@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Reklam


Ücretli ve Fahri Öğretmenlere Bir Darbe de Turizm Bakanlığından 

Yıllarca dirsek çürütüp, üniversite bitiren 2 yılda bir yapılan genel KPSS, DHBT, her yıl yapılan KPSS öğretmenlik için geceli gündüzlü ders çalışan, binlerce liralık kurs ve kitap parası vererek bunların yanı sıra sınav harçları ödmekten ,ve en önemlisi her atama sonrası hayal kırıklığı ile bir sonraki sınava hazırlanan milyonlar...
Ve bu milyonlarca genç umudun onlarcasının intiharı, yüzbinlerce hayal kırıklığı ve olsun bari denilerek duyurulacak bir ilan, tanıdığı varsa mülakatlar sonunda elde edilen birkaç aylık yaz ya da kış dönemi fahri din dersi kurs öğretmenliği..
Veya Milli Eğitim Müdürlüklerinin il ve ilçe bazında verdiği ihtiyaç halinde fahri öğretmen alımında yine mülakatlarda eş dost hısım akraba , hamili kart tarzı yaklaşımlarla haftada bir kaç saat MEB okullarında elde edilen ders öğretmenliği..
Ödenen yarım yamalak sigorta prpimleri, hafta da azami çalışılan 30 saat..
 Diyanet'in Kuranı kerim ve din eğitimi kursları için işe aldığı fahri kuran kursu öğretmenliği belki yarım gün ..
Dışarıdan böyle..
İçeriden kadrolu atanmış olanın gel dediği zaman geleni git dediği zaman gideni, kursun temizlikçisi ve haftanın her günü ya cami içinde, ya camiye bitişik kursun içinde . Günü orada geçen fahri kuran kursu öğretmenleri
Bir de Milli Eğitim bünyesinde azami haftada 30 saat ile görevlendirilmiş, sigorta pimi 30 saat yatan, başkaca hiç bir sosyal hakkı olmayan, kadrolu öğretmenle aynı saatte girip aynı saatte gi,ren, yağmur çamur yaz kış demeden ve yönetmelikte olmamasına rağmen nöbet tutturulan, okulun giderlerine katkıda bulunan, yol parası, yemeği cebinden çıkan uzak yakın demeden görevlendirilen okula giden ve aldığı o üç beş kuruşla ev geçindirmeye çalışan ücretli öğretmen denilen kimi 4 yıllık kimi yüksek lisans görmüş umutlartı tükenmek üzere olan geniş bir kitle.
Öğretmen ihtiyacı olmasına rağmen kadrolu atamayıp boşlukları bu şekilde dolduran babıktan uzak Devlete her halukarda hizmet etme , bir gün atanırım diye umutla bekleyen milyonlar.
Biri Diyanet İşleri Başkanlı diğeri Milli Eğitim Bakanlığı haberlerini her gün yeni bir umutla takip eden devletin üvey evlatları, yetimleri,..
Bir darbede Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yedi.T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 4 Temmuz Pazar günü Twitter'dan Müzekart için müjdeli bir haber paylaşmıştı.
Bu güzel haberi biz de paylaştık.
Haberde öğrenci ve öğretmenler için önemli bir fırsat paylaşılırken; aynı zamanda 65 yaş üstü vatandaşları da sevindirecek bir haber verildi.
Bakanlıktan yapılan paylaşımda, "Tüm müzelerimiz; Millî Eğitim Bakanlığına bağlı öğretmenler ile 18 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlarımız için ücretsiz, diğer vatandaşlarımız içinse yıllık ziyaret bedeli 60 TL'dir" ifadeleri kullanıldı.
65 yaşlar neyse, 18 yaş altı olanlar da neyse.. Anlaşılır şekilde idi. Ancak "Millî Eğitim Bakanlığına bağlı öğretmenler" sözü sınırlı bir kitleye hitap ediyordu.
Kim bunlar
MEB personel kartı taşıyan öğretmenler imiş.
Bunu da Müzeler iletişim hattını  (4446893 ) aradığımızda telefonumuza cevap veren kadın görevli söyledi.
Ücretli öğretmenler, sözleşmeli öğretmenler MÜZELERE BEDAVA GİREMEZ..
Bir de Diyanet İşleri Başkanlı Kuran Kursu Öğretmenleri 
Kültür ve Turizm Bakanlığı MEB dışında hangi kurum olursa olsun 657'e tabi olsa da Kuran Kursu ve Din Dersi Öğretmenlerini de...
MEB okullarında bir kaç kuruş karşılığı, saat ücreti karşılığı hizmet eden öğretmenleri de..
MÜZELERE ÜCRETSİZ GİRME HAKKINDAN MAHRUM EDİYORDU

Ya da bunları Öğretmen saymıyordu.
Dileriz, Sayın Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yazımızı okur da MEB'de görevlendirilmiş kadrolu öğretmenlerle birlikte Sözleşmeli, Ücretli öğretmenleri, Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanı Din Dersi ve Kuran Kursu Öğretmenlerini, Fahri öğreticileri de kapsama alır da, yanlıştan dönerek bu yetimlerin de duası alır.

Erol Kara - 09.07.2021

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam