@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!


Banner


PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED (SAV) DOĞUM GÜNÜ 18 EKİM 2021

Suudilerin Yalanı Ortaya Çıktı. Her yıl hac mevsiminde değiştirilen Kabe örtüsü için hazırlıklar tamamlanmaya başladı. Eski Kabe örtüsü Kurban bayramı öncesi, hacılar Arafat meydanında vakfeye durduğu saatte yeniden değiştirilecek. Bu arada 2 Temmuz'da eski örtüye kaplanan beyaz örtü de değiştirildi. 

Suudi Arabistan yetkilileri tarafından her yıl yapılan açıklamada, Kabe örtüsünün korunma, temizlik ve herhangi bir zarara uğramaması için hac günlerinde bir kısmının yukarı toplanması zorunda olduklarını, bu nedenle açıkta kalan tarafında beyaz örtüyle kaplandığı iddia ediliyordu. Son iki yılda Kabe'ye dokunmayı yasak eden Suudi yetkililerinin bu açıklamasının doğru olmadığı ortaya çıktı.

KABE ÖRTÜSÜ İÇİN HER YIL YAPILAN SAÇMA AÇIKLAMA

Kral Abdulaziz Kisve-i Şerif Kompleksi yetkililerinin her yıl yaptığı açıklamasında, "Tavaf sırasında çok sayıda hacı adayı Kabe'ye dokunmak istiyor ve örtüye tutunuyor. Bu da Kabe'nin örtüsüne zarar veriyor. Bu nedenle hac mevsimi bitimine kadar Kabe'nin örtüsü yukarıya toplu şekilde bırakılıyor, hac mevsiminin ardından doğal haline dönüyor." deniliyordu. 

Suudi yetkililerinin bu açıklamasına rağmen bilhassa Kabe örtüsünün beyazla kaplanmasına manevi bir özellik kazandıran düşüncede olan Türkler ise, Kabe'nin beyazla örtündüğü günlerde "ihrama bürünerek" hacca hazırlandığını ifade ederlerdi. Nasıl ki, "hac günlerinde milyonlarca hacı beyaz ihramlarla dolaşıyorsa Kabe'de bu güzelliğe uyum sağlaması amacıyla beyaz örtüyle kaplanıyor" anlayışı hakim oluyordu.

KABE'YE BU YIL DA KİMSE YAKLAŞAMAYACAK

Geçen yıl Covid-19 salgını nedeniyle 1000 kişinin hacı olduğu Mekke'de bu yıl da 60 bin kişi hacı olacak ve Kabe'yi tavaf edecek olan hacıların hiç biri Kabe'ye dokunamayacak. Onbinlerce hacı tavaf sırasında Kabe örtüsüne yüzlerini, ellerini değdiremeyecekleri gibi yaklaşık olarak 15 metre öteden tavaf işlemlerini yerine getirmeye çalışacaklar..

SUUDİ YETKİLİLER HACILARI ZAN ALTINA BIRAKIYORDU

Hal böyle olunca, yine Kabe örtüsünün alt tarafını beyazla kaplayan Suud yetkililerinin her yıl ağızlarına sakız yaptıkları ve milyonlarca Müslümanı zan altında bırakan "örtüye zarar veriyorlar, örtüyü kesiyorlar, örtüden parça almaya çalışıyorlar" gibi açıklamalarının aslı olmadığı ortaya çıkmış oldu. Durum böyle olsa idi, hiç bir hacının yanına yaklaşamayacağı Kabe örtüsünün bu yıl beyaz örtüyle de kaplanmaması gerekiyordu. Öte yandan hac mevsimi dışında kalan 11 ay süresince Kabe örtüsünün hacılar tarafından kesilip parçalanmış olması gerekmez miydi ?

YENİ ÖRTÜ HAZIRLANDI

Bilindiği gibi, 14 metre yüksekliğinde 45 metre genişliğinde olan ve 16 parçadan oluşan örtü, Mekke'de bir fabrikada üretiliyor. Kabe örtüsünün yapımında yaklaşık 700 kilogram saf ipek ile 120 kilogram altın ve gümüş iplik kullanılıyor. 

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

İlginizi Çekebilir

Reklam