@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Göz Bozuklukları ve AskerlikZorunlu bir vatan hizmeti olan kısa olmasına rağmen askerlik için günümüz gençliği arasında istekli olanları kadar isteksiz olanlarında bulunduğunu görüyoruz. Askerlik yapmak için her şeyden önce sağlıklı bir vücut ister. Bu sağlık hem beden sağlığı kadar ruh sağlığı da önemlidir. Öte yandan normal bir vatan hizmetine gidecek olanlar için başta bazı göz bozuklukları aranmasa da daha ileri bir askerlik için bazı şartların bulunduğunu belirtmemiz lazım. 
Son yıllarda yaygın olan ve hem prestij hem de işsizlik sorununa bir çözüm olarak tercih edilen sözleşmeli er/erbaş ya da uzman olmak için gençler adeta bir yarış halindeler. Ancak normal askerli için aranmayan bir vücut kusuru bu aşamada öne çıkıyor.
Genellikle bize gelen sorularda göz ile ilgili problemleri olanalrın gönderdikleri sorularda askerlik durumunu da belirtenler bulunmakatdır.
Ve yazımızda askerliğe elverişli olan / olmayan göz problemlerinden söz etmek istiyoruz.

Görme bozuklukları olanlara bilindiği gibi gözlük/lens verilmektedir. Gözlükle görme sorunu ortadan kalkanların engellilik raporu almaları da bir yere kadar imkansız olmaktadır. Askerlik göz muafiyetinde sınır tam 14 değil ancak 14 derecenin üstünde bozukluk teşhis edilmesi halinde geçerlidir. Bu hesaplamayı da göz heyeti kendisi karar vermektedir.
Bir örnekle şöyle açıklayabiliriz.
Sağ göz 6 derece miyop ve 6 derece astigmat, sol göz 4 derece miyop ve 6 derece astigmat var ise göz bozukluğunuz 6 + 6/2 + 4 + 6/2 = 6 + 3 + 4 + 3 = 17 oluyor. Bu şartlarda da askerlikten muaf oluyorsunuz.

‘Sözleşmeli er ve sözleşmeli erbaş göz derecesi bilgileri için TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin 3. Bölüm 23. maddesinin 2. fıkrasında uzman erbaş ve sözleşmeli er/erbaşlarda renk körlüğünün olmaması gerektiği ve her iki gözde tashihle (gözlükle ya da kontakt lensle) ya da tashihsiz görme seviyesinin tam (10/10)  olması gerektiği belirtilmektedir. Buna göre, bir gözde 1.00 (bir dâhil) diyoptriye kadar olan miyopi, hipermetropi ile 1.00 (bir dâhil) diyoptriyi geçmeyen astigmatizmanın engel olmadığı açıklanmıştır. TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin ilgili çizelgesine bakıldığında halk arasında göz çizdirme ya da lazer göz ameliyatı olarak bilinen excimer lazer operasyonunun uzman erbaş ve sözleşmeli er ve erbaş olmaya engel olmadığı anlaşılmaktadır. Ancak bir kişide göz tembelliği varsa bu kişilerde muaf oluyorlar
Bununla birlikte uzman erbaş ve sözleşmeli er/erbaş olamayacaklar

 • Göz dereceleri (miyopi, hipermetropi ya da astigmatın herhangi birisi) 1.25 ya da daha yukarı olanlar 
 • Pitozis adı verilen göz kapaklarında düşme olanlar 
 • Renk körlüğü olanlar
 • Göz tembelliği olanlar
 • Göz kapaklarında şekil bozuklukları olanlar 
 • Gözyaşı kanal tıkanıklıkları olanlar 
 • Katarakt ya da katarakt ameliyatı olanlar
 • Göz içi mercek ameliyatı olanlar
 • Göz derecelerindeki bozukluklar,
 • Retina problemleri
 • Korneasında travma ya da başka nedenlere bağlı olarak iz kalmış olanlar
 • Gözde kayma, şaşılık ya da nistagmus (gözlerde titreme) olanlar
 • Vitrektomi ameliyatı  olanlar
 • Herhangi bir retina ya da optik sinir (görme sinir) hastalığı olanlar
 • Göz tansiyonu olanlar
 • Keratokonus hastalığı olanlar
Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımında spor ve sözlü mülakatı geçtikten sonra sağlık kontrolleri için tam teşekküllü devlet hastanelerine sevk etmekte olup burada uzman çavuş adayı ile ilgili her türlü sağlık kontrolleri yapılır. Uygulanacak olan testler sonucunda gözleri, sözleşmeli er göz derecesi ve yeteneklerine uygun olmayan adaylar elenmektedir. Göz derecesinin yanı sıra yukarıdaki göz sağlığı problemlerinden herhangi birini yaşayan adaylar da sözleşmeli er ya da erbaş olma haklarını kaybetmektedir.

İLGİLİ MEVZUATLAR

 TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği için TIKLAYINIZ.


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.