ücret ödemiş olacaklar. gelip gitmek zorunda kalan öğrenciler içinde ayrı bir sıkıntı olacak.

Görüşünü aldığımız vatandaşlar "Beyazıt otobüsleri kaldırmışlar. Her gün 2 km yol yürüyoruz otobüse binebilmek için. Hadi şimdi yaz yürüyoruz. Yarın kış olacak. Yağmurdu , kardı nasıl yürüyeceğiz. Okullara giden öğrenciler olacak. Bunlar ne yapacak. Zorunuz neydi?  Nasıl gidip geleceğimizi şaşırdık buna bir çözüm bulmanızı rica ediyorum. Oturduğunuz yerden binmediğiniz otobüsün çilesini biz çekerken yine rezil olan bizler oluyoruz!" bir başka vatandaş ta"“Zaten pahalı olan ücretin aktarma ile daha pahalıya mal olacağını belirten yolcular Aksaray’a kadar geldik. Beyazıt, Mahmutpaşa’ya ya da Çemberlitaş yönüne gitmek için 2 durak mesafelik yer için tramvaya bineceğiz ya da taban tepeceğiz. Zorla bizi ikinci bir araca yönlendiren İETT’nin bu uygulaması yanlıştır. Aktarma ücretsiz olsa o zaman hiç kimse bu konuda laf etmez." diyerek derdtlerini dile getirdiler.

Tramvay aktarmasının ücretsiz olmasını isteyen vatandaşlar, bu çilenin bitmesini ve Beyazıt seferlerinin yeniden yapılmasını istiyorlar.

Öte yandan HVİST-12 Beyazıt Meydan-İstanbul Havalimanı hattına ait otobüslerin de 10.00 ile 21.00 saatleri arasında ilk kalkış durağı Aksaray Metro olacağı Havaİst tarafından duyuruldu.

@erolkaranet - 24.08.2021

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.