@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Aziz Mahmut Hüdayi Türbesindeki Esrarengiz Kuyu
Üsküdar’da Aziz Mahmud Hüdayî Camii avlusunda bulunan Hüdayi ahzretelerine ait türbeye gidenleri  girişte karşılayan bir kuyu göze çarpar.
Aziz Mahmud Hüdayî hazretleri 1628’de vefat etmiş, bugün türbesinin bulunduğu yere defnedilmiştir. Ölümünden sonra da dergâhı ve türbesi hem saray ahalisi hem de halk tarafından ziyaret edilmiştir. Ve bilhassa zamanımızda onun meşhur duasına nail olmak için ziyaret edenlerin sayısı da gün be gün artmaktadır.
Aziz Mahmud Hüdayî’nin, Sultan I. Ahmed’in yanında yaptığı dua şu şekildedir:
"Ya Rabbi! Kıyamete kadar, bizim yolumuza katılan, bizi sevenler ve ömründe bir kere türbemize gelip, ruhumuza Fatiha okuyanlar bizimdir. Bize talebe olanlar denizde boğulmasınlar, ömürlerinin sonuna kadar fakirlik görmesinler. İmanlarını kurtararak gitsinler…"
Az önce dile getirdiğimiz türbe girişinde bulunan ve genelde merak edilen kuyu da pek çok ziyaretçinin dikkatini çekmektedir.
Türbedeki kuyu suyu, bazı ziyaretçiler tarafından zemzem suyuna benzetilmekte ve bu suyu Aziz Mahmud Hüdayî Hazretlerinin asasını yere vurarak çıkardığına inanılmaktadır. Ziyaretçilerden bazıları, sudan şifa niyetine içmekte, bazıları da sadece elini yüzünü yıkamakta, bazen de su kabı ile buradan başkalarına içirmek amacıyla su alanlar olmaktadır. Hasta yakınlarını şifa ve huzur bulur niyetiyle türbeye getirenler ve hastasına burada su içirmeden gitmemektedir.Hatta, Osmanlılar zamanında da halk arasında güzel bir okuyuşla okumayı öğrensin diye çocukların Aziz Mahmud Hüdayî Türbesi’ne götürülüp bu sudan içerek bülbül gibi kuran okuması konusunda dilek dileyenler de bulunmaktaydı.
 Kuyu hakkında bir çok rivayetler vardır ki, halk bu söylentilere sadıkane inanmaktadır. Tatlı olmayan bir suyu bulunan kuyunun mukaddesliğine inanıldığı gibi, Zemzem Suyu'nun bir kolu olduğunu iddia edenler de vardır.

@erolkaranet - 13.08.2021
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.